Pirms dažām dienām degvielas uzpildes stacijā Lietuvas šosejā tika konstatēta 20 latu banknote ar viltojuma pazīmēm. Policija banknoti nosūtīja ekspertīzei. Pavisam policijā šogad reģistrēti 16 gadījumi, kuros konstatētas naudas zīmes ar viltojuma pazīmēm.
Ilze Knusle-Jankevica
Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes priekšnieka palīdze Ieva Sietniece portālam http://www.jelgavasvestnesis.lv/ norāda, ka 11 no 16 reģistrētajiem gadījumiem konstatētas tieši 20 latu naudas zīmes. Visos gadījumos tika nozīmēta ekspertīze.
Policija norāda, ka ir vairākas pazīmes (skatīt tabulā), kam jābūt latu banknotēm, un, ja kāda no tām nav, ir pamats domāt par viltojumu. Tomēr iedzīvotāji var saskarties arī ar viltotiem eiro, tāpēc policija uzsver – nepietiek ar vienas pazīmes pārbaudi, vajadzētu pārbaudīt vairākus. «Eiro banknotes var pārbaudīt ar tausti. Viltojumu papīrs bieži vien ir mīksts un tam nav īstai banknotei raksturīgās čaukstoņas. Papīrs nedrīkst būt pārāk spīdīgs vai vaskots. Aplūkojiet reljefā iespieduma struktūru banknotes aversā. Starp autortiesību rindu un banknotes nominālvērtību, kas drukāta lieliem cipariem, redzams vertikālu līniju elements. Ielāgojiet raksturīgo skaņu un sajūtu, kas rodas, ja ar nagu paskrāpējat šīs izteiktās līnijas,» stāsta I.Sietniece. Viltojumu var atšķirt, aplūkojot banknoti – tās attēls nedrīkst būt neskaidrs vai izplūdis. Pārējās pazīmes, pēc kurām var atpazīt viltojumus, apkopotas tabulā.
I.Sietniece aicina iedzīvotājus rūpīgi apskatīt naudaszīmes un, ja ir aizdomas par viltojumu, ziņot policijai, jo par noziedzīgu nodarījumu, kas saistīts ar naudas zīmju viltošanu un izplatīšanu, draud kriminālatbildība. Kimināllikuma 192. panta 1. daļa paredz, ka «par viltotu Latvijas Republikā apgrozībā esošu vai apgrozībai paredzētu naudas zīmju, monētu, valsts finanšu instrumentu vai ārvalstu valūtas izgatavošanu, pārvadāšanu, pārsūtīšanu, iegādāšanos vai glabāšanu nolūkā to izplatīt, kā arī par šāda veida viltojuma izplatīšanu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas». Ja tādas darbības veiktas atkārtoti, sods ir bargāks.
Latu banknošu pazīmes
Metalizēta josla ar uzrakstiem LATVIJAS BANKA (1996., 2001. un 2006. gada 5 latu banknotei, 2000. gada 10 latu banknotei, 2004. gada 20 latu banknotei un 2006. gada 100 latu banknotei – platāka metalizēta josla attiecīgi ar uzrakstiem Ls 5, Ls 10, Ls 20 vai Ls 100 un hologrammām)
Iestrādāta naudas zīmes aizmugurē un nepārtraukta caurauž to no vienas malas līdz otrai, bet tikai daļēji saredzama papīra virspusē. Pilnībā tā saredzama pret gaismu.
Ūdenszīme – latviešu tautumeitas profils
Atrodas naudas zīmes baltajā malā un saredzama pret gaismu.
Reljefa vertikāla josla
2000. gada 10 latu banknotei ar četrreiz atkārtotu skaitli «10», 2001. un 2006. gada 5 latu banknotei ar četrreiz atkārtotu skaitli «5» un 2004. gada 20 latu banknotei ar četrreiz atkārtotu skaitli «20», kas atrodas naudas zīmes priekšpusē, kreisajā apakšējā stūrī. Katra skaitļa «5», «10» un «20» tonalitāte atšķirīgi mainās atkarībā no apskates leņķa.
Caurskata zīme – stilizēta ozola lapa
Atrodas naudas zīmes priekšpuses un aizmugures centrālajā daļā. Pret gaismu redzams, ka abas puses sakrīt, veidojot precīzu ozola lapas attēlu.
Slēptais attēls
Atrodas naudas zīmes priekšpuses labajā malā uz ornamentālās joslas. Slīpā leņķī pret gaismu salasāms attiecīgās nominālvērtības uzraksts cipariem.
Bezkrāsainas šķiedriņas
Iestrādātas naudas zīmes papīrā, redzamas trijās dažādās krāsās ultravioleto staru apgaismojumā.
Mikroburtu raksts
Tajā izpildīts nominālvērtības uzraksts cipariem naudas zīmes priekšpusē kreisajā apakšējā stūrī.
Tēraudspiedes tehnikā naudas zīmes priekšpusē izpildītie elementi
Ornamentālā josla labajā pusē, sižetiskais attēls centrālajā daļā, nominālvērtības uzraksts vārdiem un cipariem kreisajā pusē, zīme neredzīgajiem.
