Latvijas Piļu un muižu asociācija un akcija «Apceļosim Latvijas pilis» šogad svin desmit gadu jubileju un aicina visus ceļot kāros tūristus aplūkot Latvijas kultūras mantojumu, apmeklējot 43 pilis un muižas, tostarp Jelgavas pili, ziņo LLU Sabiedrisko attiecību daļas speciāliste Sandra Šteinerte.
Ritma Gaidamoviča
Kā informē asociācijas valdes loceklis, kurš pārstāv Jelgavas pili, Valdis Āboliņš, vakar asociācijas valdes sēdē lemts par jubilejas pasākumiem un akcijas norisi.
Akcija «Apceļosim Latvijas pilis» noritēs no 6. jūnija līdz 3. oktobrim, bet noslēgsies ar pasākumu 4. decembrī Mālpilī, kur noteiks akcijas uzvarētājus. Akcijas prezentācija notiks Cirstu muižā (Cēsu rajonā) 6. jūnijā, kur pirms desmit gadiem šajā datumā asociācija tika dibināta.
Tiesa, akcijas plašāka prezentācija notiks jau no 5. līdz 7. februārim izstādē «Balttour 2010» Ķīpsalā. Stendā varēs iegādāties bukletus jeb akcijas dalībnieka «pasi» un uzzināt par akcijas noteikumiem. Tāpat no 9. februāra bukletus varēs iegādāties visās akcijas norises vietās – pilīs un muižās. Bukleta cena – 50 santīmi.
«Akcijas «Apceļosim Latvijas pilis» laikā ceļotāji, kas iegādājušies bukletus, apmeklē pilis un muižas un piedalās sacensībās par to, kuram izdevies apmeklēt vairāk piedāvāto apskates objektu. Visos apskates objektos ceļotāji apzīmogo savas ceļazīmes pēc ieejas biļetes iegādes. Akcijas noslēgumā noteiks 120 ceļotājus, kas saņems ielūgumus uz noslēguma sarīkojumu Mālpilī, bet uzvarētājs varēs pavadīt nakti Dikļu pilī,» stāsta V.Āboliņš.
Jubilejas gadā asociācija sadarbībā ar pilīm un muižām rīkos arī īpašus seminārus, konferences, talkas, koncertus, konkursus un citas radošas aktivitātes, atzīmējot skaisto notikumu. Viena no šādām aktivitātēm būs grāmatas par muižu dārziem un parkiem izdošana un prezentācija 6. jūnijā, kā arī grāmatas «Latvijas pilis un muižas» sagatavošana, balstoties uz Imanta Lancmaņa, Daiņa Bruģa, Jura Zviedrāna, Laimas Lupiķes un citu autoru apjomīgiem pētnieciskajiem rakstiem. Lielāku materiāla apjomu paredzēts veltīt saglabātajam kultūras mantojumam. Šo izdevumu izdos 2011. gadā, atskatoties arī uz asociācijas desmit gadu jubilejas pasākumiem.
Tāpat jubilejas gadā notiks arī muižu nedēļas, kas ietvers dažādus pasākumus konkrētajos objektos. Akcijā piedalās muižas, kas atvērtas apskatei visu akcijas laiku, kā arī tādi objekti, kuru pašreizējās funkcijas neļauj piedāvāt apskati katru dienu un nav iekļāvušies aktīvajā tūrisma apritē. Tā būs unikāla iespēja ielūkoties Dikļu, Bīriņu un Cirstu muižās, kas ikdienā apmeklētājiem nav pieejamas, taču muižu nedēļā tās būs atvērtas tūristiem. Muižu nedēļa sāksies 7. jūnijā Turaidas muižā, bet noslēgsies Kārļamuižā 3. oktobrī.
Plašāka informācija par akciju būs pieejama asociācijas mājas lapā: www.pilis.lv, sadaļā «Akcija».