Valsts izglītības satura centrs (VISC) ir izvēlējies 22 izglītības iestādes, kuras iesaistīsies pilotprojektā «Sešgadīgo izglītojamo mācību programmas ieviešanas aprobācija», tostarp Jelgavas pirmsskolas izglītības iestāde «Sprīdītis». Tas nozīmē, ka jau rudenī viena «Sprīdīša» sešus gadus veco bērnu grupiņa mācības sāks jaunajā programmā ar mazliet citu mācību saturu, lai vēl labāk sagatavotos mācībām 1. klasē.
Ritma Gaidamoviča
Jelgavas Izglītības pārvaldes galvenā speciāliste pirmsskolas izglītības jomā Sarmīte Joma gan mierina, ka šo programmu nevajag saistīt uzreiz ar jau izskanējušo domu, ka 1. klasi bērni sāks sešu gadu vecumā. «Tas nav atkarīgs no tā, vai jaunā programma strādās labi. Šī ir izglītības programma, kas palīdzēs labāk un reizē vienotāk visā Latvijā sagatavoties mācībām skolā. Līdz šim katrā pašvaldībā bērnudārzniekus skolai sagatavoja mazliet citādāk, taču šī programma paredz sagatavot vienādi, nosakot vienādas vēlamās prasības. Var teikt, ka beidzot tiek konkrēti definēti vairāki uzdevumi, tādējādi veidojot lielāku saikni starp bērnudārzu un skolu,» stāsta S.Joma. Viņa skaidro, ka krasi sistēmā nekas nemainīsies, jo daudzas lietas jau šobrīd mūsu bērnudārzos tiek mācītas. «Pie tādām lielākām pārmaiņām var minēt to, ka jaunajā programmā būs noteikts, beidzot mācības bērnam jāprot lasīt vienkārši teikumi, piemēram, uzraksti, kā arī bērnam jāprot rakstīt vienkārši vārdi, īsi teikumi. Uz to jau mēs vienmēr esam gājuši, tikai tagad tas ir konkrētāk noteikts mērķis. Taču, protams, tas nenozīmē, ja bērns nemācēs lasīt vai rakstīt, viņš nevarēs tikt uz skolu,» skaidro S.Joma. «Sprīdītī» ir divas sešgadnieku grupiņas, no kurām pēc jaunās sistēmas mācīsies viena. «Sarunas ar vecākiem jau ir notikušas un viņu ziņā ir dod atbildi, vai izmēģinās jauno programmu. Nekas bez viņu piekrišanas nenotiks, taču es gribu piebilst, ka programmu veidojuši praktiķi un nav pamata baidīties,» stāsta S.Joma, kura piedalījusies arī satura izstrādē.
Darba grupa šobrīd ir izstrādājusi programmas paraugu un mācību saturu, bet jau no 9. līdz 13. augustam iesaistīto izglītības iestāžu pedagogi dosies uz 36 stundu mācībām, lai izzinātu jaunās sistēmas nianses. Šādas mācības paredzētas arī rudenī. Protams, notiks arī dažādas sanāksmes, kurās pārrunās uzlabojumus.
Programmas izmēģināšanai jeb aprobācijai pieteicās 35 izglītības iestādes no visas Latvijas. Ņemot vērā lielo skolu atsaucību, VISC pieņēma lēmumu, ka pilotprojektā tiks iesaistītas visas skolas, kuras vēlas to darīt. Ir izveidotas divas skolu grupas – izmēģinājumskolas un līdzdalības skolas.
Aģentūra LETA informē, ka aprobācijas darbu veiks 22 izmēģinājumskolas – 12 pirmsskolas izglītības iestādes un desmit skolas, kuras īsteno pirmsskolas izglītības programmas. Tās ir izvēlētas tā, lai veidotu Latvijas modeli – izglītības iestādes gan laukos, gan pilsētās, mazākumtautību izglītības iestādes, izglītības iestādes, kurās tiek integrēti bērni ar speciālām vajadzībām, un skolā mācās bērni, kas līdz piecu gadu vecumam nav apmeklējuši bērnudārzu.
Izmēģinājumskolu uzdevums būs veikt sešgadīgo bērnu visu mācību satura dokumentu projektu un mācību līdzekļu izmēģināšanu, lai iegūtu daudzveidīgus, ticamus un detalizētus datus, novērtētu minēto materiālu kvalitāti un izteiktu priekšlikumus to pilnveidei. Pilotprojektā kā projekta līdzdalības skolas ir apstiprinātas 13 izglītības iestādes, kuru uzdevums būs izmēģināt praksē konkrētas mācību metodes, nodarbību paraugus, mācību līdzekļus.
Pilotprojekts izmēģinājumskolās un līdzdalības skolās notiks no šā gada 1. septembra līdz 2011. gada 31. maijam.
Foto: Krišjānis Grantiņš