Televīzijas ekrānos nonācis Latvijas televīzijas raidījums «Īstās Latvijas saimnieces» – šajā sezonā katra projekta dalībniece pārstāv citu tautību un kultūru, un viņu vidū ir arī divas jelgavnieces: Jeļena Grīsle un Raisa Kozačenko.
Šogad projektam ir mainīts nosaukums – tās vairs nav latvju saimnieces, bet Latvijas saimnieces, un skatītāji varēs iepazīt baltkrievu, krievu, poļu, lietuviešu, lībiešu un tatāru kultūru.
J.Grīsle ir Jelgavas baltkrievu biedrības «Ļanok» dibinātāja un priekšsēdētāja un Sabiedrības integrācijas pārvaldes jaunatnes lietu speciāliste. Raidījuma pieteikumā viņa raksturota kā aktīva un daudzpusīga saimniece. «Jeļena dzied biedrības pašdarbības kolektīvā un vēl pamanās atlicināt laiku dārza darbiem. Visu, ko vien var, audzē pati un saglabā ziemai – spiež sulas, vāra ievārījumus, marinē un skābē. Viņa saimniecēm būs sagatavojusi īstu pārsteigumu pašā Jelgavas sirdī un arī lieliskus baltkrievu ēdienus,» teikts raidījuma pieteikumā.
Savukārt krievu kultūru pārstāvošā R.Kozačenko ilgus gadus bijusi Jelgavas krievu biedrības «Istok» vadītāja, bet šobrīd tās vadīšanu uzticējusi jaunākajai paaudzei. «Tas nenozīmē, ka Raisa sēž mājās, rokas klēpī salikusi, – viņa joprojām rīko un arī piedalās lielākajā daļā biedrības pasākumu un papildus tam arī lieliski gatavo ēst. Gandrīz katram dzīves notikumam vai ēdienam par godu Raisas pūrā ir kāda dziesma,» raidījuma veidotāji raksturo otru jelgavnieci.
«Raisu iepazinu, kad sāku vadīt Jelgavas baltkrievu biedrību – mēs kopā esam organizējušas vairākus pasākumus un piedalījušās citās abu biedrību aktivitātēs,» stāsta J.Grīsle. Abas jelgavnieces pārstāv slāvu tautas, bet, pēc J.Grīsles domām, lielākā atšķirība starp baltkrievu un krievu kultūru ir kulinārās tradīcijas – krievi gatavošanā vairāk izmanto miltus un mīklu, savukārt baltkrievi iecienījuši tādus produktus kā kartupeļi, sīpoli un gaļa. Savukārt R.Kozačenko norāda, ka, viņasprāt, abas tautas ir ļoti radniecīgas un tām ir daudz kopīga gan kulinārijā, gan tautas mākslā. «Manuprāt, Jelgavas mazākumtautību nacionālās kultūras biedrības veiksmīgi sadarbojas. Krievu biedrībai ir daudz kopīgu pasākumu ne vien ar baltkrievu, bet arī poļu, lietuviešu un citu tautu biedrībām,» vērtē R.Kozačenko.
Raidījumu par J.Grīsli LTV 1 varēs skatīties 23. februārī pulksten 21.15, bet R.Kozačenko tuvāk varēs iepazīt 9. martā pulksten 21.15.
Foto: no Jelgavas reģionālā Tūrisma centra, Jelgavas krievu biedrības un Latvijas Televīzijas arhīva