Kā bērniem un jauniešiem saistošā veidā stāstīt par atkarībām un likt aizdomāties par to kaitīgo ietekmi? Par to savā pieredzē Jelgavā dalījās Vācijā atzīts atkarību profilakses speciālists darbā ar bērniem un jauniešiem Rainers Zīdelbergs. «Atkarību problēmas mūsdienu sabiedrībā ir ļoti aktuālas, un svarīgi ir nevis novērst uzmanību no tām, bet gan skatīties problēmai acīs,» tā viņš.
Iepazīstinot ar īstenotajiem profilaktiskā darba projektiem, speciālists kā radošu un iedarbīgu tieši bērnudārza vecumā min akciju «Rotaļlietām brīvdienas». Tas nozīmē, ka vienu dienu bērnudārzā jāiztiek bez rotaļlietām, tā vietā sarunājoties, atrodot citas interesantas nodarbes. «Tas ir stāsts par to, ka bērniem ir jāmācās komunicēt savā starpā,» tā viņš, atzīstot, ka sākotnēji nācies sastapties arī ar bērnudārzu audzinātāju neizpratni.
Kā vēl vienu aktivitāti, kas vērsta uz atkarību profilaksi pirmsskolā, R.Zīdelbergs min darbu ar trollīšiem. Viņa praksē ir četras mīkstās rotaļlietas trollīši, kuru sejas pauž atšķirīgas emocijas. «Mums ir Pinkšķu trollis, Dusmu trollis, Baiļu trollis un Prieka trollis, un katru nedēļu bērni kādam no trollīšiem aicināti izstāstīt, kā, viņuprāt, vajag rīkoties, lai trollītis justos citādāk, piemēram, lai Dusmu trollis vairs nedusmotos.»
Savukārt jauniešu vecumā iedarbīgs ir staciju projekts, kad jaunieši kopā ar vienaudžiem var apmeklēt dažādas stacijas, katrā izpildot kādu uzdevumu vai iesaistoties aktivitātē, kas rosina pārdomāt atkarīgo vielu kaitīgo ietekmi uz cilvēka emocionālo un fizisko veselību, un izdarīt secinājumus. Piemēram, zināšanu stacijā skolēni aicināti atbildēt uz jautājumiem, ko viņi zina par alkoholu, riska stacijā, izpildot testu, var noteikt, cik liels risks kļūt atkarīgam ir katram jaunietim. «Iedarbīga aktivitāte ir ļaut jauniešiem ar reibuma brillēm divu minūšu laikā savietot bumbiņas un pēc tam šo pašu uzdevumu veikt bez reibuma brillēm. Bet, teiksim, alkohola efekta stacijā jaunieši skatās video, kur dažādās reibuma stadijās cilvēks jautā vienkāršu jautājumu: kur atrodas tualete? Jauniešu uzdevums ir atpazīt reibuma stāvokļus, taču šis video ir ļoti pamācošs jau tādēļ vien, ka skolēni redz un analizē, kā līdz ar reibumu mainās cilvēka uzvedība un cik stulbi tas no malas izskatās,» pieredzē dalās R.Zīdelbergs, atklājot, ka tikpat būtiski ir noslēgumā pārrunāt dažādās stacijās apgūto, gūto personīgo pieredzi un atziņas.
«Pagājušajā gadā Jelgavas pilsētas Atkarību profilakses komisijas pārstāvjiem bija iespēja viesoties Ziemeļvācijā, lai iepazītos ar vācu kolēģu pieredzi atkarību profilakses jomā. Jāatzīst, mūsu pieredze ir stabila, bet pietrūkst kaut kā jauna, citādāka, atraktīvāka, un to mēs ieraudzījām Vācijā,» kādēļ uz Jelgavu uzaicināts atkarību profilakses speciālists darbā ar bērniem un jauniešiem R.Zīdelbergs no Reģionālās koordinējošās institūcijas atkarību jautājumos (LAKOST), pamato Zemgales reģionālā Kompetenču attīstības centra vadītāja Sarmīte Vīksna. Jelgavas Sociālo lietu pārvaldes veselības veicināšanas vecākā speciāliste Karolina Lankovska papildina, ka Vācijas pieredze jau ņemta vērā, pērn Jelgavas izglītības iestādēm sagatavojot vadlīnijas, kā atkarības profilakses jomā var plānot darbu un strādāt ar bērniem, sākot jau no piecu sešu gadu vecuma līdz vidusskolai.
Jāpiebilst, ka metodiskais seminārs «Atkarību profilakses darbs ar bērniem un jauniešiem» ZRKAC notika decembra sākumā pēc Jelgavas pilsētas domes Veselības veicināšanas konsultatīvās komisijas iniciatīvas, ko īsteno ZRKAC sadarbībā ar Jelgavas Sociālo lietu pārvaldi. Tajā piedalījās Jelgavas izglītības iestāžu, policijas pārstāvji, kas ikdienā veic darbu ar bērniem un jauniešiem, Sociālo lietu pārvaldes Atkarību profilakses punkta un citi speciālisti, kuri ikdienā strādā ar ģimenēm, bērniem un jauniešiem.
Paredzēts, ka R.Zīdelberga prezentācija no vācu valodas tiks iztulkota latviski un būs publiski pieejama.
Foto: Austris Auziņš