Šodien Jelgavas domes sēdē pieņemti saistošie noteikumi par nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) piemērošanu Jelgavas pilsētas administratīvajā teritorijā 2012. gadā. Būtiskākās izmaiņas, ar ko jārēķinās nekustamā īpašuma turētājiem – no šī gada ar nodokli apliksies garāžas, laukumi, kuros ierīkoti maksas stāvlaukumi, un grausti, kas ir bīstami un degradē vidi. Savukārt palīgēkām un šķūnīšiem, kas lielāki par 25 m2 šogad NĪN netiks vēl piemērots, lai gan likums to paredz. Iedzīvotājiem būs iespēja gadu laikā sakārtot savu īpašumu un salāgot reģistros rakstīto ar reālo situāciju.
Ilze Knusle-Jankevica
15. decembrī Saeima pieņēma grozījumus likumā par nekustamā īpašuma nodokli, kas paplašina pašvaldību tiesības un kompetenci jautājumos par NĪN objektiem un NĪN apmēra noteikšanu. Pieņemtie saistošie noteikumi būs par pamatu, sagatavojot un izsūtot maksāšanas paziņojumus – pirmos paredzēts izsūtīt 15. februārī.
Pašvaldības saistošie noteikumi paredz, ka NĪN apmērs atsevišķi par katru zemes vienību 2012. gadā nedrīkst pārsniegt iepriekšējam taksācijas gadam aprēķināto nodokļa apmēru vairāk kā par 25 procentiem, bet, ja NĪN objekts ir jauns un par to iepriekšējā gadā nodoklis nav maksāts, nodokļa pieauguma ierobežojums netiek piemērots. Pašvaldības izpilddirektore Irēna Škutāne skaidro, ka šādā gadījumā nodoklis tiks aprēķināts 1,5 procentu apmērā no zemes kadastrālās vērtības.
Likumā noteikti jauni NĪN objekti, par kuriem no šī gada būs jāmaksā nodokļi. Tādi ir, piemēram, laukumi, kas tiek izmantoti kā transportlīdzekļu maksas stāvlaukumi. Saskaņā ar saistošajiem noteikumiem šādu laukumu īpašniekiem līdz 1. jūlija tas jāreģistrē kā NĪN objekts. Ja tas netiks izdarīts, nodokļa summa dubultosies – 1,5 procentu vietā no zemes kadastrālās vērtības tiks piemēroti 3 procenti. «Tā ir gana liela summa, lai veicinātu šī uzņēmējdarbības veida sakārtošanu,» uzskata I.Škutāne.
Pašvaldība arī lēmusi ar NĪN aplikt graustus – vidi degradējošas, sagruvušas vai cilvēku drošību apdraudošas būves. Tām nodokļa apmērs būs trīs procenti no būvei piekritīgās zemes kadastrālās vērtības. To, vai ēka ir bīstama, degradē vidi un ir apliekama ar nodokli, lems būvinspektori, vadoties pēc speciāli izstrādāta nolikuma, kurā atbilstoši spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem tiks ietverti kritēriji, kuro gadījumos ēka uzskatāma par bīstamu.
Savukārt dzīvojamo māju palīgēkas pašvaldība nolēma šogad ar nodokli neaplikt. Izpilddirektore norāda, ka pašvaldība dos iespēju iedzīvotājiem gada laikā sakārtot saimniecību – izņemt no reģistra ēkas, kuru reāli nav, un reģistrēt tās, kuras dabā eksistē.
Foto: Ivars Veiliņš