Šodien 15 Jelgavas pašvaldības policijas darbiniekiem sākās tālākizglītības kurss «Juridiskā psiholoģija policijas darbiniekiem». «Pamatlieta, ko policijas darbiniekiem mācīsim, ir kā rīkoties krīzes situācijā. Tas ir būtisks aspekts policista darbā, jo bieži nākas saskarties ar cilvēkiem krīzes situācijā – varbūt kāds ir cietis, pazudis vai gājis bojā, un policistam ir jāzina, kāda reakcija no šī cilvēka sagaidāma, kā rīkoties pašam, lai situāciju atrisinātu,» norāda iekšlietu struktūru pārstāvis, kursu lektors.
Ilze Knusle-Jankevica
Šodien 15 Jelgavas pašvaldības policijas darbiniekiem sākās tālākizglītības kurss «Juridiskā psiholoģija policijas darbiniekiem». «Pamatlieta, ko policijas darbiniekiem mācīsim, ir kā rīkoties krīzes situācijā. Tas ir būtisks aspekts policista darbā, jo bieži nākas saskarties ar cilvēkiem krīzes situācijā – varbūt kāds ir cietis, pazudis vai gājis bojā, un policistam ir jāzina, kāda reakcija no šī cilvēka sagaidāma, kā rīkoties pašam, lai situāciju atrisinātu,» norāda iekšlietu struktūru pārstāvis, kursu lektors. Kursu lektors stāsta, ka, strādājot iekšlietu struktūrās, ir svarīgi saprast, kādas krīzes situācijas ir iespējamas un kas notiek ar cilvēkiem – gan cietušajiem, gan viņu tuviniekiem, gan pašiem policijas darbiniekiem – krīzes situācijās. Tas nepieciešams, lai varētu atrisināt konfliktus un situācijas, nesaasinot tos vēl vairāk, jo, policists, ierodoties notikuma vietā, nezina visus apstākļus, kas noveduši pie šīs situācijas. «Arī risinot ģimenes skandālu, ir būtiski zināt, ko var gaidīt no abām pusēm, jo tā viņu dzīvē ir krīze, un rīcība var būt neadekvāta. Bet policijas darbiniekam jāspēj novērtēt situāciju un rīkoties tā, lai situāciju nesaasinātu vēl vairāk, bet lai puses nomierinātos,» tā lektors. Jāpiebilst, ka kursus pašvaldības policistiem vada specvienības «Omega» pārstāvji.
Jāpiebilst, ka policisti mācās Nodarbinātības valsts aģentūras īstenotās programmas par strādājošo tālākizglītību gaitā, un to līdzfinansē Eiropas Sociālais fonds. Kurss, kurš tika veidots, pamatojoties uz pašvaldības policijas pieprasījumu, ilgs 72 stundas, un tiks apskatītas arī tādas tēmas kā saskarsme ar agresīvu, krīzes stāvoklī nonākušu, bruņotu personu, policijas darbinieka emocionālā izdegšana, tās cēloņi un novēršana.
Pašvaldības policijas priekšnieks Viktors Vanags apstiprina, ka šīm mācībām ir praktiska nozīme policijas darbā. «Katrā struktūrvienībā ir apstiprināti plāni par rīcību ekstremālās situācijās. Ekstremālās situācijās lēmumi jāpieņem stresa apstākļos kā vadošiem, tā arī ierindas darbiniekiem, līdz ar to šāda veida mācības palīdz pilnveidot darba organizāciju, konstatējot rīcībā esošās nepilnības vai kļūdas un novēršot tās jau mācību laikā. Tā kā ekstremālās situācijās ir jāsadarbojas vairākām struktūrvienībām, vienota vadības līnija ir ļoti svarīga,» tā viņš.
Foto: Ivars Veiliņš