-5.1 °C, 3.5 m/s, 85.5 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiŠodien Jelgavā – gada gardākie svētki
Šodien Jelgavā – gada gardākie svētki
20/08/2023

Šodien, 26. augustā, Jelgavā notiks jau 23. Piena, maizes un medus svētki un 21. Latvijas novadu Siera diena. Hercoga Jēkaba laukumā vienkopus varēs satikt maizniekus, biteniekus un piena produktu ražotājus no visas Latvijas, bet skvērā aiz kultūras nama – siera ražotājus. Savukārt dienas noslēgumā brīvdabas koncertzālē «Mītava» izskanēs svētku koncertballe.

«Akcentējot veselīgu dzīvesveidu un Latvijā audzētu un ražotu pārtiku, Jelgavā jau 23. gadu pēc kārtas notiks visīstākie gardēžu svētki. Tā ir lieliska iespēja ne tikai degustēt un atklāt jaunas garšas, bet arī klātienē satikt pašus produkta ražotājus. Gribu uzsvērt, ka vēl jo­projām svētku sauklis ir «Esi vesels savas tautas un nākotnes labā!» un tas ir pasākums, kurā nekādā veidā netiek tirgots alkohols,» saka pašvaldības iestādes «Kultūra» vadītājs Mintauts Buškevics.

Hercoga Jēkaba laukumā un skvērā aiz kultūras nama no pulksten 9 līdz 16 uz dižtirgu aicinās vairāk nekā 250 maizes, medus, piena produktu ražotāju un dažādu amatu pratēji ar saviem darinājumiem. Svētku apmeklētāju priekam paredzēta arī plaša koncertprogramma un dažādas izzinošas un jautras aktivitātes.

Medus garša un kliņģeris

Latvijas Biškopības biedrība aicinās paviesoties medus un bišu dārzā. Biedrība piedāvās medus degustācijas, kurās varēs gan nogaršot medu, gan iepazīt tā veidus – speciālisti pastāstīs, parādīs un izglītos interesentus par medus dažādību. Te notiks arī kukaiņu viesnīcas darbnīca, un ikviens varēs piedalīties tās tapšanā. Kukaiņu mājvietu pēc svētkiem plānots izvietot pilsētvidē.

Šī diena būs īpaša Latvijas Maiznieku biedrībai, kura šogad atzīmē 30 gadu jubileju un visus gaidīs uz maiznieku dzimšanas dienas svinībām Kliņģeru teltī, lai kopā ar Jelgavas Amatu vidusskolas topošajiem pārtikas produktu ražošanas speciālistiem un skolotājiem dāvātu prieku un saldas svētku sajūtas.

«Svētku apmeklētāji varēs iesaistīties spēlē «Vai atpazīsti Latvijas maizes ražotājus un to ražoto rudzu maizi?» un nogaršot dažādas rupjmaizes, lai spēka un enerģijas pietiek visai dienai. Gaidīsim īpašus apsveikumus – dziesmu, dzejoli, zīmējumu maizniekiem un biedrībai dzimšanas dienā – un kā pateicību dāvāsim nelielas pārsteiguma balviņas. Kopā ar mazajiem svētku apmeklētājiem pūtīsim svecītes uz dzimšanas dienas kliņģeriem, vēlēsim maizniekiem veiksmi un radošo izdošanos un katru mūsu aktīvo svētku ciemiņu cienāsim ar garda kliņģera gabaliņu,» stāsta biedrības izpilddirektore maiznieka amata meistare Gunta Duka.

Uz skatuves Hercoga Jēkaba laukumā no pulksten 10 līdz 15 muzicēs Mārtiņš Jātnieks un grupa «The Farmers», grupa «Jelgava Festival Band», kā arī notiks konkursi par medu, maizi un pienu, un erudītākie skatītāji saņems gardas balvas. Mazāko svētku dalībnieku priekam būs atrakcijas un mini zoodārzs. Savukārt apmeklētāju ērtībai papildu autostāvvieta būs iekārtota pļavā pretī Jelgavas pilij.

Skvērā – sieru balle

Skvērā aiz kultūras nama notiks Latvijas novadu Siera diena, ko organizē biedrība «Siera klubs». Te apmeklētājiem būs iespēja degustēt un iegādāties vismaz 70 siera šķirnes un citus piena produktus no Latvijas lielākajiem uzņēmumiem un visu novadu zemnieku saimniecībām.

Siera dienā paredzētas dažādas gardas un izzinošas aktivitātes. Pulksten 11 sāksies «Garšu parāde», kur apmeklētāji varēs nobaudīt un iegādāties siera un biezpiena tortes, rolbiskvītus un citus konditorejas izstrādājumus ar sieru. Vārtus vērs arī Eiropas aizsargāto Latvijas īpašo produktu sēta. Notiks arī Siera dienai tradicionālo siera zupu vārīšana. Šoreiz tās gatavos šefpavārs Havjers Garsija kopā ar pavārēm no Līvāniem un Ogres tehnikuma. Interesanti, ka virumā būs arī zivis.

