Šodien Zemessardzes 52. kājnieku bataljona nometnes ietvaros, kas Gardenes poligonā notiek no 27. jūnija līdz 2. jūlijam, zemessargi sadarbībā ar Nacionālo bruņoto spēku Gaisa spēkiem apguva dažādas operācijas. Daudzi no nometnes dalībniekiem pirmo reizi ar striķi nolaidās no helikoptera, arī mācījās, kā tajā iecelt ievainoto.
Šādas apmācības sadarbībā ar gaisa spēkiem Zemessardzes 52. bataljons organizē jau otro reizi. Apmācībās iegūtās iemaņas lieti noder arī civilās operācijās, piemēram, meklējot mežā pazudušus cilvēkus. «Šī ir paaugstinātas bīstamības nodarbība, tādēļ pirms darbības reālā vidē zemessargi iziet alpīnisma kursus, apgūstot dulferēšanos jeb nolaišanos ar virvi,» stāsta virsseržants Andrejs Maslobojevs. Lai operatīvi izpildītu uzdevumu, zemessargi trenējas, nolaižoties no estakādēm un citām celtnēm. Mācību ietvaros helikopteri veica nosēšanos Jelgavas novada Valgundes un Glūdas pagastos.
Majors Uldis Strogonovs priecājas, ka interese par zemessardzi ir manāmi pieaugusi – šajā nometnē piedalās aptuveni simts zemessargu. To vidū arī jaunie dalībnieki, kuri apgūst pamatlietas, piemēram, ierindas, ieroču un sakaru apmācību, militāro medicīnu, lauka kaujas un citas nozīmīgas iemaņas, kas nepieciešamas, lai kļūtu par pilnvērtīgu zemessardzes biedru. «Manuprāt, zemessardzes rindas paplašinājušās Ukrainas notikumu dēļ, taču man ir liels prieks, ka arvien vairāk cilvēku iesaistās,» stāsta U.Strogonovs, piebilstot, ka sestdien, 2. jūlijā, jaunie zemessargi svinīgā ceremonijā dos zvērestu.
Nometnes dienas kārtībā ir arī tā sauktie «sausie treniņi», kuros bez helikoptera klātbūtnes tiek apgūtas iemaņas ievainoto evakuēšanā un iecelšanā helikopterā. Gardenes poligons ir ērta lokācijas vieta Zemessardzes 52. kājnieku bataljonam, jo atrodas netālu no Jelgavas, kā arī tas ir ērti iekārtojams nometnes vajadzībām. Piemēram, apmācības ar helikopteru šodien notika vietā, kur padomju laikā atradās tanku šautuve. Zemessargu vidū ir arī daudzas meitenes, un kopumā kontingents ir ļoti daudzveidīgs – piedalās gan jaunieši, gan arī vidējā paaudze.
Mācību laikā netika traucēta sabiedriskā kārtība, transporta kustība un ietekmēta apkārtējā vide.
Foto: Austris Auziņš