III Starptautiskais Grafiti mākslas festivāls ir sācies

05.09.2006.
4. septembrī uz Jelgavas Kultūras namu tika nogādāti stencil un foto izstādes darbi, kas tiks atklāta 7. septembrī plkst. 14.30. Izstādē tiek pārstāvēti pieci Latvijas stencil mākslinieki: Saimis, PAL, elphnt, ZAI un Četrinieks.

Līdz pat vēlam pirmdienas vakaram tika veikti 40m sienas uzstādīšanas un sagatavošanas darbi.

Stencilu mākslinieciskā kvalitāte pārsteigs izstādes apmeklētājus, jo daudzi darbi nebūt nelīdzinās uz māju sienām, žogiem, tiltiem un tuneļos redzētajiem stenciliem. Darbi ir rūpīgi un smalki izstrādāti, radot dekoratīvu koptēlu.

Iekārtojot izstādi mākslinieki apvienojās kopīga mākslas objekta izveidei – turpat Jelgavas kultūras namā atrastais ledusskapis nepilnu divu stundu laikā pārtapa par neparastu dizaina elementu, kuru savās mājās noteikti gribētu jebkurš jaunietis. Arī tas būs apskatāms izstādē.

Stencil ir viens no ielu mākslas (street art) veidiem. Ielu māksla ir jebkura mākslas forma, kas attīstās un tiek eksponēta publiskajā telpā, t.i. uz ielas un tā ir nelikumīga. Pie ielu mākslas ir pieskaitāmi tradicionālie graffiti mākslas darbi, stencil graffiti, stickeri, videoinstalācijas un trīsdimensionāli mākslas objekti. Ielu māksla ir pieskaitāma pie guerrilla art, kas ir cieši saistīta ar vidi, kas ir mākslas darba fons un pamats, tie nav pārvietojami un ir eksponējami to radīšanas vietā, jo tā ir daļa no darba, tāpēc ielu mākslinieki bieži ceļo, lai izplatītu savus darbus arī citur pasaulē.

Stencil graffiti parādījās Parīzē 20. gs 80to gadu vidū un drīz pēc tam izplatījās arī Berlīnē un Ņujorkā. Neskatoties uz to, ka tā ir nelegāla mākslas forma, visvairāk ar stencil izgatavošanu nodarbojās mākslinieki ar akadēmisku izglītību.

Stencili var tikt izgriezti no kartona, plastikāta vai metāla veidojot rakstus, tekstus vai attēlus uz sienām. Bieži vien tie tiek atkārtoti un variēti cieši izkārtojot uz sienas. Kā arī tie var būt vienkrāsaini, vai krāsaini, veidoti no vairākiem slāņiem.

Festivāla dienasgrāmata un fotogrāfijas būs apskatāmas arī www.jelgava.lv/graffiti2006


Ivars Pirvics,
Aģentūras "Kultūra" projektu vadītājs

Komentāri

Lai komentētu, lūdzu autorizējies