«Neatkarīgā Rīta Avīze» publicējusi neglaimojošu rakstu par «Humana Latvia» veikaliem, ko vēlāk pārpublicējuši arī citi mediji. Proti, Latvijas «Humana» lietoto apģērbu veikalos tirgojot humpalas, kas patiesībā domātas kā palīdzība Āfrikas trūcīgajiem cilvēkiem. Lietoto apģērbu veikalu «Humana» Jelgavā vadītājas šo faktu portālam www.jelgavasvestnesis.lv noliedz un uzsver, ka tās ir «tīrākās muļķības».
Ritma Gaidamoviča
«Neatkarīgā Rīta Avīze» raksta: «Anglijā un Vācijā daudzviet pie veikaliem un namu pagalmos uzstādīti organizācijas konteineri nevajadzīgu drēbju savākšanai. Cilvēki met tajos labas drēbes pārliecībā, ka tās tālāk nokļūst Āfrikā un tur darbojas kā tautsaimniecības dzinulis, proti, vietējie var ar tām tirgoties. Taču patiesībā šīs drēbes nonāk Latvijā, kur tiek tirgotas 26 veikalos, un arī citās trūcīgās Eiropas valstīs.»
Veikala «Humana», kas atrodas Katoļu ielā, vadītāja Karina telefonsarunā, komentējot izskanējuši informāciju, sacīja: «Es domāju, ka tā nav taisnība. Es šeit nestrādāju pārāk ilgi. Varbūt kādam nepatīk mūsu veikali, tāpēc izdomājis šādu nomelnojošu rakstu.» Otra «Humana» veikala Lielajā ielā vadītāja Linda saka: «Kaut ko tādu dzirdu pirmo reizi. Nu, īstenībā tās ir muļķības, bet konkrētākas ziņas varat jautāt mūsu administratīvajai direktorei.» Veikala vadītāja arī laipni padalījās ar administratīvās direktores tālruņa numuru un atzina, ka par šo rakstu viņiem pašiem ir pirmā dzirdēšana, un steidzās to izlasīt.
SIA «Humana Latvia» administratīvā direktore Ilze Juršāne-Piņķe telefonsarunā uzsvēra, ka mediju telpā izskanējusī informācija neatbilst patiesībai. «Šajā rakstā minēti daudzi nomelnojoši projekti, ar kuriem mums nav ne mazākā sakara. SIA «Humana Latvia» strādā tāpat kā jebkurš cits mazumtirgotājs. Neviens mums neko par brīvu nedod, un mēs drēbes iepērkam no lielās bāzes. Šajā gadījumā mēs iepērkam drēbes no liela šķirošanas centra Lietuvā, kam ir vairāki piegādātāji no dažādām valstīm. Mēs nopērkam drēbes un tālāk šeit Latvijā tirgojam,» stāsta direktore. Taču viņa uzver, ka nevar sniegt komentārus par darbībām Lietuvas apģērbu šķirošanas centrā. «Jūs varat atbraukt pie mums – parādīsim pavadzīmes, kas apliecina, ka visas drēbes ir nopirktas un mēs neko neesam saņēmuši no kaut kā bez maksas. Es šeit varu tikai piebilst, ka paši nodarbojamies ar labdarību – apģērbus, ko Jelgavas veikalos neiztirgojam, bez atlīdzības nogādājam radošo domu un darbu centrā «Svētelis», kas to izdala cilvēkiem, kuriem nepieciešama palīdzība,» tā I.Juršāne-Piņķe.
Portāls www.jelgavasvestnesis.lv aptaujāja arī veikala klientus, lai noskaidrotu, ko viņi domā par izskanējušo faktu. Uzrunātie pircēji atzina, ka viņiem nav ne jausmas, no kurienes tiek vestas veikalā nopērkamās drēbes, un patiesībā viņiem tas nemaz īsti neinteresē, jo galvenais – viņi priecājas par iespēju labas kvalitātes drēbes iegādāties par saprātīgām cenām. «Es nesen biju Anglijā un redzēju konteinerus ar «Humana» simboliku, taču nezināju, kam tie domāti. Protams, ja tā ir taisnība, tas nav forši, ka uzņēmēji tā rīkojas, taču, no otras puses, veikals piedāvā iespēju iegādāties labas preces par saprātīgām cenām, un šīs dienas ekonomiskajā situācijā cilvēki par to tikai priecājas. Tiesa, man šķiet, ka Jelgavā šobrīd jau ir par daudz lietoto apģērbu veikalu. Citās pilsētās tas nav tik izteikti, bet pie mums – uz katra stūra,» tā pircēja Daiga, spriežot: ja tā ir taisnība, tad lai ar to cīnās tiesībsargājošās iestādes. «Likvidēs šo veikalu, cilvēki ies citā. Tādu netrūkst,» tā viņa. «Nav jau forši, ja mantas, ko cilvēki ziedo nabadzīgajiem pavisam citā kontinentā, nonāk mūsu veikalos un ar to pelna naudu. Tiesa, par kaut ko tādu dzirdu pirmo reizi. Vai tas mainīs manu attieksmi? Nu, ja izrādīsies taisnība, iespējams, ka jā. Nenākšu vairs uz šo veikalu,» tā māmiņa Ilze, piebilstot, ka salīdzinoši bieži «Humana» veikalos ienāk, lai nopirktu apģērbu bērniem, jo tas te esot ļoti kvalitatīvs un par pieņemamām cenām.
Pensionāre Eleonora zina teikt, ka drēbes veikalā tiek savestas no dažādām Eiropas valstīm. «Bagātākie cilvēki, kuriem tās vairs nepatīk vai kļuvušas par mazu, atsūta tās mums. Es neiedziļinos, no kurienes veikalā tās drēbes atvestas. Pati esmu apmierināta un no cilvēkiem esmu dzirdējusi, ka viņi ir apmierināti ar iespēju par santīmiem nopirkt apģērbu. Lai paši tiek galā, uz mani tas neattiecas,» tā pensionāre.
Foto: Ivars Veiliņš