Šovakar Jelgavas Sabiedrības integrācijas pārvaldes telpās pulcējās jelgavnieki, kuru darba gaitas bijušas saistītas ar dzelzceļu, lai pieminētu kādreizējo Jelgavas dzelzceļa nodaļas priekšnieku Alekseju Carjkovu. Viņam šomēnes apritētu 100 gadu.
1950. gadā viņš sāka strādāt Jelgavā, un viņa vadībā tika atjaunota karā nopostītā pilsēta – dzelzceļnieki būvēja ne tikai sliežu ceļus un dzelzceļa infrastruktūru, bet arī dzīvojamās mājas, bērnudārzus, klubu, ielas un citus objektus. Kā uzsvēra klātesošie, ir būtiski atcerēties un pieminēt cilvēkus, kuri tik daudz devuši pilsētas attīstībā, jo jaunāki cilvēki Jelgavā ieradušies pie visa gatava un nespēj novērtēt ieguldīto un paveikto.
A.Carjkova znots Anatolijs Konstantinovs iepazīstināja ar viņa biogrāfiju. A.Carjkovs dzimis 1918. gada jūlijā Krievijā izglītotā ģimenē. Neskatoties uz sarežģītiem apstākļiem, viņš mācījās un pabeidza Maskavas institūta Transporta fakultāti – diplomu ieguva 1942. gadā. Vēlāk viņš iesaistījās karā, tika ievainots plecā un tika demobilizēts. 1946. gadā viņš atbrauca uz Latviju – tika norīkots darbā Liepājā, bet vēlāk A.Carjkovu pārcēla uz Jelgavas nodaļu. Te viņš ar sievu un meitu nodzīvoja visu atlikušo dzīvi. A.Carjkovs mira 88 gadu vecumā.
«Mēs kopā nostrādājām visu manu darba mūžu,» atmiņās par bijušo priekšnieku stāsta Dmitrijs Zjatkovs, piebilstot, ka gribētu izcelt A.Carjkova cilvēciskās īpašības: viņš bijis gaiša personība, vienkāršs un nav bijis iedomīgs, kaut strādājis vadošā amatā, nekad nav pacēlis balsi vai apvainojis padotos, vienmēr uzklausījis citus, un viņam piemitusi laba humora izjūta. «Atceros, reiz Jelgavā tika meklēts darbinieks vadošā amatā, un atbrauca kandidāts no Krievijas. Vīrietis ap gadiem 50. Sāka stāstīt, kādus institūtus pabeidzis, bet Aleksejs pajautāja: «Vai tad pirmajā skolā jums neko neiemācīja?» Vēl atceros gadījumu, kad viņš izjokoja savu šoferi, iedodot skaitļu virkni un liekot pārbaudīt, vai loterijas biļete ar šādu numuru nav ko laimējusi. To esot iegādājusies viņa sieva. Šoferis dienas beigās atgriezās un paziņoja, ka laimēts motocikls ar blakusvāģi. Bet tā nevarēja būt, jo tas nebija loterijas biļetes numurs – tā bija izjokošana,» atceras D.Zjatkovs. Atmiņās par bijušo priekšnieku un kolēģi dalījās arī citi pasākuma apmeklētāji, pastāstot to, kas visspilgtāk palicis atmiņā. Pasākumu papildināja Jelgavas krievu biedrības «Istok» ansamblis «Slovjanočka», kura izpildītājām dziesmām daudzi dziedāja līdz.
Pasākumā piedalījās arī A.Carjkova mazdēls Aleksejs Konstantinovs un mazmazdēls Antons Konstantinovs. «Mēs, Jelgavas dzelzceļnieki, nemaz tik bieži netiekamies, bet tas ir svarīgi – sanākt kopā, dalīties atmiņās par laiku un lietām, kas mūs saista,» norāda A.Carjkova znots, piebilstot, ka augusta pirmajā svētdienā Latvijā tiek atzīmēta Dzelzceļnieku diena.
Alekseja Carjkova tuvinieki vērsās Sabiedrības integrācijas pārvaldē ar lūgumu rast iespēju sarīkot šo piemiņas pasākumu, un pārvalde nodrošināja telpas. «Jelgavas sabiedrības saliedēšana ir galvenais mūsu uzdevums, tāpēc cenšamies gan mazākumtautību biedrībām, gan citām interesentu grupām rīkot gan pasākumus, gan palīdzēt īstenot viņu pašu idejas,» norāda Sabiedrības integrācijas pārvaldes vadītāja Ilga Antuža.
Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»