Grafiti festivāls tuvojas noslēgumam

08.09.2006.
Ceturtdien, 7. septembrī III Starptautiskā Grafiti mākslas festivāla norises vietā ieradās mākslinieki no Lietuvas, Igaunijas un citām Latvijas pilsētām. Parelēli 40m sienas apgleznošanas darbiem, notika arī Stencil izstādes atklāšana un informatīva lekcija par grafiti mākslu, vēsturi un attīstību.

Šodien, 8. septembrī, plkst. 14:00 ir paredzēts festivāla noslēgums, savukārt mākslinieku darbi aiz Kultūras nama būs apskatāmi vēl līdz pirmdienai. Savukārt šovakar plkst. 21:00 visi tiek aicināti uz pasākumu "Trakā nakts".

Festivālā piedalās trīs mākslinieki no Latvijas - Saim, Element (TB 2 Crew), Ramz_mose, divi mākslinieki no Lietuvas - Rodia (TB 2 Crew), Dmitrijs (TB 2 Crew), un trīs mākslinieki no Igaunijas - SBoy (EK-KK-NGA Crew), LIC (EK-KK-NGA Crew), Big Mora 97 (KK Crew). Ārpus konkursa piedalās četri jelgavnieki Byk, Ne Kit, Skop un Lars, kas apvienojušies komandā RAF Crew. Runājot par festivāla tēmu - "Crash", mākslinieki atzīst - tēma ir daudzpusīga un nesagādā raizes meklējot savu individuālo izteiksmes veidu.

Ceturtdien, stencil izstādes atklāšanā piedalījas mākslinieki un apmēram 50 interesenti. Kā atzīst paši autori - šāda veida grafiti māksla ir darbietilpīgs process, bet rezultāts sevi attaisno. Atklātajā izstādē Kultūras nama otrā stāva foajē ir apskatāmi sešu Latvijas stencil mākslinieku (Saimis, PAL, elphnt, ZAI, Četrinieks un kabe) darbi, tajā skaitā arī mākslinieciski noformēti, no Andrejsalas šurp atgādātie televizori un ierpiekšējās svētdienas vakarā apgleznotais ledusskapis. Balto zaķu uzlīmes, kas šobrīd rotā otrā stāva foajē grīdu, simbolizējot pozitīvu domāšanu. Grafiti mākslinieki šos simbolus sākotnēji radīja kā stencil darbus, un tikai vēlāk sāka veidot uzlīmes, kas tiek uzlīmētas visur, kur mākslinieki viesojas. Gadījumā, ja baltā zaķa uzlīme tiek noplēsta, tā vietā tiekot uzlīmēts melns zaķis, kas simbolizē nosodījumu. Jāpiebilst, ka suvenīri ar šiem simboliem ir nopērkami Andrejsalā.

Pie ielu mākslas ir pieskaitāmi tradicionālie graffiti mākslas darbi, stencil graffiti, stickeri, videoinstalācijas un trīsdimensionāli mākslas objekti. Ielu māksla ir pieskaitāma pie guerrilla art. Tā ir cieši saistīta ar vidi, kas ir mākslas darba fons un pamats. Mākslas darbi nav pārvietojami un ir eksponējami to radīšanas vietā, jo šī vieta ir daļa no darba, tāpēc ielu mākslinieki bieži ceļo, lai izplatītu savus darbus arī citur pasaulē.

Tāpat ceturtdien Jelgavas Kultūras namā notika informatīva lekcija par grafiti kā mākslas veidu, tā attīstību un vēsturi. Lekcijā piedalījās arī mākslinieks Krys, kurš uzskatāms par pirmo grafiti mākslinieku Latvijā. Krys pastāstīja, ka Latvijā grafiti ienācis pirms apmēram 20 gadiem; tolaik milicija esot aktīvi iesaistījusies mākslinieku tvarstīšanā. Ņujorkā pat šobrīd ir atsevišķas policijas vienības, kas apkaro grafiti mākslinieku darbību. Tomēr ir arī pozitīvi piemēri - dažviet pasaulē māksliniekiem par atsevišķu samaksu tiek ļauts apgleznot kādu sienu; tiesa gan - vēlāk mākslas darbs tiek aizkrāsots.

Tāpat Krys pastāstāstīja par metodēm, kā agrāk izsmidzināja krāsu un ieguva krāsu toņus. Izrādās - lai piešķirtu krāsai tonējumu, krāsas bija jāsajauc ar šļirču palīdzību; savukārt, ar īpašu izdomu izmantojot šļūtenes un fizikas likumus par gaisa atdzišanu un sasilšanu, bija iespējams izsmidzināt krāsu attiecīgajā vietā un apjomā.

Grafiti žurnāli ir dārgs prieks; tirdzniecībās vietās Vācijā tos pieķēdē, tādā veidā nodrošinoties pret zagļiem. Tiek veidoti un publicēti arī īpaši grafiti kalendāri. Šie fakti lieliski pierāda, ka grafiti mākslas veids ir dzīvotspējīgs.

Lekcijā piedalījās arī Mākslas zinātņu doktore, Lituānistikas centra vadītāja un antropoloģijas pasniedzēja Latvijas Kultūras akadēmijā Ruta Muktupāvela, kuras vadībā daudzi studenti ir rakstījuši noslēguma darbus par grafiti. Interesants ir profesores atzinums, ka gadījumā, ja grafiti mākslas veids tiktu legalizēts, tam pazustu jēga un izteiksmes veids vairs nebūtu tik spilgts.

Savukārt mākslinieki no Igaunijas parādīja dokumentālu filmu par grafiti un tā attīstību Igaunijā.
Ceturtdienas novakari draudzīgā gaisotnē mākslinieki aizvadīja boulinga zālē "Crash".

Grafiti darbi, kas vēl līdz pirmdienai būs apskatāmi skvērā aiz Kultūras nama, vēlāk tiks izstādīti Kultūras nama telpās un tiks izmantoti pasākumu paspilgtināšanai. Kā pastāstīja Jelgavas pašvaldības aģentūras "Kultūra" projektu vadītājs Ivars Pirvics, pagājušā gada darbi šobrīd atrodas baletzālē, un arī šajā gadā izveidotaji darbi būs lielisks papildinājums pasākumu un telpu noformējumam.


Informācija sagatavota
Sabiedrisko attiecību sektorā

Komentāri

Lai komentētu, lūdzu autorizējies