«Šī izstāde unikāla ar to, ka tikai 30 procenti no visiem eksponātiem ir universitātes muzeja krājumi, pārējos mums sagādājušas fakultātes un privātpersonas – universitātes absolventi. Te var redzēt nevis diplomu un diplomdarbu daudzumu, bet gan to, kā tie laika gaitā mainījušies. Caur šiem diplomiem, darbiem un izlaidumu fotogrāfijām var gūt ieskatu universitātes vēsturē. Īpaši jāpiemin, ka te apskatāms arī tagadējā Zemkopības ministra Jāņa Dūklava diplomdarbs,» stāsta Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) muzeja vadītāja Ginta Linīte.
Ritma Gaidamoviča
Šodien, uzsākot LLU 70 gadu jubilejas svinības, kas universitātē turpināsies līdz mēneša beigām, Jelgavas pils Sudraba zālē apmeklētājiem durvis vērusi izstāde «Augstskolas diplomi un diplomdarbi». Tajā apskatāmi dažādos laikos izstrādāti bakalaura darbi, 70 gadu gaitā izsniegtie diplomi, fakultāšu karogi, kā arī bildes no svinīgākajiem mirkļiem – izlaidumiem. Līdz ar izstādes atklāšanu varam teikt, ka universitātes lielās svinības sākušās un tās jau šodien turpinās ar studentu oratoru konkursu ar visai līdzīgu tēmu «Latvijas Lauksaimniecības universitāte bija, ir un būs!».
Muzeja direktore G.Linīte atzīst, ka šī izstāde tik tiešām esot unikāla un to aicināts apskatīt ikviens, kurš vēlas ieskatīties universitātes vēsturē. «Īpaša tā ir ar to, ka ne tikai muzejs ir strādājis pie tās veidošanas un šeit eksponējis to, kas mums ir, bet pieslēgušās arī visas fakultātes un privātpersonas. Tikai trešā daļa no visa šeit redzamā ir mūsu īpašums, pārējo sagādājušas fakultātes un mūsu augstskolas beidzēji. Pēc izstādes visi šie eksponāti tiks nodoti to īpašniekiem, un nezinu, vai mums kādu reizi vispār izdosies tik daudz vēl vienkopus savākt. Iedomājieties, vecākais diploms mums ir no 1924. gada – 1. šķiras agronoma grāds. Vienkopus skatāmi Latvijas Universitātes Lauksaimniecības fakultātes laika darbi un diplomi, Jelgavas Lauksaimniecības akadēmijas, Latvijas Lauksaimniecības akadēmijas un LLU darbi. Vecākais diplomdarbs ir no 1928. gada un to aizstāvējis Jānis Gailis Mežkopības katedrā par tēmu «Egļu ekscentriciāte»,» stāsta G.Linīte. Jāpiebilst, ka te interesentiem apskatāms arī tagadējā Zemkopības ministra Jāņa Dūklava diplomdarbs «Dobeles rajona kolhozu mežu patreizējā stāvokļa raksturojums un to izmantošanas perspektīvas», taču nav zināms, kādu atzīmi viņš par to nopelnījis.
Viņa arī atklāj, ka ar vēstures meklēšanu vieglāk, protams, gājis jaunākajām universitātes fakultātēm – Informāciju tehnoloģiju un Sociālo zinātņu, jo tām nav tik liela tradīciju bagāža, taču apbrīnojamas esot tās fakultātes, kurās ir cilvēki, kuri parūpējušies, lai viņiem būtu sava vēsture.
Universitātes rektors Juris Skujāns atklāšanas uzrunā izteica minējumu, ka nākamajā izstādē noteikti vajadzētu parādīt, kā top šis diplomdarbs no projekta līdz gatavam rezultātam, lai skatītāji redzētu kādu darbu studenti iegulda šajā procesā. «Manuprāt, te ir pietiekoši plašā pārstāvniecība, lai rastos kopskats par visām mūsu deviņām fakultātēm šo gadu laikā. Tā teikt ir septiņdesmit gadu dvesma,» tā J.Skujāns.
Minēto izstādi pils Sudraba zālē aicināts apmeklēt ikviens. Tā atvērta katru darba dienu no pulksten 10 līdz 13, pārējā darbdienas laikā interesēties LLU muzejā. Ieeja bez maksas.
LLU 70 gadus svinības tikai ar šo izstādi sākās. Jau šodien tās turpinās ar studentu oratoru konkursu «Latvijas Lauksaimniecības universitāte bija, ir un būs!», kurā desmit universitātes studenti parādīs publiskās uzstāšanās prasmes un sacentīsies stāstījumā par augstskolas vēsturi. Nākamais pasākums gaidāms 27. oktobrī pulksten 12 – fotokonkursa izstādes atklāšana.
Foto: Ivars Veiliņš