3.5 °C, 4.6 m/s, 71 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaVID tīmekļvietnē ikvienam pieejams katra uzņēmuma nodokļu maksāšanas reitings
VID tīmekļvietnē ikvienam pieejams katra uzņēmuma nodokļu maksāšanas reitings
29/02/2024

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) tīmekļvietnē ikviens interesents var aplūkot katra Latvijas uzņēmuma nodokļu maksāšanas reitingu. Reitings ir VID veidots vērtējums par uzņēmuma nodokļu saistību izpildi, un tam ir informatīvs raksturs – reitings  atvieglo uzziņu par uzņēmuma situāciju viņa sadarbības partneriem, klientiem un citiem interesentiem.

VID ģenerāldirektore Baiba Šmite-Roķe: “Nodokļu maksātāju reitingu esam veidojuši, lai stiprinātu sabiedrības izpratni un pieprasījumu pēc godīgas uzņēmējdarbības, motivētu uzņēmējus strādāt godprātīgi un praktiski palīdzētu izprast, kā to izdarīt, kā arī lai pasargātu godprātīgus uzņēmumus no iesaistīšanās potenciāli riskantos darījumos. Šo ļoti praktiski izmantojamo rīku varējām izveidot, izmantojot VID datu analīzi un tehnoloģiju sniegtās iespējas. Šis ir sākums atvērtākai uzņēmēju un VID sadarbībai, ko tālāk varam pilnveidot un spēcināt.”

Uzņēmuma nodokļu maksāšanas reitingu, kas izteikts ar burtu, iespējams aplūkot VID tīmekļvietnē, publiskojamo datu bāzē ŠEIT, ierakstot uzņēmuma nosaukumu un reģistrācijas numuru.

Savukārt pašam uzņēmumam jau kopš 2023. gada nogales reitings un detalizēti kritēriji, kas to veido, ir pieejama savā elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) profilā. Reitinga rādītāji ir veidoti kā skaidrojoša ceļa karte, lai uzņēmums var ērti izprast informāciju par veicamajiem uzlabojumiem nodokļu nomaksas jomā. Ar šo detalizēto, tikai EDS redzamo, reitinga informāciju uzņēmumi var izvēlēties brīvprātīgi dalīties ar saviem sadarbības partneriem un citiem interesentiem.

Būtiski, ka veselīga nodokļu maksāšanas disciplīna un attiecīgi labs reitings uzņēmumam dod priekšrocības sadarbībā ar valsti. Uzņēmumiem ar A reitingu VID nodrošina visu nepieciešamo atbalstu, kā arī plašu priekšrocību klāstu, savukārt kontroles pasākumus plāno tikai uzņēmumiem ar pārkāpumu riskiem. Ar A reitinga uzņēmumiem pieejamo priekšrocību sarakstu iespējams iepazīties VID tīmekļvietnē www.vid.gov.lv.

Reitingu veido sešas datus kopas – reģistrācijas dati; deklarāciju un pārskatu savlaicīga iesniegšana; nodokļu samaksa; piemērotie sodi; atalgojuma līmenis uzņēmumā, tai skaitā salīdzinājumā ar citiem konkrētās nozares profesionāļiem; informācija, kas var liecināt par pārkāpumiem.

Kopumā visi uzņēmumi ir saņēmuši kādu no pieciem reitinga līmeņiem:

  • A līmeņa uzņēmums laikus un pilnībā pilda savas saistības ar valsti un tam nav būtisku pārkāpumu risku.
  • B uzņēmums kopumā pilda savas saistības ar valsti, tomēr ir redzama vieta uzlabojumiem – savlaicīgāk iesniegtas un precīzāk sagatavotas deklarācijas, laicīgāk samaksāti nodokļi un nozares vidējam atbilstoši darba samaksas rādītāji ļaus pakāpties uz augstāko reitinga līmeni.
  • C līmeņa uzņēmums pārkāpumu dēļ ir izslēgts no PVN maksātāju reģistra vai VID ir lēmis apturēt tā saimniecisko darbību. Šādu uzņēmumu spēja pildīt savas biznesa saistības ir vērtējama kritiski, un, ja uzņēmuma saimnieciskā darbība ir apturēta, darījumi ar to ir aizliegti ar likumu.
  • N līmeņa uzņēmumi ir neaktīvie nodokļu maksātāji. N līmeņa uzņēmums saskaņā ar viņa paša deklarēto informāciju neveic saimniecisko darbību. Uzsākot sadarbību ar šādu uzņēmumu, jārēķinās, ka vismaz 6 mēnešus tam nav bijuši deklarēti darījumi, nav bijis darbinieku vai tiem nav maksātas algas.
  • J līmenī iekļauti jaunreģistrētie nodokļu maksātāji. Šāds uzņēmums ir dibināts pēdējo 6 mēnešu laikā. Tas vēl nav paspējis sevi pierādīt ar darbiem, tāpēc vērtēts netiek, tomēr ir apsveicams ikviens jauns sākums, kas jau pamatos tiek veidots godprātīgi.

Uz 2024. gada 1. februāri 24 355 uzņēmumi jeb 18 % no visiem Latvijas uzņēmumiem novērtēti ar A līmeni – šie komersanti veido 87 % no valsts kopbudžeta ieņēmumiem. 60 013 uzņēmumi jeb 44 % ir ar B līmeni, bet 8727 jeb 6 % – ar C līmeni. 4212 uzņēmumi jeb 3 % no visiem bija jaundibināti, bet vēl 39 342 jeb 29 % – neaktīvie nodokļu maksātāji.

Reitinga sistēmas izveidi paredz 2023. gada 8. jūnijā Saeimā pieņemtie grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām”. Reitinga sistēma ir daļa no plašāku izmaiņu kopuma, ko paredz ES Atveseļošanas fonda reformu pasākumi un investīciju projekti tieši ēnu ekonomikas apkarošanai. Starp citām būtiskām šo pasākumu ietvaros veiktām aktivitātēm minami būtiski uzlabojumi VID darba metodoloģijā – VID izstrādāja rokasgrāmatu nedeklarēto darba ienākumu samazināšanai, pielāgojot to aktuālajai situācijai saistībā ar Covid-19 radīto ietekmi, kā arī  izstrādājot uzņēmējdarbības tipoloģiju precīzākam risku novērtējumam.

Uz uzņēmumu jautājumiem par reitinga sistēmu VID atbild gan, kā ierasts, EDS sadaļā “Sarakste ar VID”, gan pa īpaši šim tematam izveidotu konsultāciju tālruni 67120022. Gan saņemtie jautājumi, gan uzņēmumu priekšlikumi ir būtiski VID darbā, plānojot reitinga sistēmas turpmākus uzlabojumus un attīstību.