Noslēdzies III Starptautiskais Grafiti mākslas festivāls

09.09.2006.
Piektdien veiksmīgi noritēja festivāla pēdējā diena, kad tika pabeigta graffiti siena par tēmu – Crash. 40 m graffiti mākslas ar „Montana Black” krāsām uz „K-Rauta” planšetēm veidoja 12 mākslinieki no trīs valstīm, to skaitā arī ārpus konkursa festivālā darbojošies „Hip x Hop” gada balvas laureāti - jelgavnieki - Byk, Ne Kit, Skop un Lars, kas apvienojušies komandā ar nosaukumu RAF Crew un jau otro gadu pēc kārtas piedalās graffiti festivālā Jelgavā.

Par festivāla laureātiem kļuva TB 2 Crew apvienības dalībnieki Smart un Rodia no Lietuvas (Klaipēda) un Element no Latvijas (Liepāja).

Sporta un atpūtas komplekss „Zemgale” savās 5 gadu jubilejas svinībās aicināja festivāla afterprty uz kopīgu trakošanu visas nakts garumā kopā ar Gustavo un grupu Tumsa.

7. septembrī Jelgavas kultūras namā tika atklāta stencil graffiti izstāde, kurai sekoja lekcija un diskusija par šo mākslas veidu ar graffiti aizsācēju Latvijā – Krys (Vadims Meikšāns) un Mākslas zinātņu doktores un Latvijas Kultūras akadēmijas antropoloģijas pasniedzējas Rutas Muktupāvelas piedalīšanos. Diskusijas gaitā noskaidrojām viedokļus uz iepriekš uzdoto jautājumu: vai graffiti ir mūsdienu folklora? Eksperti atzīst, ka šo apgalvojumu nedrīkst attiecināt uz jebkuru kultūru kopumā, graffiti drīzāk ir kādas noteiktas subkultūras folklora, jo vēstījumu saturošie simboli un zīmes ir saprotami konkrētajai cilvēku kopai. Diskusijas laikā klātesošie nonāca piesecinājuma, ka graffiti ir mūsdienu tradīcija, kas raksturo paaudžu un stila maiņas, tādējādi to jau var pieskaitīt pie mūsdienu tradicionālās kultūras.

Tiem, kas nepaguva apmeklēt festivālu vēl divas dienas ir iespēja apskatīt 40 m garo un 2,70 m augsto graffiti sienu.

Savukārt, vēl pāris nedēļas Jelgavas Kultūras namā varēs apskatīt stencil un foto izstādi „Ielu valoda # 2”. Izstādē pārstāvēti seši Latvijas stencil mākslinieki: Saimis, PAL, elphnt, ZAI, Četrinieks un kabe. Pirmdien izstādes ekspozīcijai tiks pievienoti, šodien radošo darbnīcu ietvaros, Jelgavas Mākslas audzēkņu apgleznotie „Latvijas Keramikas A” sarūpētie puķu podi, kurus vēlāk plānots izstādīt pilsētas parkos un skvēros.

Graffiti mākslas festivālu jau trešo gadu organizē Jelgavas pilsētas pašvaldības aģentūra „Kultūra” ar Jelgavas domes un Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Festivāla mērķis ir mainīt sabiedrībā esošos stereotipus par graffiti, rādot šī mākslas veida daudzpusību un meklējot jaunas mākslinieciskās pieejas, mazināt graffiti kā huligānisma attīstību Latvijā, radot vietu kur izpausties graffiti māksliniekiem.

Starptautiskā Graffiti Mākslas festivāla pirmsākumi meklējami 2002. gadā, kad notika Latvijā pirmais šāda veida festivāls. Tā ietvaros tika apgleznota Jelgavas naftas bāzes siena. Toreiz festivālā bija tikai trīs graffiti mākslinieki no Latvijas – Krys, Zaļais un Otex.


Ivars Pirvics
JPPA „Kultūra”
projektu vadītājs

Komentāri

Lai komentētu, lūdzu autorizējies