5.9 °C, 3 m/s, 75.7 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrībaAicina iepazīt slāvu svētku Masļeņicas izcelsmi un tradīcijas
Aicina iepazīt slāvu svētku Masļeņicas izcelsmi un tradīcijas
08/03/2021

Laikā no 8. līdz 14. martam, kad ierasti tiek svinēti austrumslāvu svētki Masļeņica, Sabiedrības integrācijas pārvalde aicina ikvienu interesentu izzināt šo svētku svinēšanas tradīcijas, pavadīt garo, tumšo ziemu un sagaidīt silto un saulaino pavasari. Interesenti aicināti noskatīties gan videostāstu par svētku seno izcelsmi un tradīcijām, gan arī video meistarklasi, kurā soli pa solim tiks pamācīts, kā izveidot savu lelli-amuletu, kas visa gada garumā aizsargās gan māju, gan tuviniekus.

Kā informē Sabiedrības integrācijas pārvaldē, Masļeņica ir nedēļu ilgi austrumslāvu svētki, kuru laikā svinētāji atvadās no ziemas un sagaida pavasari un sauli. Svētki tiek svinēti vairākas dienas vai pat veselu nedēļu pirms lielā Lieldienu gavēņa, tādēļ to norisi var izskaitļot pēc Lieldienu laika. Masļeņicas svētku noslēgumā – Piedošanas svētdienā – tiek lūgta piedošana par visu apzināto un nepazināto, kas piedzīvots aizvadītajā gadā. Tāpat svētdienā salmu lellē Masļonā kar nevajadzīgās mantas un piezīmju lapiņas, uz kurām uzrakstītas visas nevēlamās lietas un notikumi, ko sadedzina kopā ar salmu lelli, simboliski atstājot visu slikto pagātnē.

 

Lai labāk izzinātu šo svētku seno izcelsmi un tradīcijas, pieejams slāvu kultūras biedrības “Rodņik” videostāsts, kurā biedrības vadītāja Olga Rožko kopā ar kolēģi Ludmilu Čerņavsku skaidro Masļeņicas izcelsmi, tās svinēšanas tradīcijas un katras svētku nedēļas dienu nozīmi, kā arī ļauj ielūkoties tradicionālo dziesmu, spēļu un rotaļu iekļaušanā svētku pasākumos. Materiāls tapis, izmantojot iepriekšējo gadu Masļeņicas svētku ierakstus.

 

embed

 

Savukārt Jelgavas rokdarbnieku kluba “Zelta rokas” meistare Irēna Locmere kopā ar kolēģi Aigu Pruli video meistarklsē parāda, kā mājās izgatavot katram savu vai ģimenes kopīgu Masļeņicas lelli-amuletu, kas aizsargās māju un tuviniekus visa gada garumā. Ierasti šogad izgatavoto lelli-amuletu novieto mājās redzamā vietā, bet pagājušā gada lelli-amuletu sadedzina, jo tā savu darbu jau paveikusi.

 

embed

 

Tradicionāli šajos svētkos cilvēki dodas ciemos cits pie cita, ēd pankūkas un citus gardumus, vienojas rotaļās, kā arī dzied dziesmas. Šogad, ievērojot valstī noteiktos ierobežojumus, Masļeņicas svētkus ikviens to svinētājs aicināts aizvadīt savā ģimenes lokā un mājsaimniecībā, nepulcējoties.

 

 

Foto: Jelgavas pilsētas arhīvs

 

Informācija: Sabiedrības integrācijas pārvalde