«Acīmredzot ir nepieciešamas radikālas metodes, lai parādniekiem liktu sasparoties, – tikai tā iespējams situāciju mainīt. To apliecina arī mūsu uzņēmuma pieredze – pēc ūdens atslēgšanas mājai Māras ielā 1 saistības beidzot sākuši pildīt ne tikai apsaimniekotāji, bet arī individuālo māju īpašnieki,» saka SIA «Jelgavas ūdens» tehniskais direktors Viktors Juhna, akcentējot, ka tagad lielāka uzmanība tiks pievērsta tiem, kuri ūdeni patērē nelegāli.
Sintija Čepanone
Viņš atzīst, ka parādu atmaksas jomā sākusies tāda kā atmoda – vienošanās par parāda atmaksu noslēgta ne tikai ar tiem uzņēmumiem, kuru apsaimniekotajos namos draudēja tūlītēja ūdens atslēgšana, bet arī ar citiem parādniekiem. Turklāt izdevies panākt, ka saistības arī tiek pildītas. «Pēdējo nepilnu divu mēnešu laikā vienošanās par parāda atmaksu papildus noslēgta ar vēl četrām juridiskām personām. Vidējā summa, ko par nodrošināto pakalpojumu «Jelgavas ūdenim» katra bija parādā, ir apmēram 4000 lati,» situāciju atklāj V.Juhna, piebilstot, ka šajos gadījumos lielākoties paši apsaimniekotāji nākuši ar iniciatīvu problēmu risināt.
Līdzīga situācija ir arī ar privāto māju īpašniekiem. «Protams, tā saukto mazo ūdens patērētāju parāda apjoms nav salīdzināms ar to, kāds mums jāatgūst no daudzdzīvokļu namu apsaimniekotājiem, tomēr ir gandarījums, ka iedzīvotāji šo problēmu sāk risināt jau laicīgi. Proti, pēc tam, kad bijām spiesti atslēgt ūdeni mājai Māras ielā, par nemaksāšanas sekām sāka aizdomāties arī privāto māju īpašnieki, un kopš 1. jūlija noslēgtas kopumā astoņas šādas vienošanās. Vidējā viena parāda summa – 180 lati. Mēs jau iepriekš sistemātiski strādājām ar parādniekiem, aicinot viņus risināt šo jautājumu, taču tikai reāls ūdens atslēgšanas gadījums viņiem pašiem lika aizdomāties par sekām,» atzīst tehniskais direktors. Viņš norāda, ka pašreizējā situācija nākotnē ļauj raudzīties cerīgāk – apmēram 10 procenti no individuālajiem patērētājiem «Jelgavas ūdenim» ir parādā summu, kas tikai nedaudz pārsniedz 50 latus, savukārt ap 12 procentiem patērētāju iekavējuši maksājumus ilgāk par trim mēnešiem. V.Juhna šo jautājumu aicina risināt jau laicīgi, lai parāda summa nekļūtu vēl lielāka.
«Ikdienas apsekošanu gaitā nākas fiksēt arī nelegālos pieslēgumus ūdensvadam, un šomēnes šim jautājumam sāksim pievērst īpašu uzmanību. Septembra vidū iecerēts sākt ūdensvadu skalošanu, tā posmu pa posmam paralēli veiksim arī revīziju, fiksējot nelegālos pieslēgumus,» skaidro V.Juhna, atgādinot, ka, atklājot šādu pārkāpumu, tiek piemērotas sankcijas.
Foto: Ivars Veiliņš