5.8 °C, 2.6 m/s, 95.8 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiStikla daudzveidīgās izpausmes izstādē “Stikla skaņas”
Stikla daudzveidīgās izpausmes izstādē “Stikla skaņas”
05/08/2020

Līdz 26. augustam Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā skatāma stikla kausēšanas darbnīcas “Stikls no Līvāniem” izstāde “Stikla skaņas”. Mākslinieces Ingas Salmiņas darbos vērojamas stikla daudzveidīgās izpausmes – formas un plastika, krāsas, gaisma stiklā un pat stikla skaņas. Izstādes atklāšanā tika prezentēts arī jaunizveidots mūzikas instruments, kam dots nosaukums “stiklafons”.

Izstādē apskatāmi stikla kausēšanas darbnīcā “Stikls no Līvāniem” kausētie I.Salmiņas stikla darbi, stikla un koka gaismas objekti, kā arī stikla mūzikas instruments, kuru gatavojis un skaņojis mūzikas instrumentu meistars un kolekcionārs Aleksandrs Maijers, izmantojot I.Salmiņas kausētā stikla elementus.

 

“Darbnīca radīta pēc Līvānu stikla fabrikas likvidēšanas, ar vēlmi, lai Līvānos turpinātu tapt stikla darbi. Es pastāvīgi meklēju jaunus risinājumus to izveidei, veidoju sadarbības, eksperimentēju. Lai darbi taptu, tiek izmēģinātas dažādas stikla kausēšanas tehnikas. Stikls netiek vārīts no smiltīm vai pūsts, bet gan kausēts krāsns liesmā. Tas ļauj veidot dažādus zīmējumus un radīt dzidru stiklu, ar ko man arī visvairāk patīk strādāt,” atklāj I.Salmiņa.

 

Mākslinieces radītie izstādes darbi ir ne vien estētiski, bet vairums no tiem ir arī praktiski interjera vai modes priekšmeti. No stikla tapuši dažāda veida trauki, pulksteņi, rotas, kā arī kopā ar koktēlnieku Jāni Ziemeli radīti unikāli gaismas priekšmeti. Savukārt līdz šim maz apgūts pielietojums stiklam ir sadarbībā ar A.Maijeru tapušais stiklafons – ksilofonam līdzīgs instruments, kurā metāla plāksnīšu vietā skaņu rada stikla elementi, kas izvietoti nošu gammā.

 

“Ar dažādu mūzikas instrumentu izveidi nodarbojos arī ikdienā, esmu līdzīgus instrumentus radījis no metāla, taču šāds stiklafons tapis pirmoreiz. Kopā ar Ingu apskatījām dažādas formas un idejas, jo no stikla var izdabūt ļoti dažādas skaņas. Šeit galvenais elements ir dažāda izmēra stikla plāksnes, kuras ir pieteikoši blīvas, lai kopā ar metāla rezonatoriem radītu vajadzīgo skaņu. Kā instruments tas noteikti vairāk paredzēts improvizētai noskaņu mūzikai, bet tā kā varējām ietvert tajā pilnu nošu gammu, uz tā var spēlēt arī melodijas,” skaidro instrumenta autors A.Maijers. Viņš atklāj, ka no idejas līdz gatavam instrumentam stiklafona radīšana prasījusi apmēram pusgadu.

 

Jaunradītais instruments ir viens no stikla darbnīcas sasniegtajiem mērķiem gan radoši, gan tehniski. Kā norāda I.Salmiņa, viņai darbos ir svarīgi radīt stiklu ar turpinājumu. Līdzīgi tiek eksperimentēts arī ar citiem materiāliem un pastāvīgi meklētas jaunas iespējas izpausties. I.Salmiņa savas prasmes nodod arī tālāk, darbnīcā regulāri aizvadot radošās nodarbības interesentiem.

 

Izstādi organizē radošā apvienība “Perspektīva”, atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Latvijas valsts meži, Latgales reģiona attīstības aģentūra, sadarbībā ar Jelgavas Ģederta Eliasa Vēstures un mākslas muzeju.

 

 

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē