«Es jau ikdienā esmu mājās ar trīsgadīgo dēlu, tādēļ skolēnu brīvlaiks mūsu ģimenei nav nekāda traģēdija – vienkārši šajā nedēļā mājās būsim visi. Daudz sarežģītākā situācijā, protams, ir ģimenes, kurās abi vecāki strādā. Taču es jau tagad skaidri zinu, ka mani bērni savā pirmajā brīvlaikā nekādas papildu nodarbības neapmeklēs – viņiem taču beidzot ir jāatpūšas!» teic piecu bērnu mamma jelgavniece Aija Grietēna.
Ritma Gaidamoviča
Šonedēļ ir skolēnu brīvlaiks, un ne viens vien vecāks jau nobažījies, kā atvasei aizpildīt brīvo laiku, kas viņu pieskatīs, kā mazo nodarbināt. Par vieniem rūpes uzņemsies vecvecāki, citi kopā ar ģimeni dosies kādā izbraukumā, vismaz 100 skolēni tiksies «Lediņos» vai iesaistīsies citās brīvā laika nodarbēs.
Grietēnu ģimenē divi bērni jau ir studenti, un viņiem nākamajā nedēļā brīvlaika nebūs, trīsgadnieks Pēteris pa mājām dzīvo visu laiku, bet divām pirmklasniecēm – Annai Marijai un Elizabetei – šis būs pirmais skolēnu brīvlaiks, kuru ģimene centīsies pavadīt kopā. «Abām meitenēm ikdienā ir liela slodze – skola, Bērnu mākslinieciskās fantāzijas akadēmija, Mūzikas skola, Elizabetei vēl Jelgavas Ledus sporta skola –, tāpēc skaidri zinu, ka brīvlaikā nekādas nodarbības viņas neapmeklēs un papildus nemācīsies, kā tas ierasts citās ģimenēs. Uzskatu, ka meitenēm ir jāatpūšas, jāizvēdina galva no ikdienas. Tieši tālab mūsu iecere ir būt pie dabas, piemēram, aizbrauksim uz briežu dārzu, pagrābsim mājās lapas, kopā ar mazo brāli aiziesim uz rotaļu laukumu. Bez uzraudzības bērni noteikti nepaliks,» teic A.Grietēna, piebilstot, ka zina arī par iespēju piedalīties rudens akcijā «Lediņos», taču šogad tajā vēl neiesaistīsies. «Kad meitenes teiks, ka apnicis ar lellēm spēlēties, un rausies tikties ar draudzenēm, tad domāsim,» piebilst A.Grietēna.
Savukārt Andas Dadzītes trim no pieciem bērniem lielākā daļa rudens brīvlaika šogad paies, sportojot airēšanas klubā «KC» – Raivo un Ģirts trenējas kanoe, bet astotās klases skolniece Ieva – smaiļošanā. Mazākā māsa, 2. klases skolniece, un vecākais dēls, kurš mācās Amatniecības vidusskolā, palīdzēšot mājas darbos. «Šogad mani skolēni neapmeklēs nodarbības «Jundā», jo pagājušajā mēnesī visa ģimene pārcēlāmies uz māju, līdz ar to pie tās iekārtošanas ir daudz darāmā,» teic A.Dadzīte.
Taču, kamēr daļa bērnu brīvlaiku pavadīs kopā ar ģimeni, apmēram simts 1. – 5. klašu skolēni aicināti uz bērnu un jauniešu centra «Junda» rīkoto brīvlaika akciju. Akcija norisināsies no 25. līdz 28. oktobrim katru dienu no pulksten 12 līdz 16. Dalības maksa – 1,50 lati par dienu. «Jundas» direktores vietnieks Māris Kalniņš stāsta – lai dažādotu programmu un padarītu to interesantāku, šajā gadā akcijai nav vienotas tēmas. «Katra diena ir kā atsevišķa misija, un nodarbības notiks kā «Lediņos», tā «Jundā». Pirmdien «Lediņos» ir «J – laiks» sadarbībā ar Jelgavas 501. jaunsargu vienību jeb ekstrēmi, militāri pārbaudījumi, piedzīvojumi, iespēja apskatīt ieročus un nobaudīt īstā armijas lauku virtuvē gatavotu maltīti. Otrdien ieplānots «D – periods», kad notiks dažādas radošas nodarbības «Jundā» Skolas ielā 2. Bērniem būs iespēja darboties visās «Jundas» radošajās darbnīcās. Savukārt trešdien būs «T – posms» jeb aktīvā atpūta kopā ar tūrisma pulciņa vadītāju «Lediņos», ceturtdien – «C – brīdis», kad būs iespēja dejot, dziedāt un sportot «Lediņos»,» stāsta M.Kalniņš. Akcijai nav īpaši jāpiesakās, vien laicīgi katru dienu jāatnāk uz «Jundu» Pasta ielā 32, lai samaksātu dalības maksu un piedalītos «Jundas» aktivitātēs. Izbraukšana uz «Lediņiem» – pulksten 12, atgriešanās – pulksten 16. Savukārt otrdien, 26. oktobrī, visi bērni pulksten 12 aicināti tikties «Jundā» Skolas ielā 2. Vecākiem mājas lapā: www.junda.lv vai «Jundā» jāiepazīstas ar kārtības noteikumiem.
Saturīgi pavadīt skolēnu brīvlaiku bērniem piedāvās arī radošo domu un darbu centrs «Svētelis» Pļavu ielā 2. Tur rudens brīvdienās pie sevis aicina skolēnus, kuri vēlas pastrādāt – palīdzēt pārlasīt kartupeļus un burkānus. Skolēni «Svētelī» gaidīti katru dienu no pulksten 12 līdz 16, turklāt talciniekiem tiks nodrošināta arī maltīte. Centra vadītāja Ingrīda Lisovska aicina bērnus silti apģērbties un, ja ir iespēja, ņemt līdzi cimdus.
Jāatgādina, ka īpaši uzmanīgiem nākamās nedēļas laikā pilsētas ielās jābūt arī autovadītājiem.
Foto: Ivars Veiliņš