Pulksten 12 meistarklasēs Ogres tehnikuma konditores ceps siera pīrādziņus un vegānisko sieru picas. Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma skolotājas praktiski parādīs, ka sieru var pasniegt grezni un eleganti. Latvijā vienīgā sieru karvinga meistare skolotāja Irina Duvanova demonstrēs dekoratīvo grebšanas tehniku jeb karvingu. Izstādē varēs redzēt arī, kā moderni noformēt šķīvjus ar sieru. Būs arī trīs skaistas un bagātīgas siera plates, ko Siera klubs dāvinās baudīšanai apmeklētājiem. Degustēt varēs arī svētku ģenerālsponsora PKS «Straupe» gatavoto vairāk nekā 50 kilogramu smago Jāņu siera rituli.

Siera diena būs arī muzikāla – jau no pulksten 9.30 to ieskandinās Jelgavas popkoris, bet pēcpusdienā būs grupas «Galaktika» un Normunda Zuša, kā arī mūziķa un komponista Artūra Manguļa un ģimenes grupas «Meduspods» koncerts. Visas dienas garumā notiks arī vairāki konkursi, un pareizo atbilžu zinātāji saņems balvas.

Pasta salā – sporta aktivitātes 

Pas­ta salas slidotavā notiks Jelgavas atklātais 3×3 basketbola turnīrs. Dalībnieki aicināti pieteikties elektroniski līdz 25. augusta pulksten 19 pa e-pastu info@bkjelgava.lv. Pieteikumā jānorāda komandas nosaukums un informācija par katru spēlētāju: vārds, uzvārds, dzimšanas gads, datums, mēnesis. Komandā var pieteikt četrus spēlētājus. Dalība sacensībās ir bez maksas. Turnīrā var piedalīties sportisti, sākot no 11 gadu vecuma, turklāt katram dalībniekam jābūt apstiprinātam spēlētāja profilam Starptautiskās Basketbola federācijas jeb FIBA 3×3 basketbola vietnē https://play.fiba3x3.com/. Vairāk: 26. augustā – Jelgavas atklātais 3×3 basketbola turnīrs – Jelgava

Savukārt Pasta salas pludmales volejbola laukumos norisināsies Jelgavas atklātā pludmales volejbola turnīra otrais posms. Piesakoties līdz 25. augusta pulksten 23.59, dalība būs bez maksas. Turnīrā var piedalīties visi spēlēt gribētāji bez vecuma, dzimuma un profesionalitātes līmeņa ierobežojuma. Komandas netiks dalītas atsevišķās grupās pēc dalībnieku vecuma vai dzimuma, kā arī nav ierobežots dalībnieku skaits, piemēram, turnīra pirmajā posmā piedalījās 31 pāris. Komandas vārdiskais pieteikums (dalībnieku vārds, uzvārds un kontakttālrunis) jāiesūta līdz 25. augusta pulksten 23.59 pa e-pastu vkbiolars@gmail.com. Piesakoties sacensību dienā to norises vietā līdz pulksten 10.45, dalības maksa būs 10 eiro no komandas. Vairāk: Augusta izskaņā – pludmales volejbola sacensības – Jelgava

Meklēs visgardāko Jelgavas medus kūku

Jelgavas reģionālais Tūrisma centrs no pulksten 9 līdz 21 svētku apmeklētājus aicinās iepazīt pilsētas kafejnīcu gardākos piedāvājumus un apskatīt tūrisma objektus. Iegriežoties tūrisma centrā Akadēmijas ielā 1, apmeklētāji varēs saņemt īpašas svētku skrejlapas. Uz tām būs atzīmētas Jelgavas kafejnīcas, kur pasākuma dienā būs iespējams iegādāties medus kūku baudīšanai uz vietas vai līdzņemšanai, kā arī atzīmēti Jelgavas un Jelgavas novada top apskates objekti. Skrejlapā būs ietverta arī krustvārdu mīkla, kuru minot interesenti varēs iepazīt bišu dzīvi un uzzināt interesantus faktus par saldo un veselībai tik noderīgo medu.

Svētku noslēgumā – koncertballe

Pēc svētku aktīvās un rosīgās daļas, kas pavadīta našķējoties, līdzdarbojoties un iepērkoties, svētku apmeklētāji un ikviens zaļumbaļļu cienītājs tiek aicināts uz Pasta salas brīvdabas koncertzāli «Mītava», kur no pulksten 19.30 līdz vieniem naktī notiks koncertballe, taču koncertzālē apmeklētāji būs gaidīti jau no pulksten 19. No pulksten 20 uz «Mītavas» skatuves kāps Kaspars Markševics un grupa, bet no pulksten 22 balli iegriezīs grupa «Klaidonis».

Ballē būs konkursi ar gardām balvām no svētku dalībniekiem.

Biļetes var iegādāties «Biļešu paradīzes» kasēs un vietnē bilesuparadize.lv, kā arī pirms pasākuma koncertzāles «Mītava» kasē. Biļešu cena – 5 eiro.

Jāatgādina, ka 20 gadus viena no šo svētku daļām bija arī piena paku laivu regate. Tas bija krāšņs un atraktīvs notikums ar lielu dalībnieku atsaucību pirmajos desmit gados, taču vēlāk dalībnieku atsaucība saruka, mazinājās arī laivu izmēri, jo interesanta un liela peldlīdzekļa izgatavošana dalībniekiem ir finansiāli dārgs process. Pēdējā piena paku laivu regate 2022. gadā tika veidota kā iepriekšējo gadu dalībnieku salidojums, noslēdzot skaistu posmu Jelgavas kultūras dzīvē.