21.4 °C, 1.1 m/s, 76.1 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPasākumiGada īsāko nakti ielīgo pils parka saliņā
Gada īsāko nakti ielīgo pils parka saliņā
21/06/2024

21. jūnijā, līdz pat pusnaktij, atzīmējot vasaras saulgriežus, jelgavnieki un pilsētas viesi aicināti tikties pils parka saliņā. Ievērojot latviešu tradīcijas, kopā ar folkloras kopām izdzīvojot gada īsākās nakts mistēriju – pin vainagus un vītnes, godina ozolu, aplīgo Jāņatēvu un Jāņamāti, pavada sauli, kopīgi iededz ugunskuru un Jāņu pūdeli, kā arī iziet goda soli un izdejo jestrus dančus.

Līgotāji saliņā ir gaidīti līdz pat pusnaktij. Iejusties saulgriežu noskaņās palīdz radīt folkloras kopu dalībnieki – iestādes «Kultūra» folkloras kopa «Dimzēns», kam pasākumā pievienosies arī folkloras kopa «Nāburdzīte» no Valgundes, «Dālava» no Svētes, «Svitene» no Bauskas novada Svitenes pagasta un Ceraukstes tautas nama folkloras kopa «Laukam pāri» no Bauskas novada.

«Aicinām jelgavniekus uz mūsu tradicionālajiem vasaras saulgriežiem. Šis ir laiks, kad smelties senču zināšanas, izjust piederību dabai, vairot spēku un iegūt vasaras pilnbrieda enerģiju nākamajam gadam. Mūsu senči saulgriežus sagaidīja ar dažādiem rituāliem, un arī mēs kopā ar tradīciju zinātājiem un kopējiem – mūsu folkloristiem – tos varēsim pieredzēt,» aicina pašvaldības iestādes «Kultūra» kultūras darba speciāliste Lolita Muižniece.

Pulksten 21 «Dimzēns» sasauks kopā visus līgotājus un aicinās kopā doties godināt ozolu ar tam veltītajām dziesmām un rotaļām. Saulrietam nākot, būs laiks pavadīt sauli un ar dzīvo uguni iedegt ugunskuru. Ap pulksten 23 sāks liesmot arī Jāņu pūdele, bet danči un rotaļas turpināsies līdz pusnaktij.

Jāpiebilst, ka īsi pirms pusnakts interesenti aicināti doties uz Pasta salu, kur pusnaktī notiks šamota ugunsskulptūru atklāšana un spīdēšana.