Skolēni no Latvijas tiekas Tehniskās jaunrades svētkos "Jundā"

29.04.2023. Junda

Šodien jaunrades namā "Junda" notiek tehniskās modelēšanas sacensības "Tehniskās jaunrades svētki", pulcējot vairāk nekā 200 skolēnu no dažādām Latvijas vietām. Viņi apliecina savas prasmes trases automodelisma komandu sacensībās, koka auto modeļu ātruma un dizaina sacensībās, kuģu modelismā, radiovadāmo auto precizitātes braucienos, buru laivu sacensībās, kā arī papīra lidmašīnu un konstruēšanas disciplīnās.

Tik vērienīgs pasākums "Jundā" notiek pirmo reizi, pulcējot vispārējās izglītības un interešu izglītības iestāžu audzēkņus no Jelgavas, Rīgas, Rūjienas, Valmieras, Strenčiem, Brocēniem, Liepājas, Talsiem, Iecavas, Limbažiem un Mazsalacas.

 

"Mācību gads pamazām tuvojas izskaņai, un šo sacensību mērķis ir radīt svētkus, kur individuālās kompetences mijas ar inženiertehniskajām profesijām, radošumu un neiztrūkstoši STEM jomu," stāsta "Jundas" direktores vietnieks Māris Kalniņš. Lai pasākumā būtu arī azarts un kāds satraucošāks mirklis, noslēgumā tiks noskaidroti uzvarētāji katrā disciplīnā un vecumposmā. Katrs dalībnieks saņems medaļu, bet godalgoto vietu ieguvēji tiks arī pie piemiņas balvām, kas tapušas "Jundā".

 

M.Kalniņš atklāj – katrā sacensību disciplīnā iekļauts kāds interesants moments. Piemēram, koka auto modeļiem ir disciplīna, kur dalībniekiem jāizveido "RAF" automašīnas modelis, jo šādu auto savulaik ražoja Jelgavā, turklāt "Jundas" ēkā ir tāds reāls auto. Radiovadāmajiem auto izveidots īpašs CSDD eksāmens, kur dalībniekam ar radiovadāmo auto jāizbrauc tādas pašas figūras kā īstajā braukšanas eksāmenā. Savukārt trases automodelisma sacensībās, kas reizē ir daudzstundu izturības brauciens, četru cilvēku komandai jābrauc pa trasi sešas stundas. Tas ir izturības tests gan tehnikai, gan braucējiem. Konstruēšanas darbnīcā noteiktā laikā no piedāvātajiem materiāliem jāizveido būve, kura tiks testēta zemestrīces stenda simulatorā, un pēc tam vēja tunelī tiks noteikta tās spēja pretoties vējam. Kuģu modelisma baseinā uz precizitāti tiek laisti gan ar gumiju uzvelkami, gan ar elektromotoru darbināmi kuģi. Papīra lidmašīnu sacensībās dalībniekiem jācenšas lidmašīnu ielidināt vertikālā stendā un nosēdināt pēc iespējas precīzāk uz horizontāla mērķa. Savukārt buru laivu sacensību dalībnieki sacenšas, lai būtu ātrākie ar gaisa rokas pumpja palīdzību.

 

"Esam ļoti priecīgi, ka Tehniskās jaunrades svētkiem atsaukušies tik daudz dalībnieku no visas Latvijas. Kopā mums izdevies radīt īstus svētkus," tā M.Kalniņš.

 

 

Foto: Jelgava.lv

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību departamentā

Komentāri

Lai komentētu, lūdzu autorizējies