«Tas taču ir forši – nedēļu pastrādāt savas universitātes labā! Tā ir iespēja iepazīties ar kursa un studiju biedriem, pasniedzējiem, arī ar telpu izvietojumu, kas tik lielā universitātē kā šī nav mazsvarīgi. Nebūs tā, ka, 29. augustā uzsākot studijas, nesapratīsim, kur atrodamies un ko tagad darīt,» atzīst nu jau pilntiesīgi Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) 1. kursu studenti, kuri Jelgavā ieradušies uz nedēļu ilgu studiju sākšanas praksi.
Sintija Čepanone
Šodien mūsu pilsētā ieradušies apmēram 500 jauno studentu uz tradicionālo praksi pirms studiju sākšanas, lai sakārtotu studiju vidi jaunajam mācību gadam, tostarp mazgātu logus, grīdas, slaucītu putekļus. Galvenais prakses mērķis, kā skaidro LLU Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Sandra Grigorjeva, ir radīt cieņu pret augstskolas vidi, kurā students pavadīs vismaz četrus gadus, lai jaunieši apzinātos, cik daudz darba ikdienā nepieciešams ieguldīt universitātes darbiniekiem, lai fakultātes un augstskolas galvenā ēka būtu sakārtota visu studiju gadu.
«Pagaidām no sava kursa pazīstu tikai vienu cilvēku, taču, domāju, nedēļas laikā iepazīšos ar vairākiem. Turklāt šonedēļ un arī studiju laikā dzīvošu kopmītnēs, un šī ir laba iespēja iepazīties ar dzīvi, kas man sagaida,» saka Mārtiņš Straupmanis no Aizkraukles, kurš studēs LLU Ekonomikas fakultātē un kopā ar savu kursa biedri Gloriju Vataginu pilī mazgā logus. Savukārt topošā Ulla Mežule no Rīgas šīs nedēļas laikā cer izlemt, vai studiju laikā braukās uz mājām vai dzīvos tepat dienesta viesnīcā. «Mums šodien uzkopšanas darbi paredzēti 6. kopmītnēs, un tad arī sapratīšu, vai gribu dzīvot kojās. Manuprāt, ir forši, ka nedēļu pirms studijām varam pastrādāt visi kopā, tā iepazīstot cilvēkus, ar kuriem pavadīšu turpmākos četrus gadus. Tikko vēl nezināju nevienu, bet nu jau iepazinos ar Ievu – mēs kopā studēsim,» tā Ulla, un abas meitenes atzīst, ka no darba nebaidās, jo arī pirms vidusskolas abām nācies nedēļu pastrādāt skolas labā.
Kā informē LLU direktora vietnieks objektu ekspluatācijas jautājumos Indulis Stulpiņš, iespēju robežās jaunieši gan šajā nedēļā, gan otrajā prakses nedēļā, kas sāksies 22. augustā, tiks nodarbināti savu fakultāšu objektos. Piemēram, uz MPS «Vecauce» dosies jaunie Lauksaimniecības fakultātes studenti, bet Jelgavas pilī darbosies Sociālo zinātņu fakultātes studenti, ēdnīcā «Kurzeme» – Pārtikas tehnoloģijas fakultātes studenti. Arī darbos dienesta viesnīcās tiks norīkoti tur dzīvojošie konkrētās fakultātes studējošie. «No prakses var tikt atbrīvoti jaunieši, kuru vecākiem vai pašiem pieder zemnieku saimniecība un šajā laikā viņi ir nodarbināti ražas novākšanā. Jaunietim jāsaņem izziņa par prakses veikšanu šajā saimniecībā un jānogādā fakultātē,» atklāj I.Stulpiņš.
«Pagaidām zinu tikai to, ka braucu uz «Vecauci» un tur būšot jālasa kartupeļi un jādara citi līdzīgi darbi. Visu nedēļu dzīvosim kojās, un man liekas – būs interesanti, jo varēsim cits ar citu iepazīties,» spriež Baiba Lisikova no Tukuma, kura kopā ar vēl vairākiem jauniešiem ar autobusu devās uz MPS «Vecauce». Viņa LLU studēs dārzkopību.
«Ar pirmkursniekiem strādāju katru gadu, un, jāatzīst, viņi manā darbā ir liels atspaids. Šogad, visticamāk, to izjutīsim īpaši, jo tagad Metodiskais kabinets remonta dēļ izvietots pagaidu telpās, bet jau nākamajā nedēļā atkal pārcelsimies uz iepriekšējām telpām, kur pašlaik notiek remonts,» stāsta Metodiskā kabineta vadītāja Velta Gužāne, kura kopā ar trim meitenēm no Sociālo zinātņu fakultātes pirmajās dienās papildinās LLU visu fakultāšu un studiju programmu bakalaura darbu kartotēku. «Meitenēm šodien vajadzēs nokopēt visu bakalaura darbu titullapu, satura rādītāju un bibliogrāfiju. Principā var teikt, ka viņas strādās pašas savā labā un atvieglos darbu sev un citiem studentiem, jo Metodiskā kabineta materiāli studentiem ir brīvi pieejami,» tā Metodiskā kabineta vadītāja, norādot, ka nākamnedēļ sāksies pārvākšanās darbi.
S.Grigorjeva atgādina, ka ik gadu LLU iegulda vairākus miljonus latu īpašumu uzturēšanā, sakopšanā un Jelgavas pils restaurācijā, lai nodrošinātu studiju procesu. Jauno studentu ieguldītais darbs, kaut neliels, tomēr ir atbalsts augstskolas sakārtošanā.
Prakses laikā jauniešiem no tālākām Latvijas vietām ir iespēja dzīvot LLU dienesta viesnīcā bez maksas.
Foto: Ivars Veiliņš