23.2 °C, 2.4 m/s, 55.6 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaJelgavas pilsētas slimnīcas mediķi devušies pieredzes apmaiņā uz Kārmelu ASV
Jelgavas pilsētas slimnīcas mediķi devušies pieredzes apmaiņā uz Kārmelu ASV
05/05/2024

Turpinot stiprināt sadarbību starp Jelgavu un mūsu sadraudzības pilsētu ASV Kārmelu, 4. maijā pieredzes apmaiņā uz Indiānas štatu pirmo reizi devušies divi Jelgavas pilsētas slimnīcas ārsti. Turpmākās divas nedēļas viņi apmeklēs štata slimnīcas, lai gūtu ārstniecisko pieredzi un iepazītu medicīnas iestāžu darba vidi.

Martā Jelgavas pilsētas slimnīca saņēma ielūgumu no Indiana University Health ASV, kas piedāvāja iespēju diviem iestādes mediķiem piedalīties pieredzes apmaiņas programmā.

Jelgavas pilsētas slimnīcas valdes loceklis Kārlis Smilga skaidro: Indiana University Health ir lielākā veselības aprūpes sistēma Indiānas štatā – tajā apvienotas 16 slimnīcas ar 2700 gultasvietām, tostarp Indianapolisas Klīniskā universitātes slimnīca. Sistēmā strādā kopumā 36 tūkstoši darbinieku. “ASV universitātes un slimnīcas strādā ciešā sadarbībā, nodrošinot gan bērnu un pieaugušo ārstniecību, gan izglītību un zinātnisko darbu. Atsaucoties šīs augsta līmeņa klīniskās universitātes slimnīcas uzaicinājumam, mūsu ārstiem būs iespēja gūt pieredzi slimnīcu sistēmā, kas izvietota pa visu Indiānas štatu. Vēl pirms brauciena ASV sadarbības partneri noskaidroja, kādas ir mūsu vēlmes un interešu loks, un atbilstoši tam ir sagatavotas apmaiņas programmas norises. Pamatā slimnīcas mediķi gūs ārstniecisko pieredzi un papildinās zināšanas savā specialitātē. Proti, ārsti kā praktikanti iesaistīsies nodaļu darbā, piedalīsies operācijās, iepazīsies ar slimnīcu infrastruktūru un jaunākās paaudzes iekārtām. Tāpat aicināju mūsu darbiniekus pievērst uzmanību citiem būtiskiem aspektiem – darba organizācijai, pacientu drošībai un digitalizācijas risinājumiem medicīnas iestādēs,” stāsta K.Smilga. Jelgavas mediķiem paredzēta tikšanās arī ar Kārmelas mēru, deputātiem un Indiana University Health vadību.

Jāpiebilst, ka, saņemot aicinājumu dalībai apmaiņas programmā, Jelgavas pilsētas slimnīcā tika izsludināta interesentu pieteikšanās. “Kopumā saņēmām 18 pieteikumus gan no ārstiem, gan no rezidentiem un māsām. Šoreiz tika izvēlēti ārsti dažādās specialitātēs – ķirurgs Kaspars Vaivods un neonataloģe Ilze Punka,” tā K.Smilga, skaidrojot: kā būtisks kritērijs, izvēloties apmaiņas programmas dalībniekus, bija angļu valodas prasmes, nostrādātais laiks slimnīcā, kā arī nākotnes darba plāni, paredzot, ka iegūtās zināšanas un pieredze tiks pielietota Jelgavas pilsētas slimnīcā. Izvirzītos kandidātus apstiprināja arī ASV sadarbības partneri.

Neonataloģe jeb jaundzimušo ārste I.Punka Jelgavas pilsētas slimnīcā strādā jau no 2011. gada – sākotnēji viņa bija dežūrpediatre, savukārt šobrīd līdztekus dežūrām viņas pamatdarbs aizrit Dzemdību nodaļā. “Esmu gandarīta par šo iespēju un gatava jaunai pieredzei. Līdz šim esmu apmeklējusi konferences Baltijas valstīs, bijusi vizītē Uzbekistānas slimnīcā, taču šāda mēroga pieredzes apmaiņu piedzīvošu pirmoreiz. Tā kā Indiānas štatā iedzīvotāju blīvums ir krietni lielāks nekā pie mums, būs vērtīgi gan pieredzēt lielo nodaļu darba organizāciju, gan iepazīt dažādu šaura profila speciālistu darba metodes, gan arī redzēt pielietotās tehnoloģijas,” tā I.Punka. Savukārt ķirurgs K.Vaivods, kurš pilsētas slimnīcā strādā 10 gadus, papildina: “Līdz šim priekšstats par ASV medicīnu ir bijis tikai teorētisks, tāpēc praktiska iepazīšanās ar medicīnas sistēmu vienā no attīstītākajām pasaules valstīm ir vērtīga iespēja gūt iedvesmu uzlabojumiem pie mums, Jelgavā.”

Pēc Jelgavas pilsētas ārstu vizītes Indiānas štatā Jelgavas pilsētas slimnīca gatavos atbildes vizītes aicinājumu Kārmelas mediķiem. “Medicīnas jomā tālākizglītība ir profesijas pamats, tāpēc sadarbība ar tik augsta līmeņa slimnīcām ir patiesi unikāla iespēja ar augstu pievienoto vērtību. Strādāsim tā, lai šī iniciatīva rezultējas ilgstošā sadarbībā,” rezumē K.Smilga.

Jāpiebilst, ka apmaiņas programma ir viena no Jelgavas un Kārmelas noslēgtās sadarbības programmas iniciatīvām, kuru attīstījis Latvijas Goda konsuls Indiānā un Jelgavas sadraudzības pilsētas Kārmelas sadraudzības komitejas prezidents Andris Bērziņš.

Lēmums par sadraudzības līguma slēgšanu starp Jelgavu un Kārmelu ASV tika pieņemts 2022. gada maijā, bet jau decembrī tika parakstīts līgums. Jau līdz šim sadarbība starp Jelgavu un Kārmelu ir devusi rezultātus. Piemēram, Jelgavas pilsētas slimnīca saņēma vērtīgu dāvinājumu no Indiana University Health – medicīnas personāla apģērbu. Uz Jelgavu atceļoja 14 335 medicīnas apģērba vienības 286 000 eiro vērtībā. Saņemtais dāvinājums tika izdalīts gan slimnīcas, gan arī citās pilsētas ārstniecības iestādēs strādājošajiem darbiniekiem.

Tāpat pērn augustā pieredzes apmaiņā uz Indiānas štatu devās divi Jelgavas pašvaldības policijas darbinieki. Strādājot kopā ar Kārmelas policistiem, viņi piedalījās patruļās un guva priekšstatu par policijas darbu ASV. Savukārt 2023. gada septembrī atbildes vizītē Jelgavā ieradās Kārmelas policisti.

Jāpiebilst, ka Kārmela ir pilsēta Indiānā ar vairāk nekā 100 000 iedzīvotāju. Tā kļuvusi par Jelgavas trīspadsmito sadraudzības pilsētu un pirmo sadraudzības pilsētu ASV.