4 °C, 3.9 m/s, 54.8 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētā dzēsts šogad pirmais kūlas ugunsgrēks
Pilsētā dzēsts šogad pirmais kūlas ugunsgrēks
19/02/2020

Aizvadītajā diennaktī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Zemgales reģiona brigādes ugunsdzēsēji glābēji Zemgalē dzēsuši trīs kūlas ugunsgrēkus. Viens no tiem nodzēsts Jelgavā – Salnas ielā – un šis ir pirmais reģistrētais kūlas ugunsgrēks pilsētā šogad. VUGD uzsver: pērnās zāles dedzināšana nav veids, kā sakopt savus īpašumus un par kūlas dedzināšanu var sodīt.

VUGD pārstāve Viktorija Gribuste stāsta, ka izsaukums uz kūlas ugunsgrēku Salnas ielā Jelgavā saņemts otrdien pulksten 14.52. Salnas ielā dega pērnā gada zāle aptuveni 300 kvadrātmetru platībā. “Pat tik agrā pavasarī kūlas dedzināšana nevar būt kontrolēta. Vēja un citu apstākļu ietekmē, degšanas virziens var mainīties, liesmas var strauji izplatīties un pārmesties uz ēkām. Cilvēki neapzinās, ka, jo garāka zāle, jo lielākas liesmas un līdz ar to nekontrolējamāks ugunsgrēks,” uzsver V.Gribuste.  

 

2019. gadā Jelgavā pavisam kopā dzēsti 60 kūlas ugunsgrēki, bet vēl gadu iepriekš – 2018. gadā – 57 kūlas ugunsgrēki.

 

VUGD atgādina: pērnās zāles dedzināšana nav veids, kā sakopt savus īpašumus. Kūlas dedzināšana ir aizliegta, un par to var tikt piemērots administratīvais sods. Tās dedzināšana ne tikai apdraud cilvēku īpašumu, veselību un dzīvību, bet arī nodara būtisku kaitējumu dabai.

 

Teritorijas sakopšana ir jāveic pastāvīgi – regulāri to attīrot no degtspējīgiem atkritumiem un teritoriju ap ēkām 10 metrus platā joslā attīra no sausās zāles un nenovākto kultūraugu atliekām. Sakopjot savas piemājas teritorijas, īpašumus un arī neapsaimniekotās teritorijas, ir iespējams izvairīties no tā, ka pavasarī kāda neuzmanīgas rīcības rezultātā var izcelties plašs kūlas ugunsgrēks.

 

Situācijās, kad iedzīvotāji pamana kūlas ugunsgrēku, nekavējoties ir jāzvana VUGD uz tālruni 112 un jānosauc precīza adrese vai pēc iespējas precīzāk jāapraksta vieta, kur izcēlies ugunsgrēks, kā arī ir jānosauc savs vārds, uzvārds un telefona numurs, un jāatbild uz dispečera jautājumiem.

 

Gadījumā, ja iedzīvotājs pamana, ka kāda persona dedzina kūlu, tad nekavējoties ir jāzvana ugunsdzēsējiem pa glābšanas dienestu tālruni 112, kā arī jāziņo Valsts policijai par pārkāpēju.

 

Saistībā ar kūlas ugunsgrēkiem VUGD kontrolē, vai tiek ievērotas Ministru kabineta noteikumu “Ugunsdrošības noteikumi” prasības. Ja konstatēts pārkāpums, tiek uzsākta administratīvā lietvedība saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu.

 

Saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu par kūlas dedzināšanu vai arī, piemēram, par zemes apsaimniekošanas pasākumu neizpildīšanu – zāles nepļaušanu, lai novērstu kūlas ugunsgrēkus, – var uzlikt naudas sodu no 30 līdz 2900.  

 

Kā arī VUGD sadarbojas ar Lauku atbalsta dienestu, kuram sūta informāciju par kūlas degšanas vietām. Ja ir degusi kūla, zemes īpašniekiem tiek samazināts Eiropas Savienības platību maksājums.

 

 

Foto: Jelgavas pilsētas arhīvs

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē