Šodien domes sēdē pieņemta pašvaldības saistošo noteikumu par sabiedrisko kārtību pilsētā jaunā redakcija. Jaunie noteikumi paredz atbildību par virkni tādu pārkāpumu, kas iepriekš nebija definēti, norāda Jelgavas Pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks Andris Lakstīgala. Jaunie noteikumi stāsies spēkā, kad tos apstiprinās Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija un tie tiks publicēti atbilstoši normatīvo aktu prasībām.
Ilze Knusle-Jankevica
A.Lakstīgala skaidro, ka noteikumi pilnveidoti un papildināti tā, lai tiktu paredzēta lielāka atbildība par pašvaldības īpašuma bojāšanu un apskādēšanu, citu sabiedrības locekļu traucēšanu, kā arī rīcību, kas apdraud gan pašus pārkāpējus, gan citus. Noteikumos iekļauti punkti, kas paredz atbildību un arī sodu par nakšņošanu publiskās vietās, tostarp kāpņu telpās un skvēros vai neatļautās vietās uzslietās teltīs, uzmākšanos citiem ar zīlēšanu, buršanu vai ubagošanu sabiedriskā vietā, uzturēšanos jaunceltnēs, dabisko vajadzību kārtošanu publiskās vietās, ēku un žogu apkrāsošanu un apzīmēšanu, sēdēšanu uz soliņu atzveltnēm un kāpšanu uz soliņiem ar kājām, atkritumu konteineru un citu sabiedriskās lietošanas objektu patvaļīgu noņemšanu vai uzstādīšanu, bojāšanu vai pārvietošanu, nepilngadīgo uzturēšanos nakts laikā datorsalonos, citās sabiedriskās vietās.
Saskaņā ar Bērnu tiesību aizsardzības likumu, mainīts diennakts laiks, kurā nepilngadīgie nedrīkst atrasties sabiedriskās vietās bez vecāku klātbūtnes. Agrāk bija noteikts, ka nepilngadīgie ārā drīkst uzturēties līdz pulksten 23, bet jaunajā redakcijā teikts: nepilngadīgie, kas nav sasnieguši 16 gadu vecumu, sabiedriskā vietā bez vecāku vai personu, kas viņus aizstāj, pavadības nedrīkst atrasties laikā no pulksten 22 līdz 6.
Tāpat pašvaldības policija gatavojas arī jaunajai peldsezonai. «Lai labāk nodrošinātu drošību peldvietās, noteikumos ir punkts, kas paredz sodu par peldēšanos neatļautās vietās, arī aiz bojām, kā arī par lēkšanu ūdenī no tilta. Pa retam uzrodas kāds pārgalvis, kurš izdomā ielēkt ūdenī no tilta, bet tas ir bīstami gan viņam pašam, gan citiem,» tā A.Lakstīgala. Viņš piebilst, ka tajās peldvietās, kurās nav izvietotas aizlieguma zīmes, peldēties ir atļauts, bet uz katra paša atbildību.
Ar detalizētu noteikumu tekstu var iepazīties pielikumā.
Jelgavas pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks atgādina, ka par šiem pārkāpumiem var sodīt uz vietas, ja persona atzīst savu vainu un sods nepārsniedz 20 latus, bet pārējos gadījumos tiek sastādīts Administratīvā pārkāpuma protokols – to izskata Jelgavas domes Administratīvā komisija un lemj, kādu sodu piemērot.
Jāpiebilst, ka iepriekšējie sabiedriskās kārtības noteikumi izdoti 1999. gadā un četras reizes grozīti. Tie zaudēs spēku līdz ar jaunās redakcijas stāšanos spēkā.
Foto: Ivars Veiliņš
Jelgavas pašvaldības saistošo noteikumu JELGAVAS PILSĒTAS SABIEDRISKĀS KĀRTĪBAS NOTEIKUMI jaunā redakcija
Izdoti saskaņā ar likuma «Par pašvaldībām» 14. panta trešo daļu un 43. panta pirmās daļas 4. punktu.
I Vispārīgie jautājumi
1. Saistošie noteikumi nosaka sabiedriskās kārtības normas un atbildību par to neievērošanu Jelgavas pilsētas administratīvajā teritorijā un ir saistoši visām fiziskajām un juridiskajām
personām.
2. Terminu skaidrojums šo noteikumu izpratnē:
2.1. datorsalons – vieta, kurā sniedz datora un datortehnikas izmantošanas pakalpojumus;
2.2. sabiedriska vieta – brīvi pieejama teritorija neatkarīgi no tās īpašuma formas, ja tā
kalpo sabiedrības kopējo vajadzību un interešu nodrošināšanai.
II Aizliegumi, ierobežojumi un sodi par to pārkāpšanu
3. Par mitināšanos (nakšņošana, gulēšana u.tml.) sabiedriskā vietā izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu līdz 20 latiem.
4. Par uzmākšanos ar zīlēšanu, buršanu vai ubagošanu sabiedriskā vietā izsaka brīdinājumu
vai uzliek naudas sodu līdz 20 latiem.
5. Par nepiederošu personu atrašanos būvlaukumos, jaunceltnēs vai neapdzīvotās ēkās bez
saskaņošanas ar nekustamā īpašuma īpašnieku izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu
līdz 50 latiem.
6. Par profilaktisko mehāniska transportlīdzekļa apkopi (eļļas vai citu motora šķidrumu maiņa, motora mazgāšana u.tml.) un tā mazgāšanu ārpus šim nolūkam paredzētā vietā uzliek
naudas sodu līdz 100 latiem. Par atkārtotu pārkāpumu uzliek naudas sodu līdz 500 latiem.
7. Par spļaušanu, atkritumu izmešanu vai dabisko vajadzību nokārtošanu tam neparedzētā sabiedriskā vietā uzliek naudas sodu līdz 50 latiem.
8. Par sēdēšanu sabiedriskā vietā uz atpūtas soliņa atzveltnes un uz ielu brauktuves
norobežojošajām konstrukcijām, kā arī staigāšanu vai stāvēšanu uz atpūtas soliņiem vai
gulēšanu uz tiem izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu līdz 20 latiem.
9. Par ēku, žogu, citu būvju un arhitektonisko elementu bojāšanu, tajā skaitā apzīmēšanu vai
Aprakstīšanu uzliek naudas sodu līdz 100 latiem.
10. Par peldēšanos vietās, kur tas ir aizliegts, kā arī aiz peldvietu norobežojuma (bojām) vai
lēkšanu no tilta izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu līdz 50 latiem.
11. Par valsts un pašvaldības informatīvo zīmju vai citu sabiedriskās lietošanas objektu patvaļīgu noņemšanu vai uzstādīšanu, bojāšanu vai pārvietošanu uzliek naudas sodu līdz 50 latiem.
12. Par stāvoša kravas automobiļa motora darbināšanu ilgāk par piecām minūtēm laikā no plkst. 22.00 līdz plkst. 6.00, ja tas nav saistīts ar preču piegādi vai neatliekamiem remontdarbiem, teritorijā, kas nav dzīvojamā zona vai daudzdzīvokļu māju pagalms, kravas automobiļa vadītājam izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu līdz desmit latiem.
13. Par nepilngadīgas personas, kas nav sasniegusi 18 gadu vecumu, atrašanos datorsalonā bez vecāku vai personu, kas viņus aizstāj, pavadības laikā no plkst. 22.00 līdz plkst. 6.00, datorsalona īpašniekam, tiesiskajam valdītājam vai lietotājam uzliek naudas sodu no 50 līdz 200 latiem. Ja pārkāpums izdarīts atkārtoti, uzliek naudas sodu no 200 līdz 500 latiem.
14. Par nepilngadīgo personu, kas nav sasniegušas 16 gadu vecumu, atrašanos sabiedriskā vietā bez vecāku vai personu, kas viņus aizstāj, pavadības laikā no plkst. 22.00 līdz plkst. 6.00 vecākiem vai personām, kas viņus aizstāj, izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu no
desmit līdz 30 latiem.
III Saistošo noteikumu izpildes kontrole
15. Kontrolēt šo noteikumu izpildi un sastādīt administratīvo protokolu atbilstoši savai kompetencei ir tiesīgas sekojošas amatpersonas:
15.1. Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājs;
15.2. Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks;
15.3. Jelgavas pilsētas pašvaldības izpilddirektors;
15.4. Jelgavas pilsētas Domes deputāti.
16. Policijas tiesības kontrolēt šo saistošo noteikumu prasību izpildi nosaka likums «Par
Policiju».