1.2 °C, 2.3 m/s, 66.5 %

Jaunumi

Sākumlapa Jaunumi38 mākslinieku tekstilijas apskatāmas izstādē “Zīmīte draugam”
38 mākslinieku tekstilijas apskatāmas izstādē “Zīmīte draugam”
31/05/2020

Līdz 12. jūlijam Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā skatāma Latvijas Tekstilmākslas asociācijas izstāde “Zīmīte draugam”, kurā skatāmi tekstilminiatūru darbi no kopumā 38 māksliniekiem – pazīstamiem autoriem, kā arī mākslas studentiem.

Tekstilminiatūru izstādes “Zīmīte draugam” koncepcijas pamatā ir pārdomas par ikdienišķiem procesiem savstarpējā saziņā. Vēstījuma pamatā ir sūtītāja mijiedarbība ar ziņas saņēmēja reakciju uz vēstījumu. “Veidojot šo izstādi, mēs vēlējāmies paskatīties, kā laika gaitā mūsu savstarpējā saziņa – zīmītes, vēstules – ir mainījusies. Šodien mēs daudz komunicējam bez vārdiem, ar simboliem, un arī izstādes darbi ir sava veida simboli, ko sūtījuši mākslinieki. Izstādes temats ir visai plašs, tāpēc tā katram sniedz iespēju izdomāt savu stāstu par redzēto,” skaidro Latvijas Tekstilmākslas asociācijas vadītāja Andra Dīriņa.

 

Izstādes izvēlētās tematikas nozīmi pamato arī māksliniece Elīna Veilande-Apine: “Mūsdienās, ņemot vērā ārkārtīgi aizņemto sabiedrību, domu, ideju un vēlmju apmaiņa notiek daudzveidīgā paātrinājumā. Laika gaitā ir mainījušies ikdienas savstarpējās saziņas paradumi un process. Katrs, kurš iesaistās komunikācijas procesā, nes līdzi savas idejas un sajūtas, kas ietekmēs ziņas saņēmēja izpratni un reakciju.” Māksliniece uzsver, ka jau sākotnēji tekstilmākslas attīstībā noteicoša loma bija māksliniekiem, kas spējuši eksperimentēt ar netradicionāliem materiāliem, daudzpusīgi izpausties ar maza formāta darbiem, un šādu darbu nozīme nav mazinājusies arī mūsdienās.

 

Izstādes dalībnieki tika mudināti atklāt savu pieredzi, atspoguļot un izcelt saziņas slēptākos slāņus tekstilminiatūru formātā, līdz ar to eksponētie darbi atšķiras pēc stila un tehnikas, apvienojot gan tradicionālās, gan inovatīvās metodes, atspoguļojot katra autora individualitāti un dominējošās tekstila tendences. “Darbs pie lielformāta tekstilijām ir ļoti laikietilpīgs, bet miniatūras ļauj realizēt savas mirkļa idejas un pilnveidot arī jaunas tehnikas, kuras pēc tam var īstenot lielākos darbos. Izstādē daudz redzam šķiedras mākslu, izmantojot salmus, papīru, polietilēnu. Mākslinieki strādājuši arī ar tekstilaplikāciju, filcējumiem ar sietspiedi, daudzi darbi ir telpiski objekti, parādot, cik patiesībā plašs jēdziens ir tekstilmāksla,” piebilst A.Dīriņa.

 

Izstādē piedalās 38 mākslinieki – Edīte Pauls Vīgnere, Ruta Linīte, Ieva Krūmiņa, Andra Kurzemniece, Ērika Zutere, Līva Kaprāle, Antra Augustinoviča, Edīte Kaņepe, Anna Pommere, Mare Vijupe, Zane Lūse, Dina Baumane, Ingrīda Sūna, Ruta Bogustova, Skaidrīte Leimane, Mārīte Leimane, Anita Celma, Vija Jansone, Liene Lauriņa, Dace Vecozola, Kristīne Japina, Rita Ļegčiļina-Broka, Māris Upzars, Rasa Grāmatiņa, Maija Purgaile, Astra Rubene, Una Valtere, Ance Markovska, Janta Meža, Jana Purmale, Kristīne Kligina, Zane Vizule-Jakobsena, Diāna Dimza-Dimme, Kristīne Krastiņa-Indāre, Jeļena Jēkabsone, Vita Makra, Ilze Rudzīte, Ingrīda Rutka.

 

 

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē