11.3 °C, 4.9 m/s, 68 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaTopošās LLU Meža fakultātes Starpnozaru zinātniskās laboratorijas pamatos iemūrē kapsulu
Topošās LLU Meža fakultātes Starpnozaru zinātniskās laboratorijas pamatos iemūrē kapsulu
13/07/2021

Otrdien, 13. jūlijā, topošās LLU Meža fakultātes Starpnozaru zinātniskās laboratorijas ēkas pamatos Dobeles ielā 41 iemūrēta kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm. Jaunā laboratorija būs kā tilts starp zināšanām, izglītību, zinātni un mežsaimniecības nozari, un tai līdzīgas Latvijā nav.

Kapsulā līdz ar vēstījumu nākamajām paaudzēm, ko ieteikts atvērt pēc simts gadiem, ievietots jaunākais “Meža Avīzes” izdevums, kurā lasāmi vairāki stāsti par šā gada LLU Meža fakultātes absolventiem, pašvaldības informatīvais izdevums “Jelgavas Vēstnesis”, nauda, egļu un priežu sēklas, grāmata “Aiz upītes balti bērzi sidrabiņa lapiņām” un sejas maska ar LLU logo kā Covid-19 pandēmijas laika liecība.

 

“Šodien pāršķiram jaunu lapaspusi LLU vēsturē – Dobeles ielā blakus Kokapstrādes katedras laboratorijas korpusam liekam pamatakmeni jaunai ēkai, sperot nozīmīgu soli meža nozares zināšanu pārneses centra attīstībā. Šī būs vieta, kurā radoši strādāt, attīstīt jaunas tehnoloģijas, radīt inovācijas, kas nākotnē sniegs ieguldījumu nozarei un pievienoto vērtību produktiem, ko izstrādājam no Latvijas atjaunojamā resursa – koka,” uzsvēra LLU Meža fakultātes dekāns Linards Sisenis, atklājot, ka būvniecības process ir izaicinājumu pilns, taču jaunajai laboratorijai jābūt gatavai jau šā gada nogalē, bet darbu tā sāks nākamgad.

 

Kapsulas iemūrēšanas pasākumā piedalījās arī Zemkopības ministra biroja vadītājs Jānis Eglīts, uzsverot, ka stiprākais un labākais var būt tikai tad, ja strādā un nemitīgi attīstās. “Šī jaunā laboratorija noteikti dos pienesumu nākotnē, strādājot gan ar nozari, gan pielietojot jaunās tehnoloģijas, kas radītas, lai mēs spētu izmantot to potenciālu, kas mums ir dots, – koku. Domāju, ka nozares cilvēki jo īpaši novērtēs to, kas šeit tiks radīts,” tā J.Eglīts.

 

Jelgavas valstspilsētas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš uzsvēra, ka Jelgava mērķtiecīgi turpina uzsākto ceļu, būvniecībā pilsētvidē arvien vairāk izmantojot koku un koka konstrukcijas. “Turpināsim iesākto, izmantojot gan Meža fakultātes, gan Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūta potenciālu, lai Jelgava kļūtu par koka konstrukciju būvniecības galvaspilsētu. Mums arvien vairāk ir jāizmanto koka potenciāls, un tam ir jāienāk būvniecībā, jo tas ir mūsu pašu izejmateriāls. Šī laboratorija būs liels solis pretim šim mērķim,” tā A.Rāviņš.  

 

Laboratorijas ēka ir nozīmīga, realizējot ieceri par meža nozares akadēmiskā centra jeb kampusa attīstību. Tā taps kā paraugēka, lai pati būve būtu vislabākais stāsts par meža, koksnes un ar to saistīto resursu izmantošanu. “Ēkas būvniecībā tiks izmantotas līmētas lielizmēra koka konstrukcijas, un nākotnē tajā tiks uzstādīti dažādi inovatīvi tehnoloģiskie risinājumi – saules enerģijas paneļi, dubultā izolācija, efektīvs apgaismojums, enerģiju pārvaldības sistēma, fotoelementu sistēmas paneļi, augstas veiktspējas koka logi un durvis, enerģijas atgūšanas ventilācija, efektīva mini kondicionēšanas sistēma,” stāsta L.Sisenis.

 

740 kvadrātmetru platībā tiks īstenotas plaša spektra koka, koksnes izstrādājumu un izejmateriālu pētniecības aktivitātes rūpnieciskās izpētes un zinātnes virzienos. Laboratorija vienlaikus būs ne vien vieta, kur realizēt pētniecību, bet arī  izglītojošs centrs sabiedrībai – vieta, kur meža un saistītās nozares varēs sekmēt dialoga veidošanu ar sabiedrību. Savukārt studentiem tā būs iespēju mācību procesā izmantot mūsdienīgās tehnoloģijas un inovācijas, bet mācībspēkiem – strādāt vidē, kas sekmēt jaunu ideju veidošanos un pilnveidot kompetences.

 

Laboratorija top ar Eiropas  Reģionālās attīstības fonda (ERAF) atbalstu projektā 1.1.1.4./17/I/003 “LLU un tās pārraudzībā esošo zinātnisko institūciju pētniecības, attīstības infrastruktūras un institucionālās kapacitātes stiprināšana”. Projekta kopējās izmaksas ir 16 721 153 eiro. Starpnozaru zinātniskā laboratorija ir pēdējais no septiņiem LLU šajā projektā īstenotajiem būvobjektiem. Būvobjekta izmaksas – 748 596,75 eiro (šī summa ietver projektēšanu, autoruzraudzību, būvuzraudzību). Līgumsumma ar būvnieku SIA “Igates būve” ir 701 800 eiro, tostarp LLU līdzfinansējums ir pieci procenti, valsts finansējums – 14,25 procenti, bet ERAF finansējums – 80,75 procenti.

 

 

Foto: Jelgava.lv

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību pārvaldē