Daudzi cilvēki nezina, ka, lai varētu lasīt Latvijā un trimdā izdotos periodiskos izdevumus, nav speciāli jādodas uz Rīgu. Krājumu digitalizācija paver iespējas piekļūt unikāliem un vērtīgiem materiāliem no jebkuras Latvijas vietas un citu pilsētu bibliotēkām. Autortiesību dēļ digitālais krājums sadalās divās daļās — no interneta ir pieejami darbi, kas ir izdoti pirms 70 gadiem un senāk, savukārt no visām publiskajām bibliotēkām, kā arī Latvijas Nacionālās bibliotēkas un Latvijas Akadēmiskās bibliotēkas pieejama pilnā periodikas kolekcija.
Ilze Egle, Latvijas Nacionālās bibliotēkas sabiedrisko attiecību vadītāja
Periodikas kolekcijas aptver piecus ideoloģiski dažādus laikmetus Latvijas vēsturē, tautā pazīstamus kā «cara laiku», «1. Latvijas Republikas laiku», «Ulmaņa laikus», «vācu laikus» un «krievu laikus». Vispirms tiek digitalizēti tie izdevumi, kas ir ļoti pieprasīti vai arī ir ļoti sliktā stāvoklī, īpaši vecie kultūrvēsturiskie krājumi. Daži laikraksti ir fiziski nolietoti, citiem cauri var redzēt apdruku no otras puses, un ne visas publikācijas var precīzi atpazīt automātiskā režīmā.
Jelgavas Zinātniskās bibliotēkas Informācijas nodaļas vadītāja Dagnija Avota uzsver, ka datu digitalizēšana ir unikāla un lieliska iespēja ikvienam piekļūt vērtīgai informācijai. Tāpat viņa atzīmē, ka liela daļa arhīva ir gājusi bojā, līdz ar to laikraksti ir vienīgā vieta, kur var meklēt informāciju par vēsturiskiem jautājumiem. Cilvēki, kas meklējot informāciju digitalizētajos krājumos, esot dažādi – gan skolnieki un studenti, gan arī vecāka gadu gājuma cilvēki. Ir pat bijuši gadījumi, kad no ārzemēm tiek sūtīti jautājumi par Jelgavas vēsturi un šajos gadījumos digitalizētie materiāli ir ļoti pateicīgi šādas informācijas meklēšanai.
Šobrīd Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) un Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) projekta «Digitālās bibliotēkas izveide – 2. kārta» ietvaros līdz 2012. gadam paredzēts ieskenēt un apstrādāt 3 500 000 grāmatu un laikrakstu lappušu, kas ir aptuveni 5 – 10 procenti no LNB krājuma. Šobrīd periodisko izdevumu kolekcijā ir pieejamas laikrakstu un žurnālu lapas no 41 izdevuma.
Latvijas Nacionālo digitālo bibliotēku LNB veido kopš 2006. gada, digitalizēšanas darbi notiek jau kopš 1999. gada. Jau digitalizētos resursus var apskatīt Latvijas Nacionālās bibliotēkas tīmekļa vietnes www.lnb.lv «E-bibliotēkā», kā arī augstāk minētajā periodisko izdevumu kolekcijā www.periodika.lv.