Bermontiādei 100

21. UN 23. NOVEMBRIS

1919. gada augustā vācu spēku pavēlnieks fon der Golcs savu karaspēku pārveidoja par Rietumkrievijas brīvprātīgo armiju, par tās pavēlnieku ieceļot Bermontu-Avalovu, kura štābs tika izvietots Jelgavā. Septembra beigās Bermonts uzbrukumam Rīgai bija sakopojis ap 50 000 vīru lielu karaspēku. Pēc sīvām cīņām 11. novembrī Bermonts no Rīgas ieņemšanas bija spiests atteikties un atkāpās uz savu citadeli – Jelgavu. Latvijas armijas uzbrukums Jelgavai sākās 20. novembrī, un jau 21. novembra vakarā Bermonta karaspēks no Jelgavas tika padzīts.

 

Cildinot pilsētai nozīmīgo vēstures notikumu 100. gadadienu, 21. novembrī pulksten 14 Jelgavas Meža kapos tiks atklātas Jelgavā un Jelgavas novadā dzimušo Lāčplēša kara ordeņa kavalieru piemiņas stēlas, kā arī norisināsies piemiņas brīdis, godinot Lāčplēša kara ordeņa kavalieru piemiņu.

 

Meža kapos uzstādītas sešas stēlas jeb akmens plāksnes Jelgavas pilsētas un Jelgavas novada Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru piemiņai. Granīta stēlas tapušas Latvijas valsts simtgadei veltītā projekta "Atceries Lāčplēšus" ietvaros.

 

23. novembrī no pulksten 12 līdz 16 ikviens interesents ir aicināts doties uz Jelgavas pils parku, kur varēs aplūkot biedrības "Latviešu karavīrs" ekspozīciju – brīvības cīņu bruņojums, ekipējums un sadzīves priekšmeti. Turpat muzicēs grupas "Baltie lāči" un "URBIX". Darbosies zemessardzes lauku virtuve.

 

Savukārt no pulksten 13.30 pie Jelgavas pils Dienvidu vārtiem pirmoreiz Jelgavā norisināsies unikāls kaujas rekonstrukcijas uzvedums "Bermontiādes pēdējā kauja - Jelgavas atbrīvošanai 100". Jelgavas pils priekšā ikviens ir aicināts vērot kaujas rekonstrukciju, kurā tiks izmantoti autentiski Neatkarības kara ieroči - ložmetēji, lielgabali, vācu bruņumašīna un citi. Uzvedumā tiks izmantota pirotehnika, imitējot reālas kaujas skaņas. Uzveduma garums līdz 40 minūtēm.

 

Kaujas rekonstrukcijas uzveduma laikā aicinām ievērot satiksmes organizācijas shēmu!

satiksme kauja.PNG

 

 

Vēsturisko notikumu simtgades svētki noslēgsies ar muzikālās poēmas "Kā ābeļdārzs ir brīvība" Latvijas pirmatskaņojumu Jelgavas kultūras namā. Darbs veltīts latviešu tautas brīvības sapņiem un cīņai par Latvijas valsti, it īpaši notikumiem ap Jelgavu. Koncerta norises laiki - pulksten 12 un 16. Biļetes iegādei šeit.

 

 

Pasākuma apmeklētājs piekrīt, ka tiks filmēts un fotografēts. Uzņemtais materiāls var tikt translēts, reproducēts un izplatīts bez ierobežojuma.