18.5 °C, 2.8 m/s, 53.6 %

Jaunās torņa ekspozīcijas gada laikā apskatījuši teju 26 000 apmeklētāju; gadadienā – īpašas ekskursijas

Sākumlapa Jaunās torņa ekspozīcijas gada laikā apskatījuši teju 26 000 apmeklētāju; gadadienā – īpašas ekskursijas
Jaunās torņa ekspozīcijas gada laikā apskatījuši teju 26 000 apmeklētāju; gadadienā – īpašas ekskursijas

Kopš 2022.gada 19. jūlija Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcas tornī apmeklētājiem skatāmas jaunas interaktīvas un inovatīvas vēstures ekspozīcijas. Tās veidotas kā laikmetīga interjera instalācija, kur redzamos eksponātus papildina multimedijos integrētas jaunākās tehnoloģijas. Ekspozīciju apmeklējums ir kā izzinoša spēle – konceptuālais moto “Duālā realitāte” sniedz iespēju vēstures stāstus izzināt caur dažādām maņām – saskatīt neredzamo, sadzirdēt nedzirdamo, sajust zudušo Jelgavu vai pašam apmeklētājam pat digitāli pielaikot kādu sendienu kāzu tērpu vai rotu.

 

Gada laikā jaunās Toņa ekspozīcijas iepazinuši jau gandrīz 26000 apmeklētāju, tajā skaitā gandrīz 6000 ārvalstu viesu. 2022.gadā ekspozīcijas izpelnījās ievērību LIAA organizētajā Eksporta un inovāciju konkursā un iekļuva finālā kā viens no trijiem biedrību, nodibinājumu, plānošanas reģionu vai pašvaldību iestāžu grupā nominētajiem jaunajiem tūrisma piedāvājumiem.

3.stāva ekspozīcija  “Jelgava laika griežos” stāsta par pilsētas vēsturi, attīstību un simboliem kopš tās dibināšanas līdz pat mūsdienām, ievērojamiem pilsētniekiem, zudušajām Jelgavas pērlēm un mūsdienu sasniegumiem.

4.stāva ekspozīcija “Mode Jelgavā cauri gadsimtiem” atspoguļo apģērba valkāšanas tradīcijas un modes tendences Jelgavā dažādos vēstures periodos, īpaši akcentējot kāzu tērpu modi.  Šīs ekspozīcijas “odziņa” ir mūsdienu stilistikā veidota vēsturisko tērpu “modes skate”, kas sniedz apmeklētājiem klātbūtnes sajūtu pagātnes notikumos.

5.stāva ekspozīcija “Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas stāsts” veltīta paša bijušā dievnama vēsturei, zudušajām arhitektūras un interjera vērtībām.  Apmeklētājiem ir sniegta iespēja noklausīties piecus audio stāstus, kas papildināti ar īpaši veidotu skaņas dizainu. Šajā ekspozīcijas zālē apmeklētāji tiek aicināti aizmirst ikdienas rutīnu un rūpes, meditatīvā noskaņā padomājot par mūžīgām vērtībām un dzīves ritējumu.

 

Par godu ekspozīciju atvēršanas gadadienai Jelgavas reģionālais tūrisma centrs 19.jūlijā piedāvā interesentiem divas atvērtās ekskursijas gida pavadībā, kas iepazīstinās ar Torņa ekspozīcijām, tajās iekļautajām tēmām,  kā arī apmeklētājiem būs iespēja vērot Jelgavas panorāmu no 37 metrus augstā stiklotā skatu laukuma.  Ekskursijas norisināsies pulksten 16 un 18. Vietu skaits ir ierobežots, tāpēc apmeklētāji aicināti iepriekš pieteikties pa tālruņiem 63005447 vai 25619266, vai e-pastu tic@tornis.jelgava.lv . Gida pakalpojumi ekskursijas laikā būs pieejama bez maksas, iegādājoties vien ieejas biļeti Tornī. Ieejas maksa vēstures ekspozīcijās un skatu laukumā: pieaugušajiem 4 eiro, skolēniem, studentiem, pensionāriem 1,50 eiro, pirmsskolas vecuma bērniem – bez maksas.

19.jūlijā Torņa vēstures ekspozīcijas strādās ilgāk nekā ierasts, tās apmeklētājiem būs pieejamas līdz pulksten 20.

 

Ekspozīciju autori ir piecu Latvijas uzņēmumu apvienība:  koncepcija un dizains – DJA (Didzis Jaunzems Architecture), tehnoloģijas un menedžments – SIA SOLAVI, ražošana un tehniskā projektēšana – SIA YES WE CAN, multimediji – SIA Putnu studija (Roberts Rubīns) , programmēšana – SIA OVERLY.

Pie ekspozīciju satura veidošanas strādājuši vēsturnieki Jānis Šiliņš, Edīte Parute, Jelgavas valstspilsētas pašvaldība, Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs, Jelgavas reģionālais Tūrisma centrs.

Torņa vēstures ekspozīcijas izveidotas Jelgavas valstspilsētas pašvaldības īstenota Eiropas  Reģionālās attīstības fonda līdzfinansētā projekta Nr.5..5.1.0/19/1/005 “ Kultūras mantojuma saglabāšana un attīstība Jelgavas pilsētā” ietvaros.

 

 

 

Informāciju sagatavoja

Jelgavas valstspilsētas pašvaldības iestāde

    “Jelgavas reģionālais tūrisma centrs”