4 °C, 3.9 m/s, 54.8 %

Izglītība

Sākumlapa JaunumiIzglītībaSkolēni vasarā strādā, lai nopelnītu un gūtu pirmo darba pieredzi
Skolēni vasarā strādā, lai nopelnītu un gūtu pirmo darba pieredzi
23/07/2020

Neskatoties uz aizvadīto ārkārtējo situāciju, šovasar vairāk nekā 500 darba vietu Jelgavas jauniešiem piedāvā gan Jelgavas pilsētas pašvaldība, gan Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA), un jauniešu interese par šo iespēju ir liela – visas šobrīd pieejamās skolēnu darba vietas ir aizpildītas. Basketbola nometne, autovadītāja kursi, jauna spēļu konsole – tie ir tikai daži mērķi, kas skolēnus motivē iesaistīties vasaras nodarbinātības pasākumā, taču vienlaikus liela daļa jauniešu atzīst, ka tikpat svarīga viņiem ir pirmā darba pieredze.

Jelgavas pašvaldība šovasar skolēniem piedāvā 245 darba vietas, no kurām 113 paredzētas 13 un 14 gadus veciem bērniem, bet pārējās – jauniešiem no 15 līdz 17 gadiem, kā arī 18 gadus veciem jauniešiem ar īpašām vajadzībām. Jaunākie skolēni strādā četras stundas dienā divas nedēļas, bet vecākie – sešas stundas dienā trīs nedēļas. Stundas likme par darbu vasarā pašvaldībā ir 2,92 eiro. “Nepieciešamība pēc palīgiem ierasti rodas jau jūnijā, sākoties sezonas darbiem un atvaļinājumu laikam, bet izsludinātā ārkārtējā situācija valstī šogad ieviesa izmaiņas. Pašvaldības iestādēs un uzņēmumos pirmās skolēnu grupas sāka strādāt 6. jūlijā un nodarbinātība tiks organizēta līdz 28. augustam,” skaidro Jelgavas Izglītības pārvaldes galvenā speciāliste bērnu tiesību aizsardzības jautājumos Līvija Vilcāne, turpinot: “Liela daļa bērnu šogad ir nodarbināti izglītības iestādēs, kas bija apzināts apsvērums, lai varētu nodrošināt gan drošu vidi, gan nepieciešamo darbu izpildi skolās. Protams, šogad piedāvātās vietas ietver darbu arī pašvaldības iestādēs un kapitālsabiedrībās.”

 

Arī NVA skolēnu nodarbinātība šogad līdz ar ārkārtējo situāciju uzsākta tikai jūlijā, taču, kā skaidro NVA Jelgavas filiāles nodarbinātības organizatore Jūlija Lovkova, šovasar vakanču piedāvājums nav mazāks. “Ņemot vērā, ka līdz ar nodarbinātības pasākuma pārcelšanu darba devēju pieteikšanās notika divas reizes, darba vietu piedāvājums ir līdzīgs citiem gadiem – joprojām visvairāk darbinieku nepieciešami tirdzniecībā un Jelgavai tuvējo pašvaldību iestādēs,” tā J.Lovkova. Vairums NVA nodarbinātības programmā iesaistīto darba devēju ir ilggadēji tās dalībnieki, taču šogad piedāvājumu papildinājuši arī jaunpienācēji – galvenokārt zemnieku saimniecības, kur darbaroku trūkums vasaras sezonā ir īpaši jūtams. Šovasar NVA Jelgavas filiāle skolēniem nodrošina 291 vakanci, un tās visas ir aizpildītas.

 

Uzņēmēji norāda: lai gan daudzām jomām pavasara periods nav bijis viegls, vasara ir iespēju laiks, un skolēnu vēlme strādāt ir liels ieguvums, jo tā sniedz tik ļoti vajadzīgos papildspēkus dažādos mazākos, bet nozīmīgos darbos. “Mēs skolēnus vasarā nodarbinām jau vairākus gadus un tradicionāli vismaz daļu no darba vietām piedāvājam tieši Jelgavas SOS jauniešu mājas audzēkņiem. Ņemot vērā, ka krīze tomēr ir samazinājusi mūsu ražošanas apjomus, šogad vakances nepiedāvājam pie iespieddarbiem, bet nodarbinām jauniešus tur, kur darba netrūkst – pēcapstrādē, palīgdarbos, mārketingā un dizainā. Mums ir svarīgi, ka jaunietim varam piedāvāt iegūt pieredzi jomā, kas viņu saista. Ja darbs pie mums jaunieti aizrauj, iespējams, viņš kļūs par mūsu nākamo darbinieku,” stāsta SIA “Jelgavas tipogrāfija” mārketinga projektu vadītāja Liene Pčolka. Tipogrāfija šovasar nodarbina 11 skolēnus.

