8.3 °C, 3.7 m/s, 93.6 %

Sākumlapa JaunumiSportsJāņa Lūša piemiņas kausu izcīna Līna Mūze un Patriks Gailums
Jāņa Lūša piemiņas kausu izcīna Līna Mūze un Patriks Gailums
16/05/2021

16. maijā Jelgavā, Zemgales Olimpiskā centra Jāņa Lūša stadionā, norisinājās šķēpmešanas sacensības “Olimpiskā čempiona Jāņa Lūša piemiņas kausa izcīņa”. Elites sportistu grupā uzvarēja Līna Mūze un Patriks Gailums.

Olimpiskā čempiona Jāņa Lūša piemiņas kausa izcīņa šķēpmešanā bija šīs sezonas pirmās vieglatlētikas sacensības Latvijā un pulcēja 50 sportistus no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Jāuzsver, ka, ņemot vērā epidemioloģisko situāciju valstī, sacensībās drīkstēja startēt tikai sportisti, kuri ir iekļauti nacionālajā izlasē.

Olimpiskā čempiona Jāņa Lūša piemiņas kausa izcīņa šķēpmešanā ir iekļauta starptautisko sacensību kalendārā, un šajās sacensībās sportistiem bija iespēja izpildīt normatīvu, lai kvalificētos Tokijas olimpiskajām spēlēm. Sievietēm normatīvs ir 64 metri, vīriešiem – 85 metri. Rezultātu, kas ļautu startēt olimpiskajās spēlēs, Jelgavā uzrādīja viens sportists – Līna Mūze, kura tiesības pārstāvēt Latviju Tokijas olimpiskajās spēlēs jau ir ieguvusi. Līna Mūze savā labākajā mēģinājumā šķēpu raidīja 64,81 metru tālu, un tas viņai atnesa arī uzvaru sacensībās. Šī ir otrā reize, kad Līna Mūze izcīna Jāņa Lūša vārdā nodēvēto kausu.

Sieviešu grupā pavisam startēja 11 sportistes no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Uz goda pjedestāla kāpa trīs Latvijas sportistes, kuras visas šķēpu aizmeta tālāk par 60 metriem, bet naudas balvas saņēma labākais sešinieks.

6. vieta – Gedli Tugi (Igaunija) 53,68 metri

Vīriešu grupā startēja deviņi sportisti no Latvijas un Lietuvas. Sīvākā cīņa izvērtās starp Latvijas vieglatlētiem, tomēr pārsniegt 80 metru robežu izdevās tikai vienam sacensību dalībniekam – Patrikam Gailumam –, kurš arī izcīnīja uzvaru sacensībās. Jāpiebilst, ka Patrikas Gailums Jāņa Lūša vārdā nodēvēto kausu izcīnīja pirmo reizi. Sacensībās nepiedalījās Jelgavas šķēpmetējs Gatis Čakšs, kurš savas sportiskās gaitas uzsācis Jelgavas Novada Sporta centrā un pēc tam trenējies Murjāņu Sporta ģimnāzijā un šobrīd ir viens no vadošajiem valsts šķēpmetējiem. Tieši Gatis uzvarēja pagājušā gada Jāņa Lūša piemiņas kausa izcīņā.

6. vieta – Toms Sabašinsks (Lietuva) 66,52 metri

Sacensībās startēja arī U-20 un U-18 grupas sportisti. U-20 sieviešu grupā sacentās 10 dalībnieces no Latvijas un Lietuvas. Uzvaru ar 49,43 metriem izcīnīja Sanija Ozoliņa, otrā – Ieva Annija Stepiņa ar 47,12 metriem, trešā – Sabīne Marksa ar 43,45 metriem. Šajā grupā startēja arī divas Jelgavas novada pārstāves. Elva Vestarta ar 42,49 metriem palika ceturtā, savukārt Annika Elizabete Upīte šķēpu aizmeta 37,41 metru tālu un ieguva 8. vietu.

U-20 vīriešu grupā startēja pieci sportisti no Latvijas. Uzvarēja Matīss Kaudze ar rezultātu 62,39 metri, otrais – Andis Briška ar rezultātu 56,71  metrs, trešais – Dāvis Krauklis ar rezultātu 56,23 metri.

U-18 sieviešu grupā startēja septiņas Latvijas sportistes. Ar rezultātu 50,54 metri uzvarēja Hanna Gabriela Ziemiņa, otrā – Dinija Līga Paegle ar rezultātu 46,66 metri, trešā – Ērika Logina ar rezultātu 45,09 metri.

Vīriešu U-18 grupā uz starta izgāja seši šķēpmetēji no Latvijas. Uzvaru izcīnīja Kristers Krauklis ar rezultātu 55,42 metri, otrais – Matīss Sniedze ar 54,65 metriem, trešais – Artis Brundzāts ar 53,04 metriem savā labākajā metienā.

Šķēpmetēji par kausu, kas nosaukts leģendārā sportista Jāņa Lūša vārdā, sacentās jau 27. reizi. Devīto reizi šīs sacensības notika Jelgavā – Jāņa Lūša dzimtajā pilsētā. Sacensības ir īpašas ar to, ka sporta leģenda allaž personīgi apmeklēja sacensības, piedalījās apbalvošanas ceremonijās un arī neskopojās ar padomiem. 2020. gada pavasarī olimpiskais čempions devās mūžībā, un kopš 2020. gada sacensības sauc “Olimpiskā čempiona Jāņa Lūša piemiņas kauss”.