5.4 °C, 0.7 m/s, 46.5 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrībaJelgavā šogad noslīcis viens cilvēks; VUGD atgādina par drošību atpūtai pie ūdens
Jelgavā šogad noslīcis viens cilvēks; VUGD atgādina par drošību atpūtai pie ūdens
16/07/2020

Latvijā kopumā šogad noslīkuši jau vairāk nekā 60 cilvēku, tostarp 24 – jūnijā. Savukārt Jelgavā šogad atrasts viens noslīkušais. Kaut arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD) vērtē, ka mūsu pilsētā šajā ziņā situācija ir laba un daļēji to sekmē tas, ka ir oficiālas peldvietas un glābēju uzraudzība peldsezonas laikā Lielupes peldvietās, dienests atgādina svarīgākos drošības aspektus atpūtai pie ūdens.

Kā informē VUGD pārstāve Viktorija Gribuste, šogad Jelgavā no ūdens izcelts viens bojāgājušais – 16. martā no Vircavas upes Atpūtas ielas rajonā. “2019. gadā Jelgavā arī fiksēts viens noslīkušais, kas atrasts un izcelts no Driksas 19. maijā,” skaidro viņa.

 

Taču kopumā Latvijā šovasar gandrīz ik dienu ugunsdzēsēji glābēji dodas uz ūdenstilpēm, lai glābtu pārgalvīgus atpūtniekus un arī atrastu un krastā izceltu bojāgājušus cilvēkus. Kā skaidro VUGD, traģēdijas uz ūdens visbiežāk notiek trīs iemeslu dēļ: peldēšanās alkohola reibumā, pārdrošība, piemēram, lēkšana ūdenī nepārbaudītās vietās, cenšanās pierādīt savu spēju aizpeldēt tālāk par citiem, kā arī glābšanas vestes neizmantošana un neuzmanīga rīcība laivojot, kā rezultātā peldlīdzeklis apgāžas.

 

VUGD akcentē, ka nereti no traģēdijas iespējams izvairīties, īpašu uzmanību pievēršot peldvietas izvēlei, proti, ja iespējams, jāizvēlas oficiāla peldvieta; ja tuvumā tādas nav, jāizvēlas tāda, kurai ir lēzens krasts un ciets pamats, kurā ir daudz atpūtnieku, un vieta labi zināma, ir lēna straume vai stāvošs ūdens, tuvumā nav atvaru, un peldvieta nav aizaugusi.

 

Glābēji atpūtniekiem atgādina, ka aizliegts lēkt no tiltiem vai citādiem paaugstinājumiem, piemēram, tramplīniem, tiltiem, laipas vai augsta krasta uz galvas vai kājām, jo iespējams gūt mugurkaula traumas, ūdenī jābrien lēnām un taustot pamatu – tas ļauj arī izvairīties no straujas ķermeņa temperatūras maiņas, kas var izraisīt krampjus vai sirdsdarbības traucējumus –, nedrīkst peldēties alkohola vai narkotisko vielu reibumā, nevajadzētu doties ūdenī vienatnē, jo tad līdzās var nebūt citu cilvēku, kas ekstremālā situācijā spētu palīdzēt, kā arī jāinformē krastā palikušie par plānoto peldēšanās ilgumu. Tāpat nedrīkst peldēt aiz bojām, kas norobežo peldvietu, bet jūrā nav ieteicams atrasties uz piepūšamā matrača, jo vējš un straume to ātri var iepūst dziļumā.

 

Īpaša uzmanība jāpievērš, pie ūdens atpūšoties ar bērniem. VUGD uzsver: pirms peldēšanās vecākiem ir jāpārbauda peldvietas gultne – vai tā nav bedraina, dūņaina, vai tajā nav asu priekšmetu; bērni ir jāpieskata nepārtraukti, arī tie, kas labi prot peldēt, jo bērns var pārvērtēt savas peldēšanas spējas, aizpeldēt par tālu vai pēkšņi nobīties un līdz ar to nespēt patstāvīgi izkļūt no ūdens; bērniem drīkst ļaut rotaļāties, plunčāties un peldēties tik tālu, cik pieaugušais var labi redzēt un nepieciešamības gadījumā ātri piesteigties palīgā. Visdrošāk, ja pieaugušais atrodas ūdenī starp krastu un dziļumu. “Piepūšamie peldriņķi, bumbas, roku riņķi ir tikai spēļmantiņas – tie nepasargā no noslīkšanas!” atgādina glābēji.

 

Nodarbojieties ar kādu no ūdens sporta veidiem vai vizinoties ar laivu, kuteri vai citu peldlīdzekli, VUGD iesaka uzvilkt glābšanas vesti, turklāt bērnam glābšanas veste – pareizi uzvilkta un aizsprādzēta – ir obligāta. Laivā nedrīkst celties kājās un liekties pāri malai, ar ūdens sporta veidiem nevajadzētu nodarboties negaisa, vētras laikā vai naktī. Supojot vai laivojot jūrā, jāpārvietojas paralēli krastam un netālu no tā. Tāpat jāiepazīstas ar konkrētā sporta veida drošības noteikumiem.

 

“Ja pamanāt, ka ūdenī slīkst cilvēks, ir ļoti apdomīgi jāizvērtē sava fiziskā sagatavotība un iemaņas, lai nepakļautu savu dzīvību riskam. Pirms steigties palīgā slīkstošajam, jāpiezvana uz 112 un jāpaziņo par notiekošo vai arī kādam jāuzdod to paveikt. No krasta slīkstošajam vislabāk var palīdzēt, pametot kādu priekšmetu – zaru, striķi, tukšas plastmasas pudeles, piepūšamās rotaļlietas, kas ļaus viņam pieķerties un noturēties virs ūdens.

 

Piesardzība atpūtā uz ūdens un objektīvs savu spēju novērtējums ir drošas un izdevušās vasaras priekšnosacījums,” atgādina VUGD.

 

 

Foto: Jelgavas pilsētas arhīvs

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecibu pārvaldē