Vēl aizvien Jelgavā ir daudz nesakoptu nekustamo īpašumu un nelegālo izgāztuvju. Citas nelegālās izgāztuves laiku atpakaļ ir likvidētas, savukārt citas kļūst arvien ar sadzīves atkritumiem «bagātākās». Tāpēc Pašvaldības policija aicina iedzīvotājus izturēties ar cieņu pret apkārtējo vidi un nesekot sliktākajiem piemēriem.
Ilze Knusle-Jankevica
Pašvaldības policijas priekšnieka palīdze sabiedrisko attiecību un juridiskajos jautājumos Sandra Reksce norāda, ka viens no problēmu objektiem ir Staļģenes ielā 1a, kur rodas arvien jauni nelegālie atkritumi. Tur Jelgavas pašvaldības policijas inspektoriem izdevies notvert vienu piesārņotāju, kurš, nākot no mazdārziņiem, izmeta sadzīves atkritumus. Par to «dabas cienītājam» tika sastādīts Administratīvo pārkāpumu protokols, kurš tika nosūtīts izskatīšanai Jelgavas domes Administratīvajai komisijai. Pārkāpējs savā rīcībā neko sliktu nesaskatīja.
Pavasarī tika likvidēta nelegālā izgāztuve 1. līnijā, bet par nožēlu tā atkal ir atjaunojusies. S.Reksce norāda, ka tajā lielos daudzumos tiek izgāzta mazdārziņu lielā ābolu raža un citas lietas. Arī Saulītes ielā 47, Jelgavā ir atrodami mazdārziņu atkritumi.
Savukārt privātmājas Pavasara ielā 22 īpašniecei sastādīti jau seši Administratīvo pārkāpumu protokoli. Īpašniecei Jelgavā pieder vairāki nekustamie īpašumi, kuri sistemātiski netiek kopti. Uz Jelgavas Pašvaldības policijas aicinājumiem persona nereaģē, uzliktie naudas sodi nav nomaksāti. Zvejnieku ielas 13 īpašnieks neuzskata par vajadzīgu nopļaut zālāju un sakopt koka stalažas, kas ir sagāzušās un rada bīstamību bērniem un iedzīvotājiem, savukārt Raiņa ielas 34. nama īpašniekam izsūtīta pavēste par ierašanos Jelgavas Pašvaldības policijā.
Pašvaldības policija uzsver, ka par pašvaldības saistošo noteikumu neievērošanu vai pārkāpšanu var piemērot brīdinājumu un naudas sodu – fiziskām personām no 10 līdz 100 latiem, juridiskām personām no 50 līdz 500 latiem. Daudzi iedzīvotāji arī nezina to, ka privātmāju teritorijā ir aizliegts dedzināt rudens lapas. Tās pieder pie bioloģiski noārdāmiem atkritumiem. Bioloģiski noārdāmie atkritumi ir zāle, zari, lapas, koku, krūmu atgriezumi un citi augu valsts atlikumi, kuri var sadalīties aerobos vai anaerobos apstākļos. Jelgavas pašvaldības saistošie noteikumi paredz, ka ir aizliegts novietot atkritumus jebkurā to savākšanai vai apglabāšanai neparedzētā vietā, tai skaitā nomest pie konteineriem, uz ielām, skvēros, parkos, mežos vai ievietot citiem atkritumu veidiem paredzētos, individuālās mājsaimniecībās izvietotos konteineros, kas novietoti sabiedriskās vietās vai paredzēti citu atkritumu radītāju apkalpošanai. Aizliegts arī atkritumus dedzināt, ierakt zemē, sadzīves atkritumu konteineros bērt ielu saslaukas, smiltis un bioloģiski noārdāmos atkritumus bez saskaņošanas ar atkritumu apsaimniekotāju, konteineros un citās speciāli atkritumu savākšanai paredzētās tvertnēs ievietot kvēlojošus, degošus un ugunsnedrošus atkritumus, atkritumu konteineros cieti sablīvēt vai iesaldēt atkritumus, kā arī novadīt šķidros atkritumus, tai skaitā sadzīves notekūdeņus, gruntī, meliorācijas grāvjos un lietus kanalizācijas tīklā bez attīrīšanas.
Jelgavas Pašvaldības policija aicina iedzīvotājus nebūt kūtriem un atkritumus izmest tiem paredzētajos atkritumu konteineros, jo ikviens no mums ir Jelgavas vizītkartes veidotājs.
Foto: Ivars Veiliņš