13.8 °C, 6.1 m/s, 79.1 %

Tūrisms

Sākumlapa JaunumiTūrismsSvētki Vecpilsētas ielā
Svētki Vecpilsētas ielā
14/08/2023

19. augustā no pulksten 11 līdz 15 Jelgavas iedzīvotāji un viesi aicināti uz Vecpilsētas ielas svētkiem. Šajā dienā Vecpilsētas ielas kvartālu piepildīs un pieskandinās amatieru kolektīvi, mākslinieki, darbosies amatnieku tirdziņš, būs iespēja izpausties radoši dažādās darbnīcās un meistarklasēs, kā arī pieejamas citas aktivitātes.

Pirmo reizi Jelgavā Vecpilsētas ielas svētki notika 2013. gadā, lai pievērstu sabiedrības uzmanību šai kultūrvēsturiskai pilsētvides teritorijai un tās saglabāšanas nepieciešamībai. Šogad interesentiem būs iespēja uzzināt vairāk par Vecpilsētas ielā atjaunotajām ēkām un piedāvājumu, proti, Jelgavas Vecpilsētas māju un Dzīvesziņas un arodu sētu, kā arī piedalīties izzinošās aktivitātēs, iepazīstot šīs vēsturiskās ielas vērtības.

No pulksten 11 līdz 15 varēs apmeklēt amatnieku tirdziņu, kur vietējie saimnieki un mājražotāji piedāvās gardus un lietderīgus darinājumus. Uz svētku skatuves uzstāsies vietējie deju un mūzikas kolektīvi – Jelgavas novada Mūzikas un mākslas skolas audzēkņi, Jelgavas Senioru biedrības kolektīvi, Uldis Timma, Erita Karlsone un citi.

Aktivitātes plānotas ne tikai uz galvenās svētku skatuves, bet visas Vecpilsētas ielas garumā, kur apmeklētājiem būs iespēja apskatīt Jelgavas Mākslas skolas audzēkņu darbu izstādi «Vasaras prakse 2023 Jelgavas Vecpilsētā». Izstādē būs skatāmi darbi, kas šeit tapuši vasaras sākumā. Savukārt pie Jelgavas Vecpilsētas mājas brīvdabas izstāde «Toreiz un tagad» ļaus ceļot pagātnē – aplūkot fotoattēlus ar Vecpilsētas ielas skatiem no 18.–19. gadsimta, kā arī pavisam nesen uzņemtus attēlus, ikviens varēs gūt priekšstatu par to, kā iela izskatījās agrāk, un salīdzināt, kā ēkas un ielas vaibsti mainījušies cauri laikiem.

Iepriekš piesakoties, pulksten 11 un 13 interesenti aicināti piedalīties bezmaksas ekskursijā gides Inas Jurģes pavadībā pa Vecpilsētas ielas kvartālu. Pieteikties var pa tālruni 63005407 vai e-pastu vecpilseta@jelgava.lv. Vecpilsētas ielas kvartālā, kurš beidzamos gados piedzīvojis būtiskas pārmaiņas, gide pastāstīs, kas Vecpilsētas ielas senajās mājās atradās kādreiz un kas ir šobrīd.

Tāpat svētku viesiem pieredzējušu meistaru uzraudzībā būs iespēja piedalīties dažādās radošās aktivitātēs, piemēram, medaļu izgatavošanā no mastikas, draudzības rokassprādzes veidošanā.

Dzīvesziņas un arodu sētas pagalmā ikviens varēs iepazīt senos amatus un iemēģināt senās amatu prasmes – kalēja meistarstiķi, grozu pīšanu no skaliem, māla trauku izgatavošanu izvilkšanas tehnikā, aušanu. Tāpat būs iespēja manteļskurstenī krāsot dziju ar augu krāsām. Dzīvesziņas un arodu sētā restaurācijas darbu laikā atjaunotais manteļskurstenis ir līdz šim vienīgais tāds zināmais atjaunotais Jelgavā.

Lai radītu īpašu noskaņu, pasākuma dalībnieki tiks aicināti izdaiļot Dzīvesziņas un arodu sētas seno ozolu, kurš šajā dienā pārtaps par vēlmju koku. Apmeklētāji varēs pīt bizes no dzijas, kuras, labo domu un vēlēšanos pavadītas, tiks piestiprinātas pie ozola.

Savukārt pulksten 21 kafejnīcā «Brokastnīca» būs iespēja skatīties brīvdabas kino. Ieejas maksa – 4 eiro.

Jelgavas Vecpilsētas ielas kvartāls ir vecākā pilsētas apbūves daļa ar koka ēkām, kas netika iznīcinātas Otrā pasaules kara laikā. Apbūves rajons veidojies laikā no 18. līdz 19. gadsimtam. Šī ir īstā vieta senās pilsētas gaisotnes baudīšanai un pastaigām. Tur atrodas atjaunotā Jelgavas Vecpilsētas māja, un ekspozīcijā apmeklētāji var gūt priekšstatu par Jelgavas zudušo koka arhitektūru, pašas ēkas atjaunošanu un mājas senajiem iemītniekiem, kā arī Dzīvesziņas un arodu sēta, kas atjaunota ar mērķi gan popularizēt senās amatu prasmes, gan atbilstoši latviskajām tradīcijām rosināt vietējos iedzīvotājus iesaistīties dažādos latviskos pasākumos. Līdzās Dzīvesziņas un arodu sētai atrodas Dobeles vārti, kas simboliski iezīmē vietu, kur 17. gadsimtā atradās vieni no pilsētas vēsturiskajiem vārtiem. Seno Mītavu apjoza augsts valnis, tāpēc iekļūt pilsētā varēja tikai pa īpaši izveidotiem vārtiem, kopumā pilsētā bijuši astoņi šādi vārti. Mūsdienās iespējams aplūkot trīs vārtu simboliskas piemiņas zīmes – Dobeles, Ezera un Mazo vārtu. No Dobeles vārtiem pa zemi aizvijas nagliņu ceļš, kas simboliski iezīmē senās pilsētas aizsargvaļņa novietojumu. Ielās iekaltais nagliņu ceļš ved no Dobeles un Vecpilsētas ielas krustojuma līdz Uzvaras un Ausekļa ielas krustojumam, kur atrodas Ezera vārtu piemiņas zīme. Visas 800 iekaltās nagliņas tika darinātas pie vietējā kalēja Jelgavā.

Svētku laikā satiksmei slēgta Vecpilsētas iela.

Pasākuma laikā tiks fotografēts un filmēts ar mērķi informēt sabiedrību par aktivitātes norisi, kā arī arhīva uzkrāšanas, dokumentēšanas, saglabāšanas vajadzībām un publicitātes materiālu veidošanai. Sīkāka informācija par personas datu apstrādi Jelgavas pašvaldībā ir pieejama ŠEIT.