Noslēdzies metu konkurss par vēstures ekspozīciju un multimediju objektu mākslinieciskā koncepta izstrādi Jelgavas Trīsvienības baznīcas tornim. Izvērtējot visus trīs iesniegtos metus, žūrija par piemērotāko izraudzījās darbu ar devīzi «Zemgale. Jelgava. Vēsture», kura autori ir SIA «H2E», SIA «RIDemo» un SIA «Solavi». Jau drīzumā ar autoriem tiks uzsākta sarunu procedūra, bet pēc līguma parakstīšanas sāksies intensīvs darbs pie jauno vēstures ekspozīciju veidošanas un iekārtošanas.
Ilze Knusle-Jankevica Noslēdzies metu konkurss par vēstures ekspozīciju un multimediju objektu mākslinieciskā koncepta izstrādi Jelgavas Trīsvienības baznīcas tornim. Izvērtējot visus trīs iesniegtos metus, žūrija par piemērotāko izraudzījās darbu ar devīzi «Zemgale. Jelgava. Vēsture», kura autori ir SIA «H2E», SIA «RIDemo» un SIA «Solavi». Jau drīzumā ar autoriem tiks uzsākta sarunu procedūra, bet pēc līguma parakstīšanas sāksies intensīvs darbs pie jauno vēstures ekspozīciju veidošanas un iekārtošanas.
Ekspozīcijas sastāv no trīs daļām – vēsturiskā satura, kuru koordinēs Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja vadītāja Gita Grase, multimedijiem, kas ir pašvaldības Informācijas tehnoloģiju pārvaldes kompetencē, un mākslinieciskā noformējuma, ko veidos «H2E».
Uzņēmuma «H2E» pārstāve un viena no meta idejas autorēm Ingūna Elere stāsta, ka darba izstrādē ņemtas vērā konkursa nolikumā minētās ekspozīcijas tēmas, tāpēc ekspozīcijas dizaina valoda izvēlēta inteliģenta un klusināta. «Tā arī bija mūsu darba virsideja – par cilvēkiem un notikumiem, kas veidojuši pilsētas vēsturi, stāstīt inteliģenti un klusināti,» tā I.Elere. Viņa norāda, ka par tehnisko ekspozīcijas risinājumu gan šobrīd runāt ir pāragri, jo sarunu procedūras gaitā daudzas lietas var mainīties.
Torņa rekonstrukcijas projekta vadītāja Ilga Muižniece informē, ka trīs uzņēmumu izveidotā personu grupa bija iesniegusi piedāvājumu ar trīs izmaksu variantiem, un žūrija izvēlējās ekonomiskāko, ar kuru tālāk tiks strādāts sarunu procedūras gaitā. Muzeja direktore Gita Grase norāda, ka uzsvars tomēr tiks likts uz virtuālo pasniegšanas metodi, tāpēc, visticamāk, korekcijas skars vizuāli, ārpus multimedijiem, uztveramo ekspozīcijas daļu. «Ņēmām vērā arī to, ka pavisam netālu atrodas muzejs un interesenti oriģinālus var apskatīt tur,» piebilst G.Grase. Muzeja darbinieku pirmā tikšanās ar meta autoriem jau ir bijusi, un abas puses izteikušas savas domas, idejas un iebildumus. Par vienu lietu gan puses vienojušās – kvalitātei ciest nevajadzētu.
Atgādinām, ka vēstures ekspozīcija tiks izvietota trijos torņa stāvos. 3. stāvā paredzēts atspoguļot dažus zīmīgākos Jelgavas pilsētas vēstures notikumus un faktus, uzsverot Zemgali kā Latvijas valsts prezidentu «šūpuli», jo vairāki mūsu valsts prezidenti – Jānis Čakste, Gustavs Zemgals, Kārlis Ulmanis – nākuši tieši no Zemgales, arī Jelgavas. 4. stāva ekspozīcija atklās Svētās Trīsvienības baznīcas vēsturi. G.Grase stāsta, ka te interesenti varēs aplūkot arheoloģisko izrakumu gaitā iegūtās senlietas, kā nākamais apskates objekts 4. stāvā būs virtuālā laika karte, kas atainos pilsētas attīstību no aizvēstures līdz mūsdienām, un trīsdimensiju pastaiga pa Sv.Trīsvienības baznīcu. 5. stāva ekspozīcija iepazīstinās ar Zemgales tautas tērpa darināšanas un valkāšanas tradīcijām.
«Kad domājām par ekspozīciju tematiku, neaizmirsām to, ka tai jābūt interesantai ne tikai jelgavniekiem, bet arī Jelgavas un Ozolnieku novada iedzīvotājiem, turklāt jāsniedz iespaids arī par Zemgali kā reģionu, kura metropole ir Jelgava,» norāda G.Grase.
Torņa rekonstrukcija pamazām tuvojas noslēgumam. Laikraksts «Jelgavas Vēstnesis» jau rakstīja, ka ēkas fasāde ir atjaunota, ārējās komunikācijas izbūvētas, tornī uzstādīts pulkstenis un joprojām rit iekšdarbi, piešķirot telpām SIA «Arhitektoniskās izpētes grupa» interjera arhitekta Guntara Jansona redzējumu.
Jūnijā noslēgsies iepirkums par torņa teritorijas labiekārtošanu. Paredzēts sakārtot iebrauktuves, izveidot lielu auto stāvlaukumu un labiekārtot teritoriju, tostarp iekšpagalmu, kur atradīsies akmens – strūklaka. Jāatgādina, ka to veidos tēlnieks Jānis Aivars Karlovs. Viņa darbs izraudzīts, jo simbolizē Trīsvienību un lieliski iederēsies kopējā ainavā. «Darbs ir askētiski plastisks, sastāv no trīs daļām, un tajā ir iekodēta Trīsvienības ideja,» tā skulptūras metu iepriekš raksturoja pilsētas galvenais mākslinieks Georgs Svikulis.
Trīsvienības baznīcas tornis tiek atjaunots projekta «Reģiona nozīmes tūrisma un kultūrizglītības centra izveide Jelgavā» gaitā. Tas jāpabeidz līdz šā gada beigām, torni izveidojot par tūrisma objektu. Projekta kopējās plānotās izmaksas ir 1,8 miljoni latu, lielāko daļu finansē ERAF.