Muzeju naktī aicina domāt par laiku

20.05.2017.

Šī gada Muzeju nakts tēma ir “Laika rats”, kas nemitīgi griežas un skaita laiku uz priekšu. Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs, Dzelzceļa vēstures muzeja Jelgavas ekspozīcija, Jelgavas pils, Svētās Trīsvienības baznīcas tornis, pilsētas bibliotēka un Mākslas skola ir vietas, kur 20. maijā no pulksten 19 līdz 1 laika ratu varēs iegriezt pretējā virzienā.

Muzeju nakts šoreiz veltīta Eduarda Veidenbauma dzejas rindām “Laiks ātrāki steidzas kā vagona rats”, tādēļ pilsētas muzeji sagatavojuši pasākumu programmu, kas rosinās domāt par laiku.

 

Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs, atklājot pasākumu programmu pulksten 19, demonstrēs dokumentālo filmu par laiku un kino "To atceras tikai vilcieni", pulksten 20:30 aicinās uz ansambļa "Vīzija" priekšnesumu, savukārt pulksten 21 – erudīcijas spēli "Rit laika rats". Papildināt kultūras vēstures zināšanas varēs, apskatot izstādes "Edvīns Kalnenieks. Pusgadsimts Jelgavas teātrī" un muzeja "Mir" vēdekļu izstādi.

 

Muzeju naktī atvēlēt laiku ne tikai vēstures izziņai, bet arī dziesmām, dejām, radošām nodarbēm, teātrim un mākslai jelgavniekus aicina Jelgavas pils. Visa vakara garumā pils gaitenī varēs skatīties dokumentālo filmu “Jelgavas pils – laikmeta spogulis”, vēlāk pārbaudot zināšanas virtuālā spēlē par Jelgavas pili, kā arī citas aktivitātes un muzikāli priekšnesumi.

 

Savukārt Jāņa Čakstes bulvārī 5a, no pulksten 22 līdz 24 Jelgavas Studentu teātrī rādīs jumta vīziju “Divi maija vakari 2017”, kas veltīta pirmajam Starptautiskajam universitāšu teātru festivālam Jelgavā.

 

Arī šogad Muzeju naktī ciemiņus gaidīs Latvijas Dzelzceļa vēstures muzeja Jelgavas filiāle, ekspozīcijā “Mazā metāla sirds” iepazīstinot ar mazbānīša vēsturi Latvijā. Šī ir jauna ekspozīcija, ko atklās tikai dažas dienas pirms Muzeju nakts. Muzeja telpās būs iespēja skatīt arī 1987. gada videofilmu “… bet vilciens brauc” un filmas tapšanas aizkadra notikumus Jelgavas depo. Pulksten 19, 20 un 21 muzejā izskanēs akordeonistes Maritas Karpas muzikālais priekšnesums, savukārt pulksten 21.30 notiks pieslēgšanās Dzelzceļa muzejam Rīgā, kur tiks demonstrēta filmas “Tvaika vilnis” pirmizrāde.

 

Ceļot laikā un iejusties 20. gadsimta Jelgavā varēs Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas tornī – tur būs iespēja vērot, kā, laikam ejot, mainījušies Jelgavas pilsētas skati, un ekspozīcijā izzināt Latvijas Valsts prezidentu dzīvesstāstus, Jelgavas simbolus, nozīmīgākos pilsētas vēstures notikumus un Zemgales tautastērpa rakstus. Savukārt Konferenču zālē apmeklētājus sagaidīs īpaši sagatavota vēstures telpa, kurā bilžu stāstā par Svētās Trīsvienības baznīcu varēs apskatīt tās vēsturi no pirmsākumiem līdz 1944. gadam, kad to nopostīja, un uzzināt, kā pēc vairāk nekā pusgadsimta atdzimis baznīcas tornis. Jāpiebilst, ka skatu laukumā no 37 metru augstuma būs iespēja vērot arī mūsdienu naksnīgo Jelgavu.

 

Laika ratu Muzeju naktī iegriezīs arī Jelgavas pilsētas bibliotēka. Pasākumā apmeklētājus iepazīstinās ar grāmatu izstādi par mūzikas vēsturi, savukārt fonā varēs ieklausīties Karlīnes Ivānes vijoles spēlē. Turpinot muzikālo tēmu, notiks interaktīva darbošanās ar vinila skaņuplatēm, bet, iestājoties tumšākam laikam, tam pievienosies ēnu teātris un ļauties improvizācijām varēs arī skatītāji. Būs skatāma arī izstāde par grāmatas vēsturi, pasta un dzelzceļa attīstību, kā arī īpaša fotokolāža, kurā attēlotas bibliotekāru gaitas no bērnības līdz mūsdienām. Turpinājumā norisināsies erudīcijas konkursi “Atrodi katalogā” un “Laika rats Jelgavā”. Bibliotēkas telpās darbosies arī “Laika mērs”, kas interesentiem palīdzēs sevi izmērīt senajās mērvienībās.

 

Pirmo reizi Muzeju naktī piedalīsies Jelgavas Mākslas skola, kas sarūpējusi atraktīvas nodarbes bērniem un jauniešiem. Skola, kuras gaiteņus rotās audzēkņu radītas instalācijas, no pulksten 19 līdz 22 aicina uz mākslinieka Raimonda Līcīša darbu izstādi un bērnu radošo darbnīcu “Sajūtu istaba” audzēkņu vizuālo darbu “Meža alas” un “Teātris” apskati. Savukārt mazos jelgavniekus vakarā sagaidīs desmit neparasti stāsti, kuri ar skolotājas Ilzes Emses-Grīnbergas palīdzību tapuši par animācijas filmām.

 

Pieaugušo auditoriju šogad uzrunās māksliniece Valērija Kravale, kura rīkos psihedēlisko vakaru Zemgales prospektā 9. Septiņās zālēs būs mākslinieces fotogrāfijas, zīmējumi un instalācijas, bet par muzikālo daļu rūpēsies rokgrupa “Spāre” un vokāliste Madara Murņikova. Šis pasākums būs par maksu, ieeja – divi eiro.

 

Muzeju nakts pasākumi būs bez maksas.

 

 

Informācija sagatavota
Jelgavas pilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību pārvaldē

Komentāri

Lai komentētu, lūdzu autorizējies