«Zināšanas, ko apgūst skolēni skolā, iegūst zelta vērtību tad, kad tās tiek pietuvinātas reālajai dzīvei,» pārliecināta Jelgavas 4. vidusskolas vēstures skolotāja Inita Zariņa. Tādēļ Jelgavas 4. vidusskolas Latvijas vēstures entuziastiem no 6.a, 6.b un 6.c klases un 7.a un 7.b klases, iegūstot finansējumu no Monreālas Latviešu sabiedriskā centra Kanādā, bija iespēja doties ekskursijā pa seno zemgaļu pēdām, sekojot vēstures liecībām.
www.jelgavasvestnesis.lv
6. un 7. klasē skolēni Latvijas vēsturē mācās par Senlatvijas iedzīvotājiem, kuru materiālā un garīgā kultūra ir pamatā mūsdienu kultūrvēsturisko novadu mantojumam. «Kad skolēns no sirds saka: «Es esmu zemgalietis vai zemgaliete!», ir prieks par viņa lepnumu un piederības sajūtu savam novadam. Taču šķiet, ka viņiem trūkst zināšanu par zemgaļu drošsirdību senatnē, par bagātīgo materiālo kultūru un dzīvesvietām. Lai mācību stundas laikā apgūtās zināšanas saglabātos skolēna prātos arī pēc vasaras brīvlaika, tām jāpiešķir vizuāls un matērijas veidols,» uzskata skolotāja.
Līdz šī gada aprīlim Latvijas skolotājiem bija iespēja iesniegt savu ekskursiju projektu 5. – 8. klašu konkursam «Pētīsim un izzināsim Latvijas vēsturi!», kas notiek sadarbībā ar Vītolu fondu. Monreālas Latviešu sabiedriskais centrs no Kanādas finansiāli 400 eiro apmērā atbalstīja 50 no vairāk nekā simts iesniegtajiem projektiem, tostarp Jelgavas 4. vidusskolas. Kanādā dzīvojošo latviešu mērķis ir attīstīt skolēnos interesi par Latvijas vēsturi dažādos laika periodos, veicināt Latvijas vēstures izzināšanai veltīto ārpusklases pasākumu norisi skolā, kā arī celt Latvijas vēstures kā mācību priekšmeta prestižu sabiedrībā.
Finansējumu ieguva arī Jelgavas 4. vidusskolas iesniegtais projekts, dodot iespēju mācību ekskursijā braukt 50 Latvijas vēsturē zinošākajiem skolēniem. Viņi izvēlējās doties uz Tērveti, izpētīt zemgaļu pili, un uz Dobeli, izpētot pilskalnu.
«15. maija rītā ieradāmies Tērvetē, uzkāpām pakalnā, kur atrodas zemgaļu XII gadsimta pils. Skolēniem bija iespēja izzināt seno zemgaļu un Tērvetes vēsturi no 9. līdz 13. gadsimtam, iemēģināt gan zemgaļu, vikingu, gan krustnešu zobenus, aplūkot zemgaļu tērpus, sadzīves priekšmetus un pils maketu. Gids bija pats pils un muzeja īpašnieks un zemgaļu pētnieks entuziasts Normunds Jērums, kurš cēla mūsu kā zemgaliešu pašapziņu un lepnumu par sava novada senčiem,» atzīst I.Zariņa. Lai rastos priekšstats par pilskalna aizsardzības priekšrocībām, ekskursijas laikā sasniegta arī Tērvetes pilskalna virsotne. «Pēc pusdienu piknika Dobeles pilskalnā pilsdrupu mūros tikāmies ar pilsdāmām, kuras aizveda mūs interesantā ceļojumā uz viduslaiku galma dzīves notikumiem. Pēc pils torņa šauro pakāpienu pievārēšanas un senām rotaļām skolēni rakstīja un deklamēja savas teikas par Dobeles un Tērvetes pilskalniem. Skolēnu ekskursijas lieliskākie mirkļi saistās ar kopējo atmosfēru, senajiem zobeniem, kāpšanu Tērvetes pilskalnā, pikniku zaļumos un lepnumu par varenajiem zemgaļiem,» tā skolotāja.
Tā kā finansiālais atbalsts bija lielāks nekā sākotnēji plānots, 23. maijā Jelgavas 4. vidusskolas 8.a un 8.c klases 30 erudītākajiem skolēniem Latvijas vēsturē būs iespēja doties uz Jelgavas pils muzeju un kapenēm.
Foto: no skolas arhīva