8.3 °C, 3.7 m/s, 93.6 %

Jaunumi

Sākumlapa Jaunumi“BIOR” uzsāk notekūdeņu monitoringu COVID-19 izplatības noteikšanai Jelgavā un vēl piecās pašvaldībās
“BIOR” uzsāk notekūdeņu monitoringu COVID-19 izplatības noteikšanai Jelgavā un vēl piecās pašvaldībās
20/07/2021

Valsts zinātniskais institūts “BIOR” uzsāk notekūdeņu monitoringu sešās Latvijas pilsētās – Jelgavā, Valmierā, Liepājā, Rēzeknē, Rīgā un Jūrmalā, lai noteiktu COVID-19 koncentrāciju notekūdeņos, kas ļaus prognozēt slimības uzliesmojumu.

Atbilstoši Eiropas Komisijas ieteikumiem, Latvija ir viena no pirmajām Eiropas Savienības dalībvalstīm, kura ieviesusi oficiālu valsts monitoringu notekūdeņos SARS-CoV-2 klātbūtnes identifikācijai, lai savlaicīgi prognozētu slimības uzliesmojumus apdzīvotās vietās, informē pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta Bior sabiedrisko attiecību vadītāja Ilze Dimante.

Jau pagājušajā gadā projekta gaitā izstrādātā notekūdeņu monitoringa metode ļaus noteikt un paredzēt vīrusa izplatību konkrētos valsts reģionos, kā arī, iespēju robežās identificēt jaunu vīrusa mutāciju parādīšanos. «Līdz šim pasaulē nav pietiekami izpētīta koronavīrusa izplatība vidē, tā izdzīvošanas ilgums, iedarbības mehānismi uz cilvēkiem un dzīvniekiem,» uzsver I.Dimante.

Notekūdeņu paraugu ņemšanu organizē un koordinē RTU Ūdens pētniecības un vides biotehnoloģiju laboratorija, paraugu ņemšanu objektos – tostarp Jelgavas notekūdeņu attīrīšanas iekārtās – veic atbilstošās ūdenssaimniecības darbinieki, bet paraugu transportēšanu un analīzes koordinē BIOR, savukārt Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru (LBMC) veiks nepieciešamo vīrusa variantu sekvenēšanu.

Monitoringa sistēmā iekļautās pilsētas ir noteiktas sadarbībā ar Veselības ministriju un Slimību profilakses un kontroles centru. Lai veiktu atbilstošu monitoringu, paredzēts katrā no vietām ievākt 24 stundu kombinētos paraugus divas reizes nedēļā. Kā skaidro I.Dimante, iegūtie analīžu rezultāti tālāk tiek nodoti atbildīgajām institūcijām – Veselības ministrijai un Slimību profilakses un kontroles centram.

Pētījumā ir iesaistīts zinātniskais institūts BIOR, Rīgas Tehniskā universitāte un Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs. Sākotnējie monitoringa sistēmas ieviešanas mērķi ir īstenot paraugu ievākšanu un monitoringu līdz 2021. gada 31. decembrim, tomēr tās darbības laiks varētu tikt pagarināts.

 

 

Foto: Jelgava.lv

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību pārvaldē