9.6 °C, 4.9 m/s, 75.8 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPasākumiJelgavā dzimušā Ernesta Veilanda dzīve un māksla 135 gadu jubilejas izstādē
Jelgavā dzimušā Ernesta Veilanda dzīve un māksla 135 gadu jubilejas izstādē
11/07/2020

Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā skatāma izstāde, kas veltīta Jelgavā dzimušajam māksliniekam Ernestam Veilandam. Darbus, fotogrāfijas un dažādas vēstures liecības kopīgā ekspozīcijā apkopojis viņa mazdēls Arnis Veilands, kā arī izstādi papildina tēlnieces Marinas Veilandes darbi, kura ir viena no vairākiem Veilandu dzimtu pārstāvošajiem māksliniekiem šodien.

“Lielāko savas dzīves daļu vectēvs ir veltījis skolotāja darbam, mācot teju visos līmeņos – no pamatskolas līdz augstskolai. Ar mākslu saistītajā vidē strādājošie ir ļoti saprotoši, zinoši un atsaucīgi, ar viņiem ir patīkami sadarboties. Domāju, ka vectēva darbs mākslas izglītības laukā zināmā mērā ir palīdzējis veidot šo vidi tik kultūras bagātu, kāda tā šodien mums ir,” tā A.Veilands, kurš sava vectēva darbus no muzejiem un kolekcijām visā Latvijā apkopojis kopīgā izstādē. Tā hronoloģiski stāsta par mākslinieka mūža un darba gājumu – no pirmajiem zīmējumiem skolas laikā līdz studijām, skolotāja licences iegūšanai, savas skolas dibināšanai un daudzajiem darbiem, kas tapuši radošajā gājumā.

 

E.Veilanda darbība bijusi gana plaša – izstādi veido gleznas, kurās dominē daba un arhitektūra, skices un zīmējumi ar zīmuli, tostarp daži no agrākajiem mākslinieka darbiem, kas tapuši Jelgavā, kā arī būtiskais ieguldījums lietišķajā un dekoratīvajā mākslā metos un skicēs. E.Veilands daudz ceļojis pa Latviju un ārpus tās, pētot folkloru un kultūras vēsturi, pēc viņa metiem tapuši daudzi mākslas darbi metālā, tekstilijās, kokā, ādā un citos materiālos. Izcili nopelni gūti arī vitrāžas mākslas uzplaukumā padomju laikmetā, un mākslinieka vadībā Rīgā, kombinātā “Māksla” tapušas vitrāžas Maskavas metro Novoslobodskas stacijā.

 

Būtiska izstādes daļa atvēlēta fotogrāfijām, kuras uzņēmis gan pats mākslinieks, gan viņa laikabiedri. Tās atklāj mirkļus no mācību ikdienas, radošā darba, kā arī ceļojumiem un izpētes braucieniem. Fotogrāfijas parāda daudzus E.Veilanda laikabiedrus – pazīstamus inteliģences pārstāvjus –, tostarp Hildu Vīku, Vilhelmu Purvīti, Voldemāru Zālīti un citus. Foto liecības parāda arī izcilā gleznotāja un grafiķa Kārļa Padega pirmos soļus glezniecībā, jo tieši E.Veilands bijis viens no pirmajiem viņa skolotājiem, pamanot jaunā puiša talantu. Daži E.Veilanda saglabātie oriģinālie K.Padega skolas laika darbi ir iekļauti izstādē.

 

Veilandu dzimtu radošajā jomā turpina pārstāvēt vairāki mākslinieki, un 135 gadu jubilejas izstādē piedalās arī Marina Veilande – tēlniece, kuras radošā darbība ilgst jau vairāk nekā 40 gadus. “Materiāls, ar ko strādāju visvairāk, ir koks, un tajā attēloju emocijas, kas noteiktā brīdī valda. Mans tēvs strādāja kokapstrādes darbnīcā, tāpēc man šis materiāls ir bijis pieejams, un darbojos tēlniecībā jau no 8. klases. Mani darbi ir tapuši arī no samērā retiem kokmateriāliem, piemēram, sarkankoka, kas savulaik bija maz pieejams, kā arī tā sauktā “melnā ozola” – ozola koksnes, kas ilgu laiku ir pavadījusi zem ūdens un pilnībā mainījusi savu struktūru. Man tuva ir folklora un tradīcijas, kas ir motīvi, ko bieži izmantoju darbos,” stāsta māksliniece. Viens no agrīnajiem M.Veilandes darbiem izstādē ir tapis 1979. gadā, savukārt jaunākais – šogad –, tajā attēlojot pārdomas par pandēmijas laiku.

 

E.Veilandam veltītā 135 gadu jubilejas izstādē Ģ.Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā būs skatāma līdz 16. augustam.

 

 

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē