Šodien autobusu rūpnīcā «Amo Plant» 16 jaunieši parakstīja līgumu ar Jelgavas tehnikumu un autobusu uzņēmumu, kas paredz, ka puiši mācību gada laikā šeit iegūs autoatslēdznieka kvalifikāciju. Teorētiskās mācības jauniešiem jau sākušās tehnikumā, bet janvārī praktiskās nodarbības notiks tieši autobusu ražotnē. Paši jauniešu uzsver, ka šī ir laba iespēja, turklāt labi mācīties noteikti motivēšot darba iespējas «Amo Plant» un stipendija, kas ir līdz 80 latiem katru mēnesi.
Ritma Gaidamoviča
«Trīs gadus nostrādāju Anglijā par viesmīli, taču mani «vilka» atpakaļ uz mājām, tāpēc atgriezos. Esmu beidzis tikai 9. klases un, uzzinot par šo iespēju – gada laikā iegūt autoatslēdznieka kvalifikāciju –, nolēmu: ir jāmācās. Tas ir tikai gads, un tomēr tam izglītības dokumentam ir nozīme. Lielāko plusu saredzu tajā, ka praktiskās mācības notiks tieši uzņēmumā un man būs iespēja sevi labi pierādīt, lai vēlāk kļūtu par autobusu rūpnīcas pilntiesīgu darbinieku. Tā teikt, viņi jau mani sagatavo darba tirgum,» par savu izvēli un ieguvumiem stāsta Rinalds Bauze. Puisis nenoliedz, ka motivācija bijusi arī stipendija, jo mācību laikā ir iespēja katru mēnesi no Eiropas Sociālā fonda saņemt līdz 80 latiem par labām sekmēm. Līdzīgās domās arī jelgavnieks Toms Balodis. Viņš iepriekšējā gadā beidza vidusskolu, gadu atpūtās un pastrādāja, bet tagad nolēmis atkal mācīties. «Ja tas ir par brīvu – kāpēc gan neizmantot?! Jācenšas, jāpierāda sevi, un viss būs kārtībā. Man patīk jaunie «Amo Plant» autobusi un labprāt gribētu piedalīties to būvēšanā,» tā Toms, uzsverot, ka saredz vairākus ieguvumus: jāmācās tikai viens mācību gads, maksā stipendiju un vēl ir iespēja uzreiz iegūt darbu, ja vien sevi labi pierādi.
Portāls www.jelgavasvestnesis.lv jau rakstīja, ka Jelgavas tehnikums un rūpnīca «Amo Plant» ir vieni no pirmajiem Latvijā, kas uzsāk speciālistu sagatavošanu pēc jauna profesionālās izglītības modeļa – uz darba praksi balstītu mācību ieviešanu, kas ietver arī vācu duālās izglītības elementus. Par galveno ieguvumu tiek uzskatīts tas, ka duālā izglītības sistēma ir cieša teorētisko mācību un reālas darba vides sasaiste un prakse. Tieši praksē ir vieglāk apgūt darba tirgū nepieciešamās prasmes un kompetences, kā arī nepieciešamās teorētiskās zināšanas. Īstenojot šādu mācību modeli, uzņēmums var sagatavot darbinieku atbilstoši savām vajadzībām, līdz ar to nepastāv risks pieņemt darbā nepiemērotu darbinieku, jo praktikanta zināšanas un prasmes ir pārbaudītas, jaunais darbinieks jau ir iejuties kolektīvā, zina tā vērtības, tradīcijas un kultūru.
«Amo Plant» vadītājs Aleksejs Maslovs atzīmēja, ka šis ir tikai sadarbības sākums un ir daudz ideju, ko kopīgi ar izglītības iestādēm realizēt. Viņš atzina, ka šodien daudz tiek runāts par jaunajiem speciālistiem un viņu sagatavotību darba tirgum. Šādi uzņēmumam ir iespēja sagatavot sev jauno kalvi. «Ļoti atbalstām šo tehnikuma iniciatīvu, ko novērtē arī pilsētas vadība. Ceru, ka mums izdosies izaudzināt labus speciālistus un šis iesāktais turpināsies,» tā vadītājs. Pilsētas mērs Andris Rāviņš gan atzīmēja, ka Jelgavā iecere stiprināt arodizglītību nav nekas jauns. «Šī iniciatīva, ko īstenojusi rūpnīca ar tehnikumu, meklējot ceļu, kā sasaistīt skolas ar uzņēmumu, ir ļoti apsveicama. Vēlu veiksmi un lai kopā izdodas radīt Latvijā ko nebijušu!» tā mērs.
Tehnikuma direktore Janīna Rudzīte uzsvēra, ka galvenais ir sagatavot kvalitatīvus speciālistus, kuri strādā galvenokārt Jelgavā vai vismaz Latvijā.
Līdz decembrim šie 17 – 25 gadus vecie 16 puiši apgūs autobūves teoriju Jelgavas tehnikumā, bet no nākamā gada janvāra līdz jūnijam viņi praktizēsies «Amo Plant» rūpnīcā. Gan teorijas apguves, gan prakses laikā nākamie speciālisti strādās ciešā saskarē ar rūpnīcas speciālistiem. Viena mācību gada laikā jaunieši apgūs autoatslēdznieka specialitāti. «Ceram, ka prakses noslēdzošajā daļā jaunieši jau būs pilnībā sagatavoti darbam konkrētos montāžas posteņos un kļūs par pilntiesīgiem mūsu kolektīva locekļiem,» uzsver uzņēmuma komunikācijas direktors Igors Graurs.
Jāpiebilst, ka sekmīgākie audzēkņi saņems Eiropas Sociālā fonda stipendiju līdz 80 latiem mēnesī, bet uzņēmums centīgākajiem par kvalitatīvi izpildītu darbu praksē maksās algu. Tāpat audzēkņi, kuri sevi pierādīs vislabāk, saņems darba piedāvājumu no «Amo Plant».
I.Graurs atzīst, ka uzņēmums izjūt vajadzību pēc jauniem speciālistiem un šī sadarbība ir laba iespēja nevis vienkārši mācīt autoatslēdzniekus, bet jau sagatavot viņus darbam konkrētā rūpnīcā. «Mūsu autobuss pēc uzbūves ir ļoti sarežģīts, tāpēc nepieciešamas specifiskas zināšanas. Šī nu ir iespēja mums nodrošināties ar darbiniekiem, savukārt students tiek pie savas pirmās darba vietas. Šobrīd jau vairākas Latvijas pilsētas ir izrādījušas interesi par mūsu autobusiem, tas nozīmē, ka arī tur vajadzēs cilvēkus, kuri ar šiem autobusiem strādās, kā arī veiks tehniskās apkopes,» tā I.Graurs.
Foto: Ivars Veiliņš