 

“Šogad skolēnus nodarbinām, pateicoties tam, ka tika rīkota atkārtota darba devēju pieteikšanās NVA. Martā nepieteicāmies, jo bažījāmies par tālāko situāciju, dīkstāvi un iespējām jauniešus uzņemt. Taču vasarā apstākļi uzlabojās, un klientu vasaras sezonā ir daudz, tāpēc esam gatavi darbā iesaistīt arī skolēnus – deviņus katrā mēnesī –, sadalot darbus bistro, kafejnīcā un tējas namiņā. Kopš 11. jūlija gan ir atjaunoti atsevišķi ierobežojumi ēdināšanas iestādēm, bet jāatzīst, ka mūs tie skar minimāli, jo visur nodrošinām distanci, veicam dezinfekciju un strādājam pa dienu, līdz ar to arī vēlā darba laika ierobežojumi mums nav aktuāli,” skaidro ēdināšanas uzņēmuma “Silva” vadītāja Sandra Blūmane. Šovasar bistro “Silva” jauniešiem piedāvā 18 darba vietas.

 

Taču Jelgavas skolēni šovasar strādā ne tikai pilsētas uzņēmumos un pašvaldības iestādēs – tā, piemēram, SIA “Buku audzētava” Valgundes pagastā šobrīd darbu nodrošina četriem Jelgavas skolēniem. Uzņēmums nodarbinātības programmā piedalās pirmo reizi un kopumā šovasar sniegs iespēju strādāt 10 skolēniem. Uzņēmumu krīze nav skārusi, un, kā atklāj tā vadītājs Gatis Bērziņš, dalība programmā uzlūkota kā iespēja vasarā aizpildīt tukšās darba vietas: “Darbarokas ir ļoti nepieciešamas, bet pat pieaugušo vidū šobrīd ir grūti atrast labus darbiniekus. Sākumā negāja viegli – ieguldījām pamatīgu darbu, lai jauniešus apmācītu, pēc spējām sadalītu pienākumus –, bet nu jau šķiet, ka esam ieskrējušies. Katrā ziņā jauniešu pieprasījums pēc darba vietām ir ļoti liels – pat ja kāda vieta atbrīvotos, rindā ir vismaz divi trīs citi skolēni. Šī vasara mums neapšaubāmi būs pārbaudījums, un tikai pēc tam varēsim pieņemt lēmumu, vai arī nākamgad iesaistīties šajā programmā.”

 

Jaunieši vasarā gūst darba pieredzi visdažādakajās profesijās un jomās. Lai arī nereti galvenais motivators iesaistīties vasaras nodarbinātības programmā ir iespēja nopelnīt, daudzi no jauniešiem norāda, ka tikpat svarīga viņiem ir pašizaugsme un vērtīgs sava brīvā laika izmantojums.

 

smiltis 2.JPG

Vasaras apmeklētākajā Jelgavas vietā – smilšu skulptūru parkā – trīs jūlija nedēļas darbā aizvada Eva Tiltiņa no Jelgavas 4. vidusskolas un Edgars Rasiņš no Jelgavas Valsts ģimnāzijas. Vidusskolēniem šī ir kārtējā darba vasara, un turpināt pieteikties viņus motivē gan pieredze, gan iespēja nopelnīt. “Vairākas reizes esmu bijis palīgdarbos skolā, un šī ir pirmā vasara ārpus skolas. Par vietu ļoti priecājos, jo tā ir tuvu mājām un varu strādāt pie skulptūrām – uzturēt tās formā, apstrādājot smiltis ar līmi, kā arī rūpējoties par kārtību parkā. Algu pataupīšu,” stāsta Edgars. Savukārt Evai šis ir trešais darba gads un vasaras mērķis ir nopelnīt “Apple” austiņām. Viņas galvenie pienākumi ir biļešu pārbaude pie ieejas, kā arī apmeklētāju anketēšana, veidojot apmeklējuma statistiku.

