«Es esmu kā tāds mazs puišelis un man interesē zēnu lietas – policijas tehnika, ieroči, suņi. Patiesībā man ir doma mācīties Valsts Policijas koledžā un pēc tam dienēt armijā,» atklāj Jelgavas 4. vidusskolas 7. klases skolniece Elizabete, kura izmantoja iespēju iepazīties ar policijas tehniku, aprīkojumu, profesiju un pienākumiem. Šāda iespēja šodien pie kultūras nama bija ikvienam interesentam, un to izmantoja kā mazi, tā lieli.
Ilze Knusle-Jankevica
Šodien Valsts Policija svin 96. jubileju. Lai pastāstītu un parādītu iedzīvotājiem savu darbu, pie kultūras nama jelgavniekiem bija iespēja apskatīt policijas transportu, iekāpt tajā, parunāt mikrofonā, ieslēgt sirēnas. Bija apskatāms arī viens no elektromobiļiem, ko nesen iegādājās Jelgavas pilsētas Pašvaldības policija. Tāpat bija ieradies policijas kinologs ar dienesta suni, kuri demonstrēja, kas sunim ir iemācīts, uz kādām komandām viņš reaģē. Vēl bija ieradušies visu bērnu draugi – policisti Bebrs Bruno un Runcis Rūdis. «Policista profesija mums ļoti interesē,» saka bērnudārza «Rotaļa» četrgadnieku audzinātāja Elita Upeniece. Viņa stāsta, ka grupā ar bērniem daudz tiek runāts par drošību, lai bērni būtu pilnvērtīgi satiksmes dalībnieki. «Mēs ar bērniem izdomājām, ka, lai būtu redzams tumšajā laikā, bērnam ir jāvelk veste uz apģērba. Tas rada vēlmi būt pamanītam, redzamam, nevis paļauties uz apģērbā iestrādātiem atstarojošiem elementiem,» stāsta audzinātāja, piebilstot, ka tāpat bērnudārzā uzmanība tiek vērsta uz to, lai bērni nebaidītos no policistiem.
Jelgavniekus saistīja arī policijas aprīkojums un ieroči – pistoles un citi šaujamieroči, rokudzelži, steki, aizsargvairogi, vestes, ķiveres, alkometrs, metāla detektors. Vairāki no uzrunātajiem zēniem apgalvoja, ka vēlētos kļūt par policistiem un ķert bandītus, tāpēc viņi izprašņāja policistus par viņu darbu – kā viņi strādā, ko dara. Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja Patruļdienesta rotas komandieris Andris Matuzelis stāsta, ka bruņuveste ir neatņemama policista formas sastāvdaļa, ja viņš strādā uz ielas. Tāpat policistam piešķir dienesta ieroci – Makārovu ar 16 patronām – un divas reizes mēnesī ir šaušanas nodarbības. «Ja jānovērš masu nekārtības, piemēram, kā 13. janvāra barikādes Rīgā, tērpjamies pilnā ekipējumā, bet Jelgavā tādu gadījumu laikam nav bijis,» norāda A.Matuzelis. Tāpat viņš paskaidro, ka policistiem ir divu veidu ķiveres – vieglākas un smagākas, kas ir ložu necaurlaidīgas. «Šādas necauršaujamas ķiveres pēdējo reizi izmantojām, kad pagājušā gada decembrī, laikā, kad Latvijā notika pāriešana uz eiro, vedām no Daugavpils uz Jelgavu eiro,» tā policists.
Jubilejas reizē, kā ierasts, notika arī svinīgais pasākums, kurā policijas darbinieki no iekšlietu ministrijas un Valsts Policijas saņēma pateicību par savu darbu. Par sadarbību paldies teica arī Lietuvas kolēģi, pašvaldības, baznīca. Sveicamo saraksts pieejams ŠEIT .
Latvijas Valsts Policija uzsāka darbu nepilnas trīs nedēļas pēc Latvijas Republikas proklamēšanas – 1918. gada 5. decembrī, pamatojoties uz Tautas padomes pieņemtajiem pagaidu noteikumiem «Par iekšējās kārtības organizēšanu». «Jaunizveidotās Valsts Policijas prefektiem un apriņķa priekšniekiem bija ļoti plašas pilnvaras. Policijas pamatuzdevumi bija sabiedriskās kārtības nodrošināšana, noziegumu izmeklēšana, robežapsardzība, kā arī iedzīvotāju uzskaite un reģistrācija. Lielu atbalstu policijas darbam sniedza arī aizsargu organizācija,» vēsturi ieskicē Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Diāna Lūkina.
1991. gada 4. jūnijā tika pieņemts likums «Par policiju», kas joprojām ir policijas darbības pamatā. Tas nosaka policijas jēdzienu, uzdevumus, darbības principus un vietu valsts pārvaldes un pašvaldības iestāžu sistēmā, policijas pienākumus, tiesības, struktūru, kompetenci, policijas darbinieka tiesisko aizsardzību, darbības garantijas, atbildību, finansēšanas, materiāltehniskās apgādes kārtību, kā arī policijas darbības uzraudzību un kontroli.
Foto: Krišjānis Grantiņš