Jelgavas pašvaldībā pieņemti saistošie noteikumi, saskaņā ar kuriem 2012. gadā tiks aprēķināts nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) apmērs par pilsētas administratīvajā teritorijā esošajiem īpašumiem. NĪN aprēķina pašvaldības, par pamatu ņemot zemes, ēku un būvju kadastrālo vērtību, nekustamā īpašuma nodokļa likumā noteiktās nodokļa likmes un konkrētās pašvaldības pieņemtos saistošos noteikumus par NĪN atvieglojumiem. «Kadastra vērtību nosaka Valsts zemes dienests (VZD), un tā tiek aktualizēta katru gadu. Līdz ar to arī nodokļa apmērs var mainīties – gan pieaugt, gan samazināties – atkarībā no īpašuma kadastrālās vērtības,» skaidro pašvaldības Finanšu nodaļas vadītājas vietnieks Ingars Bušs.
Ilze Knusle-Jankevica
Pagājušā gada nogalē Saeima pieņēma grozījumus likumā par nekustamā īpašuma nodokli. Tie ne tikai paredz jaunus ar nodokli apliekamus objektus, bet arī paplašina pašvaldību tiesības un kompetenci jautājumos par NĪN objektiem un NĪN apmēra noteikšanu.
Jelgava paliek pie standarta Viens no jautājumiem, par ko nu jālemj pašvaldībai, ir NĪN pieauguma apmērs par zemi. «Kopš 2008. gada bija spēkā kārtība, ka ik gadu nodoklis nedrīkst pieaugt vairāk kā par 25 procentiem no iepriekšējā taksācijas gadā aprēķinātās nodokļa summas. Līdz šim Saeima, ik gadu grozot likumu par NĪN, šo nosacījumu pagarināja, bet, sākot ar 2012. gadu, par ierobežojuma noteikšanu jālemj pašvaldībām,» skaidro I.Bušs. Jelgavā šogad ir saglabāts pieauguma ierobežojums zemei līdz 25 procentiem no pagājušajā gadā aprēķinātā nodokļa apmēra. Savukārt, ja NĪN objekts ir jauns un par to iepriekšējā gadā nodoklis nav maksāts, ierobežojums netiek piemērots – šādā gadījumā nodoklis tiks aprēķināts 1,5 procentu apmērā no zemes kadastrālās vērtības. «Jelgava saglabāja standartu, pie kura cilvēki jau bija pieraduši. Būtībā Saeima šo ierobežojumu atcēla, un, ja pašvaldība savos saistošajos noteikumos to nenoteiktu, tad nodokļa apmēra pieaugums daļai īpašumu būtu nevis līdz 25 procentiem, bet varētu sasniegt arī 125 vai pat 200 procentus,» norāda Finanšu nodaļas vadītājas vietnieks.
Nodoklis tiek rēķināts, pamatojoties uz īpašuma kadastrālo vērtību, un tad tiek izvērtēts, vai jāpiemēro pieauguma ierobežojums, kas ne vienmēr sasniedz 25 procentus. Piemēram, ja pērn NĪN bijis 50 lati, tad šogad tas nedrīkstēs pārsniegt 62,50 latus. Ja, pamatojoties uz kadastrālās vērtības izmaiņām, nodokļa apmērs šogad ir mazāks par šo summu, ierobežojums nebūs jāpiemēro, bet, ja pārsniegs, tad maksimālā NĪN summa būs 62,50 lati.
Nodoklis – par visām garāžām Izmaiņas likumā «Par nekustamā īpašuma nodokli» nosaka, ka šogad ar NĪN tiks apliktas visas garāžas, kas atrodas atsevišķā ēkā. I.Bušs norāda, ka līdz ar to tiek novērsta netaisnība, jo līdz šim privātmāju īpašnieki, kuriem garāža iebūvēta mājā, par garāžu jau maksāja nodokli, jo tā tika ierēķināta kopējā mājas platībā, kamēr citi garāžu īpašnieki par atsevišķi uzbūvētu garāžu maksāja tikai nodokli par zemi zem tās. Saskaņā ar likumu nodoklis garāžām tiek aprēķināts, pamatojoties uz VZD noteikto kadastrālo vērtību un piemērojot mājokļu nodokļa likmi. Tā ir 0,2 procenti, ja kadastrālā vērtība ir līdz 40 000 latu; 0,4 procenti, ja kadastrālā vērtība ir no 40 līdz 75 tūkstošiem latu; 0,6 procenti, ja vērtība pārsniedz 75 000 latu. Finanšu nodaļas speciālists norāda, ka lielākajai daļai garāžu, varbūt ar retiem izņēmumiem, tiks piemērota 0,2 procentu likme ar nosacījumu, ja tā nav saimnieciskās darbības objekts (ja tā ir saimnieciskās darbības objekts, NĪN likme ir 1,5 procenti).
Speciālistu aprēķini liecina, ka, piemēram, par 16,5 kvadrātmetru lielu garāžu Elektrības ielā NĪN šogad par ēku būs 1,09 lati. Tāpat kā pagājušajā gadā būs jāmaksā arī nodoklis par zemi.
Palīgēkas šogad neapliks Grozījumi likumā arī paredz, ka dzīvojamo māju palīgēkas līdz 25 kvadrātmetriem ar NĪN netiks apliktas, bet jautājums par dzīvojamo māju palīgēkām virs 25 kvadrātmetriem tika nodots pašvaldību kompetencē. Jelgavas pašvaldība nolēma šogad NĪN vēl nepiemērot, lai dotu iedzīvotājiem gadu laika sakārtot savas saimniecības un salāgot reģistros rakstīto ar reālo situāciju. I.Bušs norāda, ka šajā NĪN objektu kategorijā ietilpst, piemēram, šķūņi, pagrabi, siltumnīcas, pirtis, nojumes.
Lēmums par to, vai 2013. gadā šīs palīgēkas tiks apliktas ar nodokli, pašvaldībai jāpieņem līdz 1. oktobrim.
No reģistra var dzēst bez maksas VZD komunikāciju projektu vadītājs Andris Sproģis informē, ka palīgēkas, kas dažādu iemeslu dēļ dabā vairs nepastāv, bet ir reģistrētas Kadastra reģistrā un par kurām tāpēc var tikt aprēķināts nekustamā īpašuma nodoklis, līdz 1. oktobrim ir iespējams dzēst no reģistra bez maksas. Lai pilnīgāk informētu nodokļu maksātājus par šo pakalpojumu, papildu informācija par šādu iespēju ēku īpašniekiem tiks nosūtīta kopā ar ikgadējo nekustamā īpašuma nodokļa paziņojumu.
Lai dzēstu palīgēku no Kadastra reģistra, īpašniekam būs jāsaņem pašvaldības atzinums, ka reģistrētā būve dabā nepastāv, un tas jāiesniedz VZD, kura darbinieki neesošo palīgēku no reģistra dzēsīs bez maksas. Interesenti bez maksas var arī pārliecināties, kādas būves ir reģistrētas īpašuma sastāvā. Tas izdarāms portālā www.latvija.lv, izmantojot pakalpojumu «Mani dati kadastrā», portālā www.kadastrs.lv, kā arī VZD Klientu apkalpošanas centros vai pašvaldībā.
Par nereģistrētiem stāvlaukumiem būs jāmaksā vairāk Šogad ar NĪN aplikti arī maksas stāvlaukumi – inženierbūves, kas kā tādi tiek izmantoti. Saistošajos noteikumos paredzēts pārejas laiks līdz 1. jūlijam – līdz tam šādas inženierbūves jāreģistrē kā NĪN objekts. «Ja tas netiks izdarīts, nodokļa apmērs tiks aprēķināts nevis no inženierbūves kadastrālās vērtības, bet no šīm būvēm piekritīgās zemes vērtības,» skaidro I.Bušs, piebilstot, ka parasti zeme ir dārgāka nekā šāda veida inženierbūves.
Disciplinēs graustu īpašniekus Likumā ir paredzēts, ka graustiem var piemērot NĪN trīs procentu apmērā no būvei piekritīgās zemes kadastra vērtības, bet pašvaldības pašas lēma, vai šogad grausti tiks vai netiks aplikti ar nodokli. Jelgavas pašvaldība, tāpat kā, piemēram, Rīga, nolēma graustus ar NĪN aplikt. Kā skaidro pašvaldības izpilddirektore Irēna Škutāne, tas ir instruments, kā sakārtot pilsētas vidi un tomēr likt īpašniekiem sekot līdzi īpašuma stāvoklim.
Noteikti atvieglojumu saņēmēji Pagājušajā nedēļā Jelgavas domes sēdē pieņemti saistošie noteikumi, kas paredz atvieglojumu piešķiršanas kārtību NĪN maksātājiem 2012. gadā. Šajos noteikumos definētas nodokļu maksātāju kategorijas, kas var saņemt atvieglojumus, to apmērs un nosacījumi, pie kādiem atvieglojumi var tikt piešķirti. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, uz atvieglojumiem varēs pretendēt biedrības, kas apsaimnieko pašvaldības nekustamo īpašumu, bet atvieglojumi vairs nepienāksies personām par nekustamo īpašumu (tā daļu), kam ir mainīts zemes lietošanas mērķis.
Nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumi tiek piešķirti uz nodokļa maksātāja motivēta iesnieguma pamata, kam pievienoti nepieciešamie dokumenti. Personai iesniegums par nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojuma piešķiršanu 2012. gadam jāiesniedz pašvaldībā līdz 30. decembrim.
Galvenās mērķgrupas, uz kurām attiecināmi saistošie noteikumi, ir nestrādājoši pensionāri, cilvēki ar invaliditāti, trūcīgas personas, uzņēmēji, kuri darbojas Jelgavas teritorijā un ir veikuši ieguldījumus koplietošanas objektos, nodrošina darba vietas. Šo noteikumu mērķis ir uzlabot sociāli neaizsargāto nodokļa maksātāju dzīves kvalitātes rādītājus un stiprināt atbalstu uzņēmējdarbībai. Saistošie noteikumi stāsies spēkā pēc publicēšanas laikrakstā «Latvijas Vēstnesis».
Ar pašvaldības saistošajiem noteikumiem par NĪN varēs iepazīties mājas lapā www.jelgava.lv.
NĪN ir atkarīgs no īpašuma kadastrālās vērtības
Valsts zemes dienests (VZD) īpašumu kadastrālo vērtību pārskata ik gadu – mainoties nekustamā īpašuma tirguscenām, mainās arī tās. Turklāt šogad izmaiņas var radīt arī pilnveidotais ēku kadastrālās vērtības aprēķins. «Līdz šim daudzdzīvokļu mājās viena vērtība par kvadrātmetru tika piemērota neatkarīgi no tā, vai tas ir dzīvoklis vai pagrabs, bet tagad, aprēķinot telpu kadastrālo vērtību, tiks ņemta vērā to izmantošana,» izmaiņas ieskicē VZD Nekustamā īpašuma vērtēšanas departamenta Vērtības uzturēšanas un aprēķina daļas novērtētāja Dace Riekstiņa.
No šī gada izmaiņas vērtības aprēķinā visvairāk ietekmēs dzīvokļu un privātmāju īpašniekus. VZD speciāliste skaidro, ka jaunais aprēķina modelis papildus līdz šim izvērtējamiem ēku datiem (ēkas tips, apjoms, fiziskais stāvoklis, apgrūtinājumi – vai ēkai ir kultūras pieminekļa statuss) savrupmājām paredz izvērtēt labiekārtojuma līmeni (elektrība un kanalizācija), kā arī samazināt kadastrālo vērtību, ja to sastāvā ietilpst ārtelpas (terase, nojume, balkons) un palīgtelpas (pagrabs, garāža, kūts, šķūnis). Savukārt daudzfunkcionālajās ēkās papildus izvērtēs telpu grupu izmantošanu – vai tās ir dzīvojamās, komerciālās, koplietošanas telpas, garāžas. «Dzīvoklim papildus izvērtē labiekārtojumu – vai ir kanalizācija un sanitārais mezgls –, pielieto samazinošu koeficientu ārtelpām un samazina vērtību dzīvokļiem, kas atrodas zemāk par 2. stāvu, jo nekustamā īpašuma tirgus informācija uzrāda, ka dzīvojamās telpas pirmajā stāvā un īpaši pagrabstāvā ir ar daudz zemāku vērtību. Tāpat kā iepriekš, kadastrālā vērtība dzīvokļiem, kas atrodas koka daudzdzīvokļu mājās, būs zemāka nekā dzīvokļiem mūra mājās,» skaidro D.Riekstiņa.
Joprojām svarīgi ir arī tas, kurā vērtību zonā īpašums atrodas. Šogad Jelgavā ir izdalītas desmit dzīvojamās apbūves vērtību zonas, un jaunas, labiekārtotas privātmājas iekštelpu vērtība svārstās no 160 līdz 180 latiem par kvadrātmetru, savukārt jauna, labiekārtota dzīvokļa iekštelpu vērtība Jelgavā svārstās no 140 līdz 200 latiem par kvadrātmetru atkarībā no tā, kurā vērtību zonā īpašums atrodas. Individuālajām garāžām – no 50 līdz 60 latiem par kvadrātmetru. Detalizētāka informācija pieejama VZD mājas lapā www.vzd.gov.lv un VZD datu publicēšanas portālā www.kadastrs.lv.
D.Riekstiņa apmeklētājus jautājumos par īpašuma kadastrālo vērtību pieņem Jelgavā, Akadēmijas ielā 19, mēneša pirmajā un trešajā otrdienā no pulksten 13 līdz 17 (iepriekš jāreģistrējas pie VZD Zemgales reģionālās nodaļas vecākās lietvedes Anitas Rekes personīgi vai pa tālruni 63012100).
Foto: Ivars Veiliņš