Administratīvā apgabaltiesa publiskojusi spriedumu lietā: veģetārais ieslodzītais pret Ieslodzījuma vietu pārvaldi (IeVP). Tā atzinusi, ka pirmās instances tiesas spriedums ir pareizs – tā atzina, ka pārvalde, nenodrošinot Jelgavas cietuma ieslodzītajam veģetāru uzturu, rīkojusies prettiesiski.
Ilze Knusle-Jankevica
Portālā www.tiesas.lv publicētajā Administratīvās apgabaltiesas spriedumā norādīts, ka IeVP argumenti, pārsūdzot 1. instances tiesas spriedumu, nav pamatoti. Pārvalde pieteikumā bija norādījusi, ka pirmās instances tiesa, izvērtējot vispārpieejamu informāciju par reliģijām, pareizi secināja, ka Krišnas kustībā nepastāv aizliegums lietot noteiktus pārtikas produktus, tāpēc veģetārisms nav saistāms ar ieslodzītā tiesībām uz ticības brīvību. Otrkārt, pārvalde uzskata, ka ieslodzītais sūdzas par pārāk daudziem pārtikas produktiem, kas tiek lietoti uzturā – Starptautiskās Krišnas apziņas biedrības Rīgas draudze norāda, ka uzturā nedrīkstot lietot vien gaļu, zivis un olas.
Liecinieks I.P. tiesai liecināja, ka arī ir vaišnavu pārstāvis, tāpat kā ieslodzītais. Viņš tiesai norādījis: «Ja persona atkāpsies no reliģiskajiem principiem, sankciju nebūs, bet personas garīgā izaugsme bremzēsies. Sīpols un ķiploks ir saistīts ar dēmoniskām būtnēm, tāpēc īsts vaišnavs tos nelieto uzturā. Sēnes uzturā nelieto, jo tām ir «neziņas daba», kas palielina cilvēka materiālās iekāres un samazina garīgās vēlmes. Melno un zaļo tēju vaišnavi nelieto uzturā, jo to sastāvā ir atkarību izraisošas vielas. Bezizejas situācijā vaišnavs drīzāk neēdīs, nekā ēdīs to, ko viņš uzturā nelieto.»
Spriežot pēc lietas materiāliem, laikā, kamēr risinājās tiesvedība, cietumā pieteicējam gatavs ēdiens, kādu viņš saskaņā ar savu reliģisko pārliecību var ēst, bet pēc laika tas pārtraukts. No 2012. gada 1. janvāra pieteicējs no cietuma administrācijas varot dabūt tikai rupjmaizi un baltmaizi.
Administratīvās apgabaltiesas spriedumu var pārsūdzēt.
Portāls www.jelgavasvestnesis.lv jau rakstīja, ka ieslodzītais O.S. izcieš septiņus gadus ilgu cietumsodu par narkotisko vielu piegādi. Pirmās instances tiesa uzdeva cietuma administrācijai nodrošināt ieslodzītajam veģetāru uzturu, bet IeVP spriedumu pārsūdzēja.
Jāpiebilst, ka ieslodzītie ar pārvaldi gatavi tiesāties par jebko, jo tas ir viņu izklaides veids un iespēja tikt pie naudas, pieprasot atlīdzību par morālo kaitējumu – šobrīd IeVP tiesvedībā ir vairāk nekā 600 prasību, ko tiesā cēluši ieslodzītie; vidēji gadā tiek iesniegtas ap 200 prasību.