 

silva.JPG

Bistro “Silva” šovasar pirmo darba pieredzi gūst Nikola Elizabete Špūle no Cēsīm, kura radusi iespēju pastrādāt, mēnesi ciemojoties pie krustmātes Jelgavā. “Darbs ir grūts, bet es pie tā pieradu. Lielākā daļa manu draugu vasarā izvēlas nestrādāt, un, šķiet, jauniešiem kopumā darbs skolas gados vēl nav tik aktuāls. Taču tā var gūt izpratni par naudas vērtību,” stāsta Nikola Elizabete, kuras vēlme ir nopelnīto naudu izmantot ceļojumam.

 

zemgales eko.JPG

Valters Makreckis no Jelgavas Amatu vidusskolas savu pirmo darba pieredzi gūst SIA “Zemgales eko” dalīto atkritumu vākšanas laukumā. “Strādāju, lai vasarā lietderīgi pavadītu laiku, jo parasti vienkārši staigāju ar draugiem. Man bija izvēle – strādāt skolā vai šeit. Izlēmu, ka vajag papildu pieredzi, tāpēc piekritu darbam te. Darbs nav smags, taču darbdienas beigās nogurums ir jūtams,” stāsta puisis. Pieredze sniegusi ieskatu atkritumu šķirošanā, par ko Valters līdz šim zinājis visai maz. Viņš atzīst, ka šāda veida darbs noteikti motivē saudzīgāk izturēties pret vidi.

 

tipografija.JPG

Jelgavniece Diāna Cerminiece (priekšplānā) rudenī turpinās mācības Ogres tehnikumā – viņai atlicis pēdējais kurss multimediju dizaina specialitātē. Jūliju meitene pavada, strādājot uzņēmumā “Jelgavas tipogrāfija”, tā gūstot pirmo profesionālo pieredzi savā specialitātē. “Biju šeit ekskursijā un uzzināju par iespēju uzņēmumā strādāt vasarā. Pirmā pieredze reizē ir liela atbildība, darba ir daudz, bet daru to ar prieku. Veidoju dizainu reklāmas lapām, produktiem, montēju video. Esmu ļoti laimīga, ka tiku strādāt šeit, jo tas tiešām ir mans sapņu darbs,” saka Diāna.

 

muzejs.JPG

“Esam pieradušas pie aktīvākas dzīves, un jāsaka, ka ir diezgan grūti sadzīvot ar muzeja klusumu,” atzīst Kristiāna Puķe (pa kreisi) un Elīza Brūvere no Jelgavas 4. vidusskolas, kuras šovasar strādā Jelgavas muzejā. Kristiāna iepriekš strādājusi bērnudārzā, bet Elīzai šī ir pirmā darba pieredze. Abas meitenes labprātāk vasarā būtu strādājušas skolā, taču atzīst, ka muzejā gūst arī jaunas zināšanas, kas var noderēt mācībās. Muzejā nodarbināti arī divi puiši, un skolēnu galvenais uzdevums ir ekspozīciju uzraudzība un darbs ar apmeklētājiem. Visi muzejā sastaptie jaunieši ar savu darbu tiecas kaut kam sakrāt – Kristiānai tie ir autovadītāja kursi, Elīzai – jauns telefons, bet puišiem Gabriēlam Saleniekam un Miķelim Cukeram – spēļu konsole un basketbola nometne.

 

kanclers.JPG

Jelgavas Valsts ģimnāzijas skolnieks Artis Dambrāns rudenī uzsāks mācības 9. klasē un pirmo darba pieredzi tirdzniecības centrā “Kanclera nams” sauc par sākumpunktu ceļam profesiju izzināšanā: “Iepriekšējās vasaras esmu piepalīdzējis dažādos darbos, bet šī ir pirmā oficiālā darbavieta. Šeit ir ļoti labi, jo kolēģi ir draudzīgi un izpalīdzīgi, varu strādāt arī kopā ar citiem jauniešiem. Pieņemu preci, līmēju cenas, skrūvēju divriteņus. Jāatzīst, ka iepriekš ar divriteņiem pieredze bijusi minimāla, bet uztrenējos – vienu riteni varu salikt aptuveni 40 minūtēs. Ir sācies laiks, kad cenšos iegūt maksimāli daudzveidīgu pieredzi, piedalos arī Ēnu dienās.”

 

 

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē