1.1 °C, 1.3 m/s, 97.1 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrībaBaltijas meistarus Jelgavā pulcē vērienīgā puzuru un pinumu izstādē
Baltijas meistarus Jelgavā pulcē vērienīgā puzuru un pinumu izstādē
24/07/2020

Īstenojot Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC), Jelgavas pilsētas pašvaldības iestādes “Kultūra” un tautas daiļamatu meistares jelgavnieces Ausmas Spalviņas kopīgi lolotu ideju, Jelgavas kultūras nama 1. stāva galerijā atklāta tautas lietišķās mākslas izstāde “Pinumi un puzuri”, kas bez maksas apskatāma līdz 27. septembrim. Līdztekus izstādei notiek arī meistardarbnīcas, kurās ikviens var apgūt dažādu dekoru veidošanu, un, kā apgalvo organizatori, šis ir ieskaņas pasākums plašākai virknei pasākumu, kuru mērķis ir nemateriālā kultūras mantojuma – puzuru un citu dekoru darināšanas prasmju – saglabāšana un popularizēšana.

“Puzurs ir gadskārtu simbols, ko latvieši un kaimiņu tautas izmantojušas māju rotāšanai saulgriežos un dažādos ģimenes svētkos, piemēram, kāzās. Tas ir unikāls dekors, kas galvenokārt sastopams Baltijas valstīs un dažviet Skandināvijā. Mūsu mērķis ir ar izstādi un meistarklasēm parādīt šī folklorā nozīmīgā dekora pielietojumu un lomu šodienā, jo tas var būt ļoti dažāds gan izmēra, gan pielietojuma ziņā. Meistaru darbos redzam, ka attēlotas latvju zīmes, dažādas formas, redzam puzuru potenciālo pielietojumu kā interjera un dizaina priekšmetiem,” stāsta LNKC tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena. Viņa piebilst, ka tik apjomīgā izstādē meistaru veidoti puzuri ir skatāmi pirmo reizi kopš 20. gadsimta 70. gadiem un cer, ka lielā atsaucība un interese par to ir rādītājs jaunai šī dekora popularitātei, kas varētu nozīmēt ne tikai vairāk darinājumu, bet arī iespējas pilnveidot daiļamata prasmes un nodarboties arī ar tā folkloras aspekta dziļāku izpēti.

 

Izstādes atklāšanā gan LNKC, gan iestādes “Kultūra” pārstāvji īpaši uzsvēra, ka pasākums var notikt tieši Jelgavā, pateicoties meistarei A.Spalviņai, kura ar veidotajiem darbiem un meistarklasēm ap sevi pulcē folkloras un rokdarbu entuziastus, nododot tālāk un popularizējot puzuru veidošanas prasmi. Tas ierasti simbolizē visuma kārtību un laika ritējumu, par ko A.Spalviņa saka: “Latvietim patīk ieraudzīt lielo mazās lietās. Puzurs ir liela kultūras vērtība, ko ir svarīgi nodot no paaudzes paaudzē, līdz ar to man ir liels gandarījums, ka šāda izstāde var notikt tieši Jelgavā.” Viņa piebilst, ka izstādes rīkošanā būtisku atbalstu snieguši arī mākslinieki Mārtiņš Heimrāts un Juris Leitāns – pateicoties viņu darbam, kultūras nama 1. stāva galerija pārtapusi par vietu, kur turpmākos mēnešus mājos daudzo meistaru darinājumi.

 

Izstādē skatāmi 39 puzuri un liels skaits pinumu, ko radījušas 12 lietišķās mākslas studijas un seši individuālie darinātāji tepat Latvijā, kā arī meistari no Igaunijas un Lietuvas, uzsverot Baltijas valstu kopīgās folkloras un vēstures saknes. Bet no 24. līdz 26. jūlijam kultūras namā notiek darbnīcas, ikvienam ļaujot iepazīt puzura veidošanas nianses un lomu folklorā, kā arī vārpu vainaga un rāmja bungu darināšanas prasmes. Kā informē L.Rubena, interese par nodarbībām sasniegusi iecerēto – katrai meistarklasei pieteikušies ap 15 interesentu.

 

Pasākums notiek ar “Zemgales kultūras programmas 2020” atbalstu.

 

 

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē