Šodien, 7. oktobrī, Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) aulā notika tautas sapulce «Par cienīgu darbu, cienīgu algu – sociālie partneri pret krīzi», ko rīkoja Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) un Jelgavas Arodbiedrību centrs. Tiesa gan – īpašu atsaucību šis pasākums neguva – tautas sapulci apmeklēja vien daži desmiti cilvēki.
Sintija Čepanone
Tautas sapulce «Par cienīgu darbu, cienīgu algu – sociālie partneri pret krīzi» Jelgavā notika akcijas «Pasaules diena par cienīgu darbu» laikā. Tās galvenais mērķis – informēt par situāciju Jelgavā sociālajā, nodarbinātības un izglītības jomā, par plāniem situācijas uzlabošanai un Jelgavas pilsētas domes piedāvātajiem pasākumiem pastāvošo problēmu risināšanai.
Kā uzrunā norādīja LBAS priekšsēdētājs Pēteris Krīgers, diemžēl pašlaik valdība, kam vajadzētu ieklausīties tautā, ir kurla un akla, savukārt iedzīvotāji jūtas apjukuši un neziņā par to, kas notiek valstī, par savu darbu, algu. «Kas ir cienīgs darbs? Tas ir darbs, ko es daru ar prieku, par kuru lepojos un saņemu savām zināšanām un prasmēm adekvātu samaksu. Vai skolotāja, ārsta, pārdevējas darbs ir cienīgs darbs?» tā P.Krīgeris, akcentējot, ka tikai tauta būs atbildīga par to, kas šobrīd notiek valstī, un maksās Starptautiskā Valūtas fonda aizdevumu, jo ne valdība, ne Starptautiskais Valūtas fonds par to atbildību negrasās uzņemties. Viņš tautu aicina kļūt uzstājīgākai, aktīvākai, citādi valstī nekas nemainīsies. «Diemžēl lielākā daļa sabiedrības ir vienaldzīga pret notiekošo, mēs noklusējam savu viedokli, aizmirstam par solidaritāti, paust savu attieksmi streikos neesam gatavi,» situāciju raksturoja P.Krīgers.
Arī Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš jelgavniekus mudināja būt vienotiem arī šajā laikā un akcentēja, ka pilsēta ir uzņēmusies pildīt virkni papildu funkcijas līdztekus valsts noteiktajām, lai jelgavnieki savā pilsētā justos labi. Tiesa gan – būtiskais budžeta samazinājums liek vēlreiz izvērtēt prioritātes. «Mums vienmēr svarīgākais bijis pilsētas attīstība, tieši tādēļ arī budžets sabalansēts tā, lai mēs saglabātu iesākto projektu virzību un strādātu uz jauniem projektiem, jo pašlaik diemžēl vienīgā nauda, kas ieplūst, ir Eiropas Savienības fondu finansējums. Jāteic gan, ka birokrātijas dēļ arī šī joma ir apdraudēta, jo pašvaldībām trūkst līdzekļu, ko novirzīt līdzfinansējumam,» problēmas ieskicēja A.Rāviņš. Taču viņš uzsvēra, ka līdz šim pašvaldībai izdevies tālredzīgi saimniekot, lielākus līdzekļus paredzot arī sociālajai jomai. «Jāteic, ka pašlaik sociālais budžets praktiski ir izsmelts, tieši tādēļ oktobra beigās domei būs jālemj par budžeta grozījumiem, lai arī turpmāk cilvēkiem spētu nodrošināt sociālo palīdzību,» tā A.Rāviņš, akcentējot arī, ka būtisks atspaids Jelgavas iedzīvotājiem būs arī par apmēram 32 procentiem samazinātais siltuma tarifs šajā apkures sezonā, ko izdevies panākt, jau savlaicīgi investējot šajā jomā. «Citās pilsētās apkures tarifs sarucis tikai uz gāzes cenas samazinājuma rēķina, kas ir vidēji 27 procenti, taču mūsu pilsētā šis procents ir lielāks, jo savlaicīgi investēts siltumapgādes uzņēmuma modernizācijā,» tā mērs.
Tautas sapulcē klātesošos uzrunāja arī Zemgales Plānošanas reģiona izpilddirektors R.Vītoliņš, Nodarbinātības valsts aģentūras Jelgavas nodaļas vadītāja vietniece Irēna Vilciņa, kas klāstīja par pašreizējo situāciju, tendencēm un iespējām darba tirgū, Jelgavas reģionālā Pieaugušo izglītības centra direktore Sarmīte Vīksna norādīja uz izglītības atbalstu gan strādājošajiem, gan darba meklētājiem. Savu redzējumu atklāja arī citu jomu pārstāvji.
LLU rektors Juris Skujāns, runājot par cienīgu darbu un cienīgu algu, norādīja uz faktu, ka LLU budžets jau samazināts par 49 procentiem, savukārt pašlaik jau kļuvis zināms, ka nākamgad tas tiks samazināts vēl par 31 procentu. «Ja tā turpināsies, augstskolās vairs nebūs kas strādā, jo cilvēki neizvēlēsies studēt doktorantūrā, kļūt par profesoriem, jo šeit atalgojums salīdzinājumā ar ārvalstu augstskolām nav cienīgs,» tā J.Skujāns.
Foto: Ivars Veiliņš