«Bads, aukstums, bailes, vardarbība, izmisums, spīts, cerība un cīņa par dzīvību un pašapziņu vieno visus 20. gadsimta traģisko vēstures notikumu bērnus,» citējot Vairu Vīķi-Freibergu, Svētbirzī, ievadot komunistiskā genocīda upuru piemiņai veltītu atceres pasākumu, klātesošos uzrunāja Jelgavas politiski represēto apvienības «Staburadze» vadītāja Valda Dzintare.
Noliekot ziedus pie piemiņas akmens, Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš aicināja ikvienu no mums neaizmirst savas tautas vēsturi. Piemiņas pasākumā muzicēja diriģentes Maijas Brankas vadītais koris.
Pēc atceres brīža Svētbirzī jelgavnieki devās uz Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeju, kur tika atklāta ceļojošā izstāde «Aizvestie (deportācijas no Baltijas valstīm)», kas izveidota ar mērķi godināt aizvadītā gadsimta četrdesmito gadu deportācijās izsūtīto cilvēku piemiņu un nodot vēsturisko atmiņu nākamajām paaudzēm. Muzeja direktores vietnieks zinātniskajā darbā Gints Putiķis skaidro, ka jauniešiem vēsturiskā apziņa vēl ir formēšanās procesā, tādēļ šī izstāde ir noderīgs informācijas avots. Izstāde muzejā būs apskatāma divas dienas, taču vēlāk tā ceļos pa Jelgavas mācību iestādēm, lai izglītotu skolēnus par būtiskākajiem Latvijas vēstures notikumiem 20. gadsimtā.
Izstādē fotogrāfijās un vēstures faktos atspoguļotas deportācijas cilvēces vēstures kontekstā, kā arī deportācijas Baltijas valstīs, Jelgavā un tās apriņķī. «Tika salauzts latviešu tautas mugurkauls, bet ne tauta pati,» tā izstādes būtību raksturo G.Putiķis.
Vēl šovakar ikviens aicināts uz komunistiskā genocīda upuru piemiņai veltīto koncertu Jelgavas Svētās Annas evaņģēliski luteriskajā baznīcā. Koncertā diriģenta Aigara Meri vadībā muzicēs Jelgavas kamerorķestris, soprāns Gunta Gelgote, pianists Mārtiņš Zilberts, Ivo Krūskops (sitaminstrumenti) un Jelgavas Mūzikas vidusskolas stīgu orķestris. Koncertu aicināts apmeklēt ikviens interesents, ieeja pasākumā – bez maksas.
Šogad aprit 75 gadi kopš 14. jūnija deportācijām.
Foto: Austris Auziņš