9.5 °C, 4.1 m/s, 75.6 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaMāja Vecpilsētas ielā 14 pamazām atklāj savu stāstu
Māja Vecpilsētas ielā 14 pamazām atklāj savu stāstu
29/08/2021

“Pēc šīs sienas var redzēt, kā māja ir augusi, – kādreiz tā bijusi ārsiena, tad pamazām nākuši klāt būvapjomi, un ēka kļuvusi lielāka,” stāsta Jelgavas reģionālā Tūrisma centra vadītāja Anda Iljina. Šo un citus stāstus, piemēram, kādi cilvēki mājā dzīvojuši, kāpēc pagrabs ir tik sekls un kur redzams ķieģelis ar kaķa pēdiņas nospiedumu, var uzzināt, apmeklējot koka māju Vecpilsētas ielā 14 – vienu no senākajām un vērtīgākajām koka dzīvojamām mājām Jelgavā, kas saglabājusies līdz mūsdienām. Ēku iespējams apskatīt no ceturtdienas līdz sestdienai no pulksten 10 līdz 18. Apmeklējumu var pieteikt pa tālruni 63005407 un māju izstaigāt pašiem vai gida pavadībā.

“Turpinām veidot vēsturisko ekspozīciju, kurā izmantosim arī inovatīvus un interaktīvus risinājumus. Šobrīd apmeklētāji var apskatīt atjaunotās telpas un uzzināt vairāk par restaurācijas procesu,” uzsver A.Iljina.

 

Māja Vecpilsētas ielā 14 ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis un datēta ar 18. gadsimta sākumu. Tā tiek veidota kā tūrisma objekts ar izzinošu un izglītojošu piedāvājumu par Jelgavas koka arhitektūru, Vecpilsētas ielas kvartālu, mājas unikalitāti un tās restaurācijas procesu.

 

Restaurācijas un pārbūves laikā trīsstāvu māja Vecpilsētas ielā 14 tika savienota ar blakus esošo divstāvu mūra ēku, kas atjaunota un pārbūvēta restaurācijas darbnīcu vajadzībām un ar piebūvi funkcionāli savienota ar ēku Vecpilsētas ielā 14. Mūra ēkā būs trīs restaurācijas darbnīcas – tur plānots restaurēt tekstilijas, metāla priekšmetus, piemēram, arheoloģiskās senlietas, monētas, medaļas un darbarīkus, un keramiku, arī porcelāna, fajansa un stikla priekšmetus.

 

Jelgavas jaunā tūrisma objekta pilnvērtīgu darbību nodrošina arī labiekārtota apkārtējā teritorija, un pagalma bruģis ir veidots no vēsturiskajiem bruģakmeņiem, kas inženierkomunikāciju izbūves laikā atrakti ēkas pagalmā.

 

Uzsākot būvdarbus 2018. gadā, koka māja bija avārijas stāvoklī, tā nebalstījās uz monolītiem pamatiem, bet turējās uz laukakmeņiem un ķieģeļu mūra fragmentiem. Tāpēc māju pacēla, izbūvēja jaunus pamatus, “atsēdināja” atpakaļ un restaurēja vēsturiskās ēkas būv­apjoma oriģinālās koka konstrukcijas. “Tas bija sarežģīts un unikāls process visas Latvijas mērogā.

To mājas apmeklētājiem piedāvājam noskatīties videosižetā,” stāsta A.Iljina.

 

Lai ēka būtu pēc iespējas autentiska, būvniecībā ievērotas vēsturei pietuvinātas tehnoloģijas un izmantoti senie būvmateriāli – griestiem, sienām un grīdām maksimāli saglabāti esošie kokmateriāli, arī grīdu atjaunošanā izmantoti vecie ķieģeļi. Apmeklētāji var apskatīt būvdarbu laikā atrakto ēkas pagrabu un bēniņus, kur izvietoti interesantākie atrastie priekšmeti. Atjaunotā māja sniedz ieskatu par daudzveidīgajām telpu apdarēm, kas liecina par vēsturisko stilu tendenču attīstību interjerā un mājas iemītnieku dzīvesveidu, gaumi un materiālajām iespējām.

 

“Māja ir izcils koka amatnieku meistaru darbs. To apliecina arī 1. vieta nominācijā “Restaurācija” 2019. gada konkursos «Būvniecības gada balva» un “Gada labākā būve Latvijā”,” saka A.Iljina.

 

Ieejas maksa Vecpilsētas ielas 14 apskatei pieaugušajiem ir 2 eiro, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 1 eiro, savukārt ģimenes biļete (divi pieaugušie un visi bērni līdz 18 gadu vecumam) maksā 4 eiro.

 

vecpilseta_IMG_7752.jpg

Jelgavas Vecpilsētas ielas kvartāla apbūve datēta ar periodu no 18. gadsimta līdz 20. gadsimta sākumam. Tur ir saglabājies apbūves blīvums, kā arī attiecīgo laikmetu arhitektūras detaļas. Otrā pasaules kara laikā, 1944. gada vasarā, Jelgavas pilsētas apbūve praktiski tika nopostīta, un Vecpilsētas ielas kvartāla ēkas ir starp retajām, kas netika iznīcinātas.

 

Mājas Vecpilsētas ielā 14 logiem saglabāts senais roku darba stikls, sienām atjaunots senais pildrežģis (fahtverks), tāpat apskatāmi restaurācijas procesā atklātie sienu apmetuma oriģinālie zīmējumi un tapešu fragmenti.­

 

 

Foto: Jelgava.lv

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību pārvaldē