Ultravioleto staru apgaismojumā luminiscējošā krāsa
Ar to iespiesta naudas zīmes sērija un numurs.
Pretpavairošanas līnijas
Iespiestas naudas zīmes priekšpuses un aizmugures augšējās un apakšējās daļas fonā.
Speciālā krāsa
Ar to iespiests nominālvērtības uzraksts vārdiem 500 latu banknotes priekšpuses kreisajā stūrī, skaitlis «20» 2004. gada 20 latu banknotes un skaitlis «5» 2006. gada 5 latu banknotes priekšpuses kreisajā stūrī. Speciālā krāsa atkarībā no apskates leņķa rada krāsu maiņas optisko efektu.
Iedobta zīme
2004. gada 20 latu banknotes un 2006. gada 5 latu banknotes priekšpusē virs caurskata zīmes (ozola lapas) iespiesti divi nominālvērtības uzraksti – attiecīgi «20» vai «5».
Termoefekts
2007. gada 100 latu banknotei siltuma iedarbībā nominālvērtības skaitlis «100» tās priekšpuses kreisajā apakšējā stūrī maina tonalitāti.
Caurskata lodziņš
2007. gada 100 latu banknotē iestrādātās vertikālās caurspīdīgās joslas augšējā trešdaļā izcirstajā caurskata lodziņā uz gaiša fona redzams sarkans saules pusloks, bet uz tumša fona – četrās rindās ar nobīdi vietoti uzraksti «Ls».
Eiro banknošu pazīmes
Daudztoņu ūdenszīme
Turot banknoti pret gaismu, kļūst redzama. Atkārto banknotes arhitektonisko motīvu (vārtus vai logus). Tajā ir jāparādās raksturīgajiem gaismēnu efektiem, citiem vārdiem, jābūt redzamām ūdenszīmes daļām, kas ir gan gaišākas, gan tumšākas, nekā papīrs ap to. Īstai daudztoņu ūdenszīmei nav asu kontūru un pāreja no gaišajām uz tumšajām daļām vienmēr ir pakāpeniska.
Galvanoplastikas ūdenszīme
Atrodas zem vairāku toņu ūdenszīmes. Tā attēlo banknotes nominālvērtību. Aplūkojot banknoti pret gaismu, šis cipars būs ļoti gaišs, bet, noliekot banknoti uz tumšas virsmas, tas kļūst tumšs.
Drošības josla
Iestrādāta banknotes papīrā. Aplūkojot to pret gaismu, tā parādās kā tumša līnija. Uz joslas salasāms vārds EURO un banknotes nominālvērtība. Teksts ir viegli lasāms no abām banknotes pusēm; tas mainās atkarībā no tā, vai to lasa aversā vai reversā.
Hologrammas laukums vai josla
Aplūkojot banknoti pret gaismu, tajā redzamas perforācijas, kas veido euro simbolu. Redzams arī banknotes nominālvērtības skaitlis lielākiem un mazākiem cipariem.
«Nepilnīgi» cipari
Aversā un reversā redzami «nepilnīgi» cipari, kas atrodas banknotes augšējā stūrī virs ūdenszīmes. Aplūkojot banknoti pret gaismu, redzams, ka šis zīmes precīzi savienojas, veidojot nominālvērtības ciparu. Uzmanieties! Labi viltotāji šo pazīmi prasmīgi vilto. Būtiski ir nepaļauties vienīgi uz šo pazīmi.
Aplūkošana slīpā leņķī
Lielāka nomināla banknošu (EUR 50 un vairāk) hologrammas laukumā redzams galvenais arhitektoniskais motīvs (logi/vārti); pavēršot banknoti citā leņķī, pārmaiņus redzama banknotes nominālvērtība. Bez tam vēl ir redzami daudzkrāsaini koncentriski apļi, kas virzās no laukuma centra uz malām.
Metalizēta josla
Mazāka nomināla banknotēm (EUR 20 un mazākām) ir metalizēta josla. Pavēršot banknoti citā leņķī, attēls mainīsies un būs redzama vai nu nominālvērtība, euro simbols vai zvaigžņu aplis.
Optiski mainīga tints
Lielāka nomināla banknotēm (EUR 50 un lielākām) banknotes reversā, labajā stūrī apakšā, ir redzama banknotes nominālvērtība lieliem cipariem, kas drukāta ar OVI® (optiski mainīgu tinti) un, mainot banknotes apskates leņķi, nominālvērtības uzraksta krāsa mainīsies no purpursarkanas uz olīvzaļu vai brūnu.
Īrisspieduma josla
Mazāka nomināla banknošu (EUR 20 un mazākas) reverso pusi vidū šķērso īrisspieduma josla. Uz tās redzams nominālvērtības uzraksts un euro simbols. Aplūkojot banknoti pretskatā, tā gandrīz nav redzama, bet, apskatot to slīpā leņķī, kļūst redzams perlamutra mirdzums.