1.2 °C, 1 m/s, 74.9 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrība“Zinītī” skatāma ceļojošā izstāde “100 grāmatas bērniem”
“Zinītī” skatāma ceļojošā izstāde “100 grāmatas bērniem”
03/07/2020

Visu jūliju bērnu un jauniešu bibliotēkā “Zinītis” Zemgales prospektā 7 skatāma Rīgas Centrālās bibliotēkas izstāde “100 grāmatas bērniem”, kas veidota kā veltījums Latvijas simtgadei. Izstāde iepazīstina ar bērnu grāmatām, kas izdotas no 1918. līdz 2018. gadam, vēstot par darbiem, kas tapuši dažādos laika periodos un ar kuriem izaugušas vairākas paaudzes.

“Savas bērnības grāmatas izstādē var sastapt vairāku paaudžu cilvēki. Tā ir tikšanās, kas raisa atmiņas un emocijas, jo ikviens šeit var atcerēties sevi pašu tālajā vai ne tik tālajā laikā, kad tika lasītas izstādes grāmatas un aplūkotas to izteiksmīgās ilustrācijas. Te atrodami gan latviešu literatūras klasiķu Raiņa, Aspazijas, Annas Brigaderes, gan padomju laika rakstnieku Annas Sakses, Zentas Ērgles, Žaņa Grīvas, gan arī mūsdienu autoru darbi,” stāsta izstādes projekta autore Dzidra Šmita.

 

Izstāde atklāj arī dažādu laikposmu grāmatu izdošanas īpatnības. Tajā novērtējams, piemēram, pagājušā gadsimta 20. un 30. gadu grāmatniecības uzplaukums, darbojoties tādiem apgādiem kā “Valters un Rapa”, “Grāmatu draugs”, “Jāņa Rozes apgāds” un citām mazākām izdevniecībām. Šajā laikā izdotas gan krāšņi ilustrētas grāmatas uz laba papīra, gan vienkāršāki izdevumi mācībām. Arī Otrā pasaules kara gados izdotas bērnu grāmatas, tostarp latviešu literatūras klasika, ko ilustrējuši izcilākie latviešu mākslinieki Niklāvs Strunke, Kārlis Sūniņš, Pēteris Upītis un citi. Kaut arī 1945. gadā, mainoties divām varām, Latvijā nav izdota neviena latviešu autora grāmata bērniem, izstādē no šā laika iekļauta skolu jaunatnei domātā Aspazijas luga “Zaudētās tiesības”. Savukārt 60. gadu vidū sāka darboties izdevniecība “Liesma”, kurā izdotas tādas bērnu grāmatas kā Annas Sakses “Trīs šķūnīši”, Margaritas Stārastes “Zīļuks” un Kārļa Skalbes “Kaķīša dzirnavas” ar Džemmas Skulmes un Ojāra Ābola ilustrācijām. Jauns bērnu literatūras uzplaukums piedzīvots aizvadītā gadsimta 70. un 80. gados, kad izdotas vizuāli krāšņas grāmatas ar Ilonas Ceipes, Pāvila Šenhofa un daudzu citu mākslinieku ilustrācijām. Arī 90. gados, kad valstī bija sarežģīta ekonomiskā situācija un zema iedzīvotāju pirktspēja, bērnu grāmatas turpināja iznākt, nepārraujot gadu desmitiem iedibināto tradīciju, taču tās bija mākslinieciski piezemētākas. Savukārt jaunajā gadu tūkstotī izdotās grāmatas atkal ir krāšņas un oriģinālas ne vien ilustrāciju, bet arī satura ziņā, bērniem uzaugot ar daiļdarbiem no tādiem autoriem kā Viks, Inese Zandere, Kārlis Vērdiņš un Dzintars Tilaks.

 

Grāmatu kolekcijā “100 grāmatas bērniem” iekļauti dāvinājumi, antikvariātos un no privātpersonām iegādātas grāmatas un izdevumi no bibliotēkām. Izstāde “Zinītī” skatāma līdz 31. jūlijam, sniedzot iespēju iepazīt arī jaunās bibliotēkas telpas Zemgales prospektā 7, kur no 15. jūnija tiek gaidīti kā esošie, tā jauni lasītāji.

 

 

Foto: Bērnu bibliotēka “Zinītis